Dom szkieletowy

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Sat 25 Nov, 2017

Dzien dobry wszystkim forumowiczom.
Swiezak jestem.
Tak przegladam siec i krece sie w kolko po stronach od jakiegos czasu.
Pomijajac fakt ze doroslem juz do etapu ze chce wybudowac dom,znalazlem cos takiego http://www.zbudujsamdom.pl/produkt/budo ... -po-kroku/... Nie jestem zadnym spamerem itp itd.
Zastanawia mnie fakt czy to mozliwe.?
Powiem tak.Najbardziej zielony jestem w konstrukcji.Reszte czyli instalacje ogarne sobie sam przy pomocy rodziny i znajomych.Wykonczeniowke tez sobie ogarne.
Najbardziej mnie interesuje czy zlecajac jakiejs firmie wybudowanie stanu surowego zmieszce sie kosztach podanych w linku.
Wiem wiem ,reklama i tym podobne...Ale czy to mozliwe.
Tak w ogole to mnie interesuje dom parterowy max 80m2.
Bede wam bardzo wdzieczny za kazda rade i sugestie.
Robert


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by zbiegusek » Sat 25 Nov, 2017

Dżem w bobry! ;) Chyba faktycznie nie jesteś spamerem, bo link odsyła do 404 - strony nie odnaleziono. :)
Ale wszedłem na stronę główną i mniej więcej wiem już o co chodzi.
Jestem na etapie budowy domku ~70m^2. Zaczynałem mając 70 tysięcy na koncie. Obecnie stoi konstrukcja pod dachem z papy i w środku jest część materiałów wykończeniowych, a na koncie zostało 28tysięcy. Za tydzień albo dwa przyjadą okna i kocioł (nie najtańsze) i trzeba będzie pożegnać się z 18 tysiącami. Sam jestem ciekaw, czy 10 tysi starczy na skromne wykończenie wnętrza.
Co do budowy samemu, to uważam, że skoro instalacje chcesz ciągnać sam (z pomocą), to i z konstrukcją/postawieniem dasz sobie radę sam (z pomocą).
Ja robię sam, choć bez pomocy się nie obejdzie - choćby do stawiania zbitych samodzielnie ścian czy naszykowanych krokwi potrzebny jest pomocnik, a czasem kilku.

rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Sat 25 Nov, 2017

No nie jestem. :)
Tak dumam. Potrzebuję tylko żeby mi ktoś (firma) zamknęła okna i drzwi. środek plus instalację zrobię we własnym zakresie. Mam chętnych do pomocy i koszt ich tzw robocizny będą bardzo małe .

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by zbiegusek » Sun 26 Nov, 2017

Hmm... Jak tak sobie budowałem tę swoją chałupkę, to taka mnie radość tworzenia ogarnęła, że pomyślałem, iż mogę zostać budowniczym szkieletowców. Jak się pomysłem (i radością) podzieliłem z kolegą, który mi pomagał, to też się zapalił do tego pomysłu. Tym bardziej, że obaj chwilowo ;) jesteśmy bezrobotni i szukamy sposobu na życie. Życie jednak szybko zweryfikowało ten pomysł: Nie lubię chodzić po dachach, choć z doświadczenia wiem, że z wysokością można się oswoić (Teraz, przy obróbce szczytów nie mam już trzęsawki). No i żona mnie ustawiła do pionu, że przecież taki budowniczy, to będzie musiał znikać na długo z domu, a ona sobie tego nie życzy. :)
Co do kosztów stanu, jaki oczekujesz, to jest to do policzenia ale potrzebny byłby projekt. Masz już coś namierzone? Wiesz, czego pragniesz? ;) Działkę masz?

rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Sun 26 Nov, 2017

Działkę mam. Nawet uzbrojona w media.
Myślę nad czymś prostym. Max 80 m2. Dach dwuspadowy. 2-3 pokoje, kuchnia i łazienka. No i oczywiście parter.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom szkieletowy

Post by Wojciech Nitka » Sun 26 Nov, 2017

Panowie,
budowanie samemu swojego domu na pewno się finansowo opłaca.
Trzeba jednak trochę informacji fachowej, by ten dom spełniał wszelkie wymagania stawiane technologii. Informacje na stronie, czy też moja książka to nie wszystko. Polecam kontakt z osobą, która na bieżąco będzie weryfikować Wasze działania ... pomoże, podpowie ... tak by Was dom był w pełni zbudowany zgodnie z wszelkimi wymaganiami technologii.
Jeżeli będziecie potrzebować takiej osoby piszcie - cbd@budujzdrewna.pl - postaram się podać odpowiednią osobę, z Waszego rejonu kraju, która weryfikować będzie Wasze postępy robót.

rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Mon 27 Nov, 2017

Fundamenty z zrobię sam z pomocą majstra murarza,którego mam w rodzinie. Instalacje wod i kan też zrobię z ojcem instalatorem.
Najważniejsze to z żeby mi firma zrobiła domek i zamknęła go. W środku typu przykrecanie płyt osb czy k-g ogarnę sam.
Dziękuję za info. Napewno odezwę się do Pana na maila.

sgt_raffie
Posts: 44
Joined: Mon 06 Mar, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by sgt_raffie » Mon 27 Nov, 2017

Kolego. Jesli ogarniesz inne rzeczy to konstrukcje tez zrobisz. Szkielet w samej budowie jest prosty. Trzeba dbac o wymiary, technologie, precyzje wykonania. Samo "stawianie" konstrukcji jest jak najbardziej do ogarniecia w 2-3 osoby. A robiac samemu wiesz, co jest zrobione dobrze a co nie. Studiuj ksiazki, studiuj filmy. Idz za rada Wojciecha Nitki i znajdz kogos, kto jest doswiadczony w konstrukcji szkieletu i pomoze. Z dostepnych technologii szkielet najbardziej nadaje sie do "gospodaczego" sposobu budowy. Powodzenia!

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by zbiegusek » Mon 27 Nov, 2017

Wszystko się zgadza. Pan Wojciech ma rację - z samego internetu i jego książek nie dowiemy się JAK zbudować samemu dom szkieletowy. Co najwyżej dowiemy się, na co zwracać uwagę patrząc wykonawcy na ręce. :)
Niemniej samodzielna budowa szkieletowca jest możliwa i nie potrzebuje podręcznika do czarnej magii - przedpiśca mój wyraził i moją opinię, że szkieletor jest najbardziej przyjazną technologią przy budowie sposobem gospodarczym.

rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Mon 27 Nov, 2017

Dziękuję za cenne rady.
Jestem na etapie wybierania projektu.
Także niebawem wrzucę abyście mi pomogli sprecyzować ile by kosztował materiał.

Hubrick
Posts: 3
Joined: Wed 29 Apr, 2015

Re: Dom szkieletowy

Post by Hubrick » Fri 01 Dec, 2017

Nigdy za wiele cennych rad.
If opportunity doesn't knock, build a door.
Milton Berle

rrthc82
Posts: 6
Joined: Sat 25 Nov, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by rrthc82 » Sat 23 Dec, 2017

No wiec tak.
Na wstepie to wszystkim zycze Wesolych Swiat :)
http://projektydomowdrewnianych.com.pl/ ... ad-image-0
Na 90 % jestem zdecydowany na ten projekt.
I teraz pytania.
Mam budzet 80 tys,uda mi sie w nim zamknac?
Stan surowy zamkniety chcialbym zlecic firmie.Reszte,czyli wykonanie w srodku scianek dzialowych,instalacji itp itd bede robil sam.
Mam pomocnikow w osobach elektryka,kierownika budowy,stolarza.Instalacje wod,kan gaz zrobie sam bo tym sie na codzien zajmuje.
Realne do wykonania w tym budzecie,czy tylko marzenia scietej glowy?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dom szkieletowy

Post by majek85 » Sat 23 Dec, 2017

Zrobiłeś literówkę w poście bo chciałeś chyba napisać "mam budżet 180tys"

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by zbiegusek » Sat 23 Dec, 2017

Na wstępie - nawzajem! ;)
A teraz meritum: Majek pozwolił sobie na drobną złośliwostkę. ;)
Oglądam sobie wybrany projekt i myślę tak: Skrzyżowanie mojej obecnej chałupy z obecnie budowanym domkiem. Weranda na całej szerokości elewacji to świetna sprawa. Wiem, bo mam. :) Ale. Wyjście na werandę tylko przez drzwi wejściowe, przez małą sień i hall trochę niewygodne. "Trochę" jest eufemizmem. :) Jednocześnie trudno coś innego doradzić - salon jest po drugiej stronie budynku. Chyba, żeby z kuchni było wyjściem oknem balkonowym wprost na werandę. Jeżeli oczywiście kuchnia jest dla was centrum życia rodzinnego. A taras (weranda) nie zaczyna się 2 metry od ruchliwej jezdni.
Ścianki działowe wzdłuż dłuższego boku (kalenicy) będziesz musiał mieć postawione na etapie budowy ścian zewnętrznych - na tych działówkach będą się łączyć belki stropowe. No chyba, że planujesz więzary kratownicowe o rozpiętości 8m. Ale to są koszty.
A'propos kosztów. Na początku lipca miałem na koncie równe 70 tysięcy zł. Obecnie mam 5 tysięcy i domek 70m^2 w stanie, który ja dla siebie nazywam "surowy i zamknięty". No i jeszcze mam kupę klamotów "instalacyjnych" - dwie rolki Pexa, dwie pompy obiegowe, kilka rolek przewodów elektrycznych, rozdzielacz podłogówki, bojler CWU, kocioł, klocki do przydomowej oczyszczalni, jakieś folie, styropian na podłogę i wełnę która pójdzie w ściany i sufit. Domek jest pokryty papą wierzchniego krycia (na kilka lat wystarczy) i ma wstawione okna (nowe) i drzwi zewnętrzne (z odzysku). Jakieś 2 tysie pójdą w zrobienie komina systemowego, około 1...1,5 tysiąca w hydraulikę kotłowni i pewnie drugie tyle w elektrykę i okładziny ścian wewnętrznych. I tyle będę miał za 70 tysi.
Na czym ty zaoszczędzisz? Na oknach - nie widzę okna balkonu (moje jest duże), a i same okna w projekcie są prostsze niż te nasze - tutaj spokojnie 5 tysięcy da się urwać.
Źródło ciepła - my zapłaciliśmy 13500 za kominek hybrydowy. U ciebie nie widzę kotłowni za to kominek i owszem. (Odradzam swoją drogą:) Czym możesz ogrzewać?
Konstrukcja stropu i dachu. Masz 2x mniejsze nachylenie połaci, a i strychu raczej nie planujesz. Czyli na konstrukcji dachu trochę będzie można urwać. Chyba, że ta kasa pójdzie na więzary. :)
No i najważniejsze: całość robiłem prawie sam. (Nie liczę bezpłatnej pomocy przyjaciół przy płytowaniu dachu lub niektórych pracach konstrukcyjnych - stawianie krokwi itepe). Gdybym najął firmę, to musiałbym zapłacić roboczogodziny dla 2...4 ludzi na jakieś 3 miesiące. Nie wiem, jakie są stawki. Strzelam: 3 tysie na łebka x 2 sprytnych x 3 miesiące. Suma daje 18 tysięcy.
Ale! Za materiały płaciłem stawkę 23%VAT z cenami detalicznymi. Jeżeli zamawiasz firmę, to oni mają rabaty w hurtowniach i jeszcze płacisz 8% VAT. Więc może ten koszt robocizny pokrywany jest z różnicy w VAT-cie? Czyli na jedno wyjdzie? :) Tutaj nie mam jasności...
Zanim się zabrałem za własnoręczną budowę, oszacowałem koszty - firmy za stan deweloperski (cokolwiek to oznacza) wołają od 1100zł/m^2. Wyszło mi, że siedemdziesięciometrowy domek powinienem postawić za 70 tysięcy. Jak na razie się zgadza - obecny stan budynku i zgromadzone materiały plus pozostałość gotówki dają wynik bardzo zbliżony do założonego. Czy pomogłem? Jakby co, to zapraszam na priv - telefon chyba już podawałem, a i stronkę FB pracowni też chyba polubiłeś. :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Dom szkieletowy

Post by roobik66 » Thu 28 Dec, 2017

Jak zobaczysz kiedyś pozycje na fakturze to się przekonasz że 3 tysie na łebka to nie z firmą.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy

Post by zbiegusek » Thu 28 Dec, 2017

W sensie? Robotnicy na budowie "na papierze" zarabiają więcej? Właśnie nie znam realiów od strony firm budujących domy - Roboty mają w huk ale i na brak pieniędzy nie narzekają. Przynajmniej właściciele tych firm. :)

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Dom szkieletowy

Post by roobik66 » Fri 29 Dec, 2017

Roboty mają w huk . No nie koniecznie oznacza pieniądze. Często świeżo upieczeni właścieciele firm kontraktują coś o czym nie maja pojęcia w realu. A uwględniając że polskie normy są wyższe niż na zachodzie to się siłą rzeczy sypią terminy. A do tego dochodzą absurdlanie wysokie w Polssce kary umowne w stosunku do cen robót. A co do 3000 zł /m-c , to niech pan sam pomyśli że jak od tego składki i utrzymanie samej firmy która też powietrzem nie zyje to dla pracownika by i na minimalną zabrakło. No i niestety dalej się zdarzają przypadki że wypłat nie ma bo z czego jak się podpisuje nierealne umowy, tylko nie wiadomo czy z głupoty czy rozmyślnie. A tak to też niech pan spojrzy czy można nawet bez firmy znależć fachowca za 3000 zł, może w Bieszczadach albo w najbardziej zapadłych rejonach Podlasia.

lili12
Posts: 1
Joined: Thu 17 May, 2018

Re: Dom szkieletowy

Post by lili12 » Thu 17 May, 2018

dom szkieletowy według nas jest najlepszym rozwiązaniem patrząc nie tylko na koszty budowy ale i na energooszczędność i estetykę prac.

lupins
Posts: 5
Joined: Wed 27 Jun, 2018

Re: Dom szkieletowy

Post by lupins » Wed 27 Jun, 2018

lili12 wrote:dom szkieletowy według nas jest najlepszym rozwiązaniem patrząc nie tylko na koszty budowy ale i na energooszczędność i estetykę prac.
No i czas budowy! Sam zdecydowałem sie na budowę domu szkieletowego bo chcialem się do niego szybko wprowadzić. Na murowany się nie zdecydowałem bo nie chciałem się grzebać z budową ponad 1.5 roku a tyle włąśnie budowa takiego domu zajmuje
Budowa domu szkieletowego jest jednak o wiele prostsza.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Dom szkieletowy

Post by roobik66 » Thu 28 Jun, 2018

Otóż to. Budowa domu szkieletowego jest o wiele prostsza od murowanego. Ale swego czasu w Muratorach i itp. pismach wykreowano mit jakiejś techniki kosmicznej w temacie kanadyjczyków. Owszem osoby bez najmniejszego zapoznania się z instrukcjami mogą byków nastrzelać, ale po pierwsze nie musi to zaraz skutkować aż jakimiś poważnymi konsekwencjami ( znam domek gdzie wykonawca narobił szereg mało profesjonalnych rozwiązań i sobie ten domek stoi jak gdyby nigdy nic). Po drugie ludzie sobie nawet nie zdają sprawy jakich byków mogą nastrzelać ledwo przyuczeni budowlani przy domach murowanych, chodzi głównie o bardzo często wadliwie wykonywane elementy żelbetowe. No i czas robót się liczy. Przypominam sobie miny ekipy która obok ruszyła z budową 2 m-ce przedemną i raz przyjeżdzają pielęgnować dalej betony a obok na szkieletorze już dach leży na gotowo. Można jeszcze dodać że mieli 2 razy liczniejszy skład brygady.

tosiasamosia
Posts: 12
Joined: Thu 07 Jun, 2018

Re: Dom szkieletowy

Post by tosiasamosia » Wed 04 Jul, 2018

Szukam dobrego producenta wkładów kominowych. Właśnie jesteśmy na etapie budowy i zależy nam na wysokiej jakości całego systemu. Bogatą ofertę znalazłam na stronie firmy Schiedel. Musiałabym się z nimi skontaktować w sprawie wybrania odpowiedniego wkładu. Mąż mi mówi, że dobry będzie ten Schiedel Quadro Pro. Jednak wolałabym zasięgnąć jeszcze konsultacji.

Jacus64
Posts: 4
Joined: Mon 30 Jul, 2018

Re: Dom szkieletowy

Post by Jacus64 » Tue 31 Jul, 2018

Ważne aby dom był w pełni bezpieczny dla Ciebie i Twoich bliskich. W tym celu polecam Ci okna dymowe, które w standardowych warunkach pełnią funkcję zwykłych okien - naświetlają pomieszczenie i wentylują, a w chwili pożaru odprowadzają one one powstałe ciepło i dym na zewnątrz budynku. Najlepsze okna oddymiające Warszawa - są wytrzymałe i w atrakcyjnej cenie.

User avatar
Zytek
Posts: 46
Joined: Thu 16 Oct, 2014

Re: Dom szkieletowy

Post by Zytek » Tue 28 Jul, 2020

Wszystko tak naprawde zależne jest od projektu. Od tego jak wyglada dom. Jeśli bryła jest prosta oraz jest dach dwuspadowy to koszt budowy będzie niższy od domu ze skomplikowaną bryłą oraz dachem wielospadowym. No i duże znaczenie tutaj rownież ma to jakim trybem budujemy dom. Można wybudowac dom trybem gospodarczym, mozna wybudować dom trybem zleconym. Firma trybem zleconym wybuduje dom o wiele szybciej ( poza tym nie bedziemy musieli zgrywać ze sobą ekip).

Edward889
Posts: 1
Joined: Tue 25 May, 2021

Re: Dom szkieletowy

Post by Edward889 » Tue 25 May, 2021

Mieszkam w domu szkieletowym już trzeci rok, inwestycja realizowana przez Lignum Home i w żadnym wypadku nie decydowałbym się na inne rozwiązanie. Dom nowoczesny, energooszczędny, wbudowany bardzo szybko i co bardzo ważne również znacznie taniej niż w przypadku domu murowanego. Co by nie mówić kompleksowo faktycznie świetna robota. A rachunki za gaz 300 zł/m-c

unixPL
Posts: 1
Joined: Fri 02 Feb, 2024

Re: Dom szkieletowy

Post by unixPL » Fri 02 Feb, 2024

Samemu to jest dużo pracy, może jedynie na początku da się to robić z powodzeniem. Dlatego ja polecam się zgłosić do profesjonalistów.



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”