Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Techniczne aspekty projektów domów szkieletowych
Post Reply
atoja
Posts: 7
Joined: Fri 30 Jun, 2017

Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by atoja » Sat 20 Jan, 2018

Dzień Dobry
Planujemy budowę niewielkiego domu na działce posiadającej około 15% spadku. Po jakichś wstępnych dyskusjach jest propozycja zeby nie próbować na siłę równać terenu, tylko odpowiednio wkomponować dom w działkę. Na dzień dzisiejszy pomysł jest taki, aby budynek postawić wzdłuż spadku z dolną kondygnacją częściowo wciętą w teren. Umożliwi to zrobienie tarasu (zachodniego) na poziomie gruntu, a górna kondygnacja również posiadałaby wejście na poziomie terenu - tylko od "wysokiej", wschodniej strony.

Przez taki układ - pierwotny plan budowy szkieletówki z poddaszem użytkowym trzeba nieco zmodyfikować - użytkowe przyziemie musi (?) być murowane. W sumie chyba nawet nam się to podoba - drewniana elewacja ponad kamiennym murem to klasyczne połączenie. Zastanawiam się natomiast jak technicznie taki budynek powinin być zaprojektowany - w szczególności czy jest sens komplikować konstrukcję i górę robić drewnianą - czy pozostać przy technololgii tradycyjnej. Jak zaprojektować strop między kondygnacjami (może drewniany?), jak z ciągłością izolacji, etc.
Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi...
pozdrawiam,
Marcin


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by zbiegusek » Sun 21 Jan, 2018

Ciekawy dylemat. :) Fotkę lokalizacji możesz pokazać?

atoja
Posts: 7
Joined: Fri 30 Jun, 2017

Re: Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by atoja » Wed 24 Jan, 2018

Nic tam za wiele nie będzie widać (ciężko pokazać w miarę równy spadek).

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by zbiegusek » Wed 24 Jan, 2018

Dobra... Mam kwilunie, to się powymądrzam. :)
Owoż IMO masz rację kombinując budynek kombinowany. Nie ma najmniejszych przeszkód by uczynić tak, jak planujesz - przyziemie (częściowo zagłębione w ziemi) murowane, ściany spięte wieńcem żelbetowym i na tym użytkowe poddasze w technologii szkieletowej. Gdybym był na twoim miejscu, to bym tak robił. :)

atoja
Posts: 7
Joined: Fri 30 Jun, 2017

Re: Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by atoja » Thu 25 Jan, 2018

Na pierwszy rzut oka taki układ wydaje się rozsądny i powinien być nieco tańszy niż lany strop. Z wad - w praktyce - to dwie budowy - jedna tradycyjna, druga drewniana. Pytanie czy uda się znaleźć wykonawcę chętnego do wykonania obu części (pomijając projektanta ktory to wszystko rozrysuje).

Na razie chciałbym sam nieco poczytać jak to technicznie mogloby wyglądać - sam stop oraz układ ścian. W najprostszym przypadku - wypadłaby konstrukcja ponad warstwą ocieplenia części murowanej...

marcin

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom szkieletowy nad użytkowym przyziemiem

Post by zbiegusek » Thu 25 Jan, 2018

Iiii tam! :) Budowa tradycyjna ma ten plus, że weźmiesz "pana Henia" i on ci postawi parterek w trymiga. Wieniec żelbetowy nie musi być mocarny - możesz go zrobić sam albo znów przez pana Zenka. I traktujesz to wszystko jak wysokie podpiwniczenie pod zwykłego kanadyjczyka stawianego na ławach fundamentowych.
Za to rozumiem, że martwisz się o ciągłość izolacji cieplnej ścian? No to pomyślmy... Najtaniej i najkorzystniej jest wymurować z najtańszego materiału. Bloczki suporeksu? Trochę wypadłem z murowańców, więc nie wiem, co jest teraz na topie. Ja bym dał ten suporeks, bo go lubię. :)
Na to pewnikiem z 15...20cm styropianu. Pewnie chciałbyś zlicować gotową ścianę murowanego przyziemia z częścią drewnianą? Można wysunąć murłatę o 1/3 szerokości poza fundament. Niech będzie profil 45x145, czyli jakieś 4,5cm wysuwasz ścianę drewnianą poza goły mur. Na to OSB i dwie warstwy rusztu na krzyż po 4,5cm daje ci kolejne 10cm. Czyli te 15cm styropianu z klejem i tynkiem cienkowarstwowym powinno się zmieścić. Nawet jeżeli będzie wystawać o 2cm, to różnicę pokryjesz/zniwelujesz obróbką blacharską, którą i tak musisz dać w miejscu przejścia z konstrukcji drewnianej na murowaną.
Wersja druga: (Jeżeli chcesz dać więcej niż 15cm styropianu na mur.) Wypuścić belki stropowe jak pod wykusz i już. :)
A! I kwestia zasadnicza: to poddasze drewniane, to ma mieć ścianki kolankowe (brrrr), czy tylko ma być "namiotem" postawionym na murze? :)



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów szkieletowych”