Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Techniczne aspekty projektów domów z bali
Post Reply
luks
Posts: 4
Joined: Mon 18 Feb, 2008

Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by luks » Mon 18 Feb, 2008

Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczę że jestem totalnie zielony w aspektach budowlanych i szukanie po ofertach firm pozostawia bardzo dużo niejasności.

Więc.... Wraz z moją Panią chcielibyśmy zamieszkać z domu za bali. Dom w całości z drewna nie wykańczany żadnymi tynkami, tylko drewno. interesowało by nas:
- powierzchnia całkowita około 80 m2.
- bale jak sądzę 32cm z racji tego że nie chcemy docieplania no i nie chcemy że tak się wyrażę boazerii w środku tylko grube bale konstrukcji jako ściany
- użytkowe poddasze (z normalnymi pokoikami a nie że tak się wyrażę tylko podestem i balustradą (wiem że niektóre takie są)
- kominek jako ogrzewanie (tutaj nie jesteśmy pewni czy to dobry pomysł ale czytaliśmy że się to sprawdza) dogrzewanie (awaryjne) elektyczne
- niepodpiwniczony

Niestety plany są piękne ale mamy tez ogromne przeszkody:
- lokalizacja woj świętokrzyskie (Starachowice)
- CENA POD KLUCZ MAX 130tys zł BRUTTO -150 tys. jeśli znajdzimy działkę w dobre cenie (bez działki i fundamentów i) w cenie tej: cały dom wykończone sciany i podłogi, elektryka, ogrzewanie, hydraulika itp czyli ogólnie wyposarzyć mieszkanie i mieszkać.

Czy realnie jest to wykonalne ? w prospektach wygląda to pięknie ale czy damy radę to zrealizować żeby nie żałować?
Czy ktoś z Państwa robił w ostatnim czasie coś podobnego?
Jaką firmę wybrać? będziemy niezmiernie wdzięczni za jakieś namiary
Czy zlecać jednej ekipie całość (pod klucz) czy robić stan surowy zamknięty i szukać dalej wykonawców pozostałych prac? Domy z bali to specyficzny "towar" i domyślam się ze nie będzie prosto znaleźć fachowców którzy nie odwalą fuszerki
Jako że finanse są dość mizerne i zdajemy sobie sprawę z tego to na czym można oszczędzić? wiem że papa na dachu parę lat wytrzyma i tu można troszkę oszczędzić a potem zrobić inne pokrycie. Gotowi jestesmy też nie robić od razu poddasza i przez pierwszy rok mieszkać tylko na dole ale nie wiemy ile się na tym przyoszczędzi i czy warto?
Jaki procent ceny końcowej domu to jest stan surowy zamknięty? to znaczy czy zakładając, że dom który wybudujemy za 100 tys zł (surowy zamknięty), to za pozostałe 50 tys damy radę go wykończyć do zamieszkania? podawane są różne ceny i nie jesteśmy pewni, a więcej firm robi surowy niż pod klucz.

Dodane 19,02,2008:
Projekt który zalożylem to:
PROJEKT L-38 (ze strony Stollux)
ideałem byłby L44 (ze strony Stollux)


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 18 Feb, 2008

Ceny podane przez Ciebie wydaja mi sie nierealne. Co do firmy, moze przyjrzyj sie tej. Kiedys ponoc dobrze robili, jak jest teraz, nie wiem.

luks
Posts: 4
Joined: Mon 18 Feb, 2008

Post by luks » Mon 18 Feb, 2008

Dziękuję Ci Alek za link, no i właśnie, przeglądając oferty firm natrafiłem w dwóch przypadkach (z firm normlanych a nie takich o których nikt nie słyszał) że dom kosztował:
82 m (po obrysie) surowy zamknięty 100 tys - pod klucz 154 tys (wraz z armaturą nawet)
78 m (po obrysie) sorowy zamknięty 110 tys - pod klucz 162 tys
Dlatego dość optymistycznie do tego podchodziłem.
Sporo domków które oglądałem (projekty) kosztowały około 100 tys (surowy zamknięty) dlatego sadziłem że koszt pod klucz będzie wynosił150 tys oczywiście zakładając pewne oszczędności (pokrycie dachu, może niewykończone poddasze)
Czy sądzicie że jest to niewykonalne mimo wszystko?
Jak pisałem nie rozpocząłem jeszcze rozmów z firmami narazie szukam na sucho i rozglądam się za kredytami oraz działką czyli podstawa wiadomo że jak dostane większy kredyt, lub tańsza będzie działka to będę miał pieniążków więcej....

Optymistycznie też wpłyneło na mnie że Stollux na swojej stornie "konstrukcja z bali naturalnie okrągłych o średnicy 30 cm z mszeniem: od 1300 zł / m2 liczone od powierzchni całkowitej", a Stollux ma dobre opinie o domach i opinię że jego domy sa dość drogie

Trochę mnie zasmuciłeś tym słowem "niewykonalne"

Powiedzcie mi jeszcze jaki jest średni termin oczekiwania na rozpoczęcie robót w normalnych firmach? Wiem że niektórzy piszą 2- 3 mc, niektórzy pisza o roku z hakiem.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 19 Feb, 2008

To, co napisalem wynika z mojego rozeznania "srednich" cen budowy pod klucz domow z bali oraz w szkielecie drewnianym. Z tego rozeznania wynikalo, ze "srednie" ceny domow z bali sa jednak wyraznie wyzsze. Ale moze sie myle. Nie ma jak wlasne rozeznanie.
Z mojego wynikalo jeszcze, ze ludzie choc decyduja sie czasem od razu mieszkac w domu z bali, to dom "siada" wyraznie ze dwa lata i pojawiaja sie szczeliny podokienne itd., dlatego czesc ludzi wprowadza sie po tym czasie. Tak jest w przypadku domu z bali "po drodze" na moja dzialke, ktory stoi juz blisko dwa lata pusty, choc zabezpieczony i dopiero niedawno mu okna powprawiali.
Jeszcze raz napisze, to moje zdanie, niekoniecznie obiektywne.
Pozdrawiam

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Sun 21 Sep, 2008

Luks, mam pytanie wybudowałeś ten domek? Bo my się też nad nim zastanawiamy, czekam właśnie na wycenę domku pod klucz z Comforthome.
Pozdrawiam Joanna

No i oczywiście zapomniałam dodać, że chcemy budować domek w technice szkieletowej.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sun 21 Sep, 2008

moim zdaniem stan surowy zamkniety to średnio około 35-40% inwestycji.

Nasz dom (trochę ponad 100m. powierzchni UŻYTKOWEJ czyli tej po odjęciu ścian, komunikacji, skosów etc) do stanu deweloperskiego i przyłączy z zewnątrz to około 250 tys. - i moim zdaniem to bardzo "napiety" kosztorys. Do wykonczenia pozostawiamy ok. 80 tys. + 20 w zapasie na nieprzewidziane wydatki. I to bez szaleństw, bajerów i urzadzania samych wnetrz. I z tego co porównuję do innych kosztorysów i doświadczeń znajomych, ktorzy sa juz po tym etapie - to rozsądny, acz powsciągliwy ale realny kosztorys. Nie wierzę w stumetrowe domy pod klucz za 150 tys. Chyba, ze WSZYSTKO zrobisz sam, i masz dostep do materiałów po cenach inwestycyjnych. amen.

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Sun 21 Sep, 2008

Dom z projektu L 38 ma 59 metrów powierzchni użytkowej, na którejś ze stron jest podany koszt orientacyjny pod klucz i jest to prawie 180 tysięcy.
A czy może Pani powiedzieć czy korzystacie Państwo z usług jakiejś z firm budujących kanadyjczyki, czy robicie to sami?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 21 Sep, 2008

ewaka wrote:moim zdaniem stan surowy zamkniety to średnio około 35-40% inwestycji.
- http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... wego&id=57 - proponuję poczytać. Przedstawione tu zostały poszczególne etapy budowy domu o konstrukcji szkieletowej z procentowym (oczywiście w przybliżeniu) podziałem na poszczególne etapy. Podział ten został uzgodniony z kilkoma czołowymi firmami wykonawczymi.
Podział ten może być przydatny dla Forumowiczów, którzy podpisują umowy z firmami wykonawczymi - ile i za co mam zapłacić. Oczywiściue jak wspomniałem, jest to podział orientacyjny, a ostatecznie może zależeć od wielu czynników - w tym wielkości domu, standardu robót, jakości zastosowanych materiałów, itp.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sun 21 Sep, 2008

zapomniałam dodac, ze nasz kosztorys szacowany był dla domu szkieletowego, a nie z bali, wg. wstepnych wycen kilku firm wczesniej - nasz dom w wersji z bali kosztowałby nas jakies 150 tys. wiecej. :(
z tego co pamietam kiedys na stronie stolluksu były rientacyjne ceny i cena 900-1350 za m3 dotyczy bala 20 cm. Wasciwie w tej cenie dostajesz same sciany z bali, okna, drzwi i opapowany dach. (w cachach google, jeszcze sie gdzies znajdzie ta strona).
Dom z projektu L 38 ma 59 metrów powierzchni użytkowej, na którejś ze stron jest podany koszt orientacyjny pod klucz i jest to prawie 180 tysięcy.
ok, w takim razie zwracam honor :) rzeczywiście spojrzałam tylko na metry podane w drugim poscie luksa 18 i 82 metry.
Proszę jednak zawsze pytac dokładnie jakiej grubości jest to bal za te 180 tys. (okrągły, czy prostokatny, 30, 24 czy moze 9 cm?).

Jezeli to jest 60 metrów (a firmy z reguły i tak liczą z metra całkowitej), to 180 tys. jest bardziej realne, 3000 brutto za stan pod klucz domu z bala to chyba rewelacyjna cena.
Teraz patrzę, ze L-38 to domek wlaściwie niewielki domeczek - z poddaszem, a powierzchnia to 36 pare metrów na dole, i drugie tyle na górze+skosy, wiec chyba z fundamentem i przyłączami w 200 tys jednak sie zmiescicie.

aczkolwiek kupując taki dom trzeba pamietac o kosztach ktore dalej was czekają, a trzeba:
- zrobic fundament
- przerpowadzić i podłaczyć przylącza
- połozyć właściwepokrycie dachu
- postawic komin i kominy wentylacyjne
- zaizolować dach i strop
- polozyc izolacje scian zewnętrznych i wewnętrznych
- połozyc wewnetrzne płyty g-k (+ szpacholowanie i malowanie) lub oblicowkę wewnatrz
- zabezpieczyć drewno wewnątrz i na zewnątrz
- połozyc instalacje i je "wykonczyć" wszystkimi pierdoałmi + kupić cos co bedzie dawało ogrzewanie
- wylac podłogi, zaizolwac podłogę + polozyc to co bedzie na podłodze (dechy, panele, kafle)
- postawić schody
- kupić i obsadzić drzwi wewnętrzne
- parapety, okna połaciowe, tarasy (jak ktos chce?)

jezeli ktoś zrobi to wszystko za 50 tys. to uscisnę mu ręce i prześlę skrzynkę piwa. :)

axlowa,
co do nas to był to kosztorys byl dla domu szkieletowego, w oparciu o wycenę firmy, z która mielismy podpisana umowę. Obecnie projekt jest przerabiany na technologię murowaną, poniewaz dostalismy propozycję zmiany technologii na murowaną, a dopłata wyszła nam symboliczna to się zdecydowalismy, ale nadal kibicujemy innym. :)

axlowa
Posts: 11
Joined: Sun 21 Sep, 2008

Post by axlowa » Sun 21 Sep, 2008

ja też patrzyłam na kosztorys w konstrukcji szkieletowej, bo taki mnie interesuje:)

karo1979
Posts: 1
Joined: Thu 02 Oct, 2008

Post by karo1979 » Thu 02 Oct, 2008

Witam. Jestem po raz pierwszy na forum.
Mam pytanie czy ktokolwiek budował dom o nazwie "Motek" projekt wzięty ze strony www.domzbieszczad.pl. - powierzchnia uzytkowa 98,10
Moim marzeniem jest wybudowanie takiego domku. Zupełnie się nie orientuję ile może kosztować taki dom ( chodzi mi o stan pod klucz). Czy są na rynku firmy, które znają się swoim fachu. Może ktoś mi poleci taką firmę specjalizującą się w budowie domów z bali. i nie mam pewności czy dobrze robie decydując się na budowę domu z bali

Kostecki
Posts: 5
Joined: Fri 27 Apr, 2012

Ja się przyłaczam do pytania: jaka firma do budowy domu drew

Post by Kostecki » Wed 09 May, 2012

No własnie, jaką firmę wybrać? Ja sie chce budować w małopolsce. Ta firma Stollux to już ktoś mi ja polecił. podoba mi sie tak ichi domek z bali (średnica 30-40): http://stollux.com/174,przyslup.html
Chyba, ze możecie coś polecić tak do 170 tysiecy?

kleopatrazone
Posts: 1
Joined: Thu 17 May, 2012
Contact:

Post by kleopatrazone » Thu 17 May, 2012

Jeśli chodzi o budownictwo szkieletowe to odległości nie mają takiego znaczenia, bo ściany są przygotowywane w fabryce i dostarczane "w paczce" na działkę klienta - przeważnie na terenie całej Polski.

Golden84
Posts: 35
Joined: Thu 29 Mar, 2012

Post by Golden84 » Fri 18 May, 2012

Transport jest bezpłatny?

Spółka Stollux
Posts: 19
Joined: Wed 25 Jul, 2012
Contact:

Post by Spółka Stollux » Thu 26 Jul, 2012

Witamy serdecznie! Przy budowie domów z bali czy konstrukcji szkieletowej na odcinkach bliższych transport jest wykonywany gratis. Na odcinkach dalszych jest doliczany do ceny domu. Na terenie naszego kraju trzeba szacować ok. 5 zł netto za km. Za granicą koszt 1 km to ok. 1,1 EUR netto.
Pozdrawiamy

Dabaduda
Posts: 3
Joined: Mon 04 May, 2015

Re: Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by Dabaduda » Wed 22 Jul, 2015

Z doświadczenia wiem, że warto nie tylko patrzeć twardo w cenniki,ale kontaktować się z firmami. Często można stargować trochę lub zaproponują tańsze roziwązanie. My na przykład mieliśmy ogrniczony budżet, ale zadzwoniliśmy z ciekawości do firmy i zaproponowali nam ciekawą ofertę i dogadaliśmy się.

Relax - dom
Posts: 6
Joined: Wed 29 Jul, 2015

Re: Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by Relax - dom » Wed 29 Jul, 2015

Taki jest mnie więcej zamysł pozostawiania numerów telefonu na stronie.

pawelsss
Posts: 1
Joined: Wed 16 Sep, 2015

Re: Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by pawelsss » Wed 16 Sep, 2015

Moi rodzice w tamtym roku ukończyli budowę domu z bali syberyjskich. Pomagałem im też przy wyborze najlepszego wykonawcy. Padło na Wikpol z Małopolski, bardzo solidna firma z ugruntowaną pozycją na rynku. Inwestycje zrealizowali zgodnie z planem i w terminie.

User avatar
tal
Posts: 36
Joined: Sun 18 Oct, 2015

Re: Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by tal » Fri 20 Nov, 2015

Fajnie się to prezentuje.

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Dom za cali całoroczny prosze o pomoc dla zielonego

Post by Odagmara » Wed 19 Oct, 2016

pomysł jest ciekawy, pytanie jak realizacja i wykończenie



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów z bali”