Dopuszczalne Rozpiętości Stropu Drewnianego

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
rafalrafal
Posts: 3
Joined: Wed 01 Sep, 2021

Dopuszczalne Rozpiętości Stropu Drewnianego

Post by rafalrafal » Wed 01 Sep, 2021

Witam Wszystkich.
Postanowiłem napisać tutaj na forum, ponieważ szukam informacji na temat dopuszczalnej rozpiętości stropu drewnianego. Może na wstępie zaznaczę, że nie buduje domu, nie remontuje domu a pytanie nasunęło mi się z czystej ciekawości oglądając filmy na YT. Drążąc temat - w internecie znalazłem informację, że belka dwuteowa o takiej samej wytrzymałości jest lżejsza niż zwykła belka stropowa

W internecie znalazłem tabelkę jednej z firm, która produkuje belki dwuteowe. Tam była tabelka, która dla przykładowych obciążeń pokazywała jakie maksymalne rozpiętości belek mogą występować.

Na tej samej zasadzie chciałem znaleźć informację jak "zachowuje" się belka drewniana z drewna konstrukcyjnego. W internecie nie mogłem znaleźć takich informacji ale znalazłem książkę "Kanadyjski Szkieletowy Dom Drewniany". Jednak nie do końca chyba potrafię skorzystać z tabel, które są na końcu tego poradnika. W tabelach pojawia się obciążenie zmienne (różnej wielkości).

Abym mógł porównać z belką dwuteową potrzebuje porównać tabelkę, która założy, że belka stropowa będzie obciążona obciążeniem stałym na "całej" powierzchni + obciążeniem zmiennym.

Czy byłby mi ktoś w stanie pomóc z interpretacją? Dziękuje za uwagę.


rafalrafal
Posts: 3
Joined: Wed 01 Sep, 2021

Re: Dopuszczalne Rozpiętości Stropu Drewnianego

Post by rafalrafal » Thu 16 Sep, 2021

Dla potomnych sam znalazłem rozwiązanie. Nie wiem czy jest prawidłowo zinterpretowane ale zrobiłem to na kilka sposobów:
- sam sobie zadałem "obciążenie stale" - jednakowej wielkości
- obliczyłem kila przykładów dla zwyklej belki
- potem zainstalowałem program jednej z firm, i tam metodą prób i błędów dobierałem parametry belki dwuteowej - przy założeniu tych samych obciążeń.

Czy dobrze zrobiłem - nie wiem :) Ale jakiś mały pogląd mam na sprawę.

Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”