Bloczki, ławy czy płyty betonowe

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Konro1
Posts: 1
Joined: Wed 19 Jul, 2006
Location: Wejherowo

Bloczki, ławy czy płyty betonowe

Post by Konro1 » Wed 19 Jul, 2006

Witam
Planuję postawić domek drewniany w konstrukcji szkieletowej o wymiarach 6x7m podstawy. O co chodzi w temacie bloczków, ław i płyty. Co jest lepsze jeżeli chodzi o normalne korzystanie z domu. Zależy mi na trwałym domu, który nie będzie nigdzie przestawiany.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Konro


kompp
Posts: 3
Joined: Thu 22 Jun, 2006
Location: Malbork

Wybór materiału na fundament

Post by kompp » Mon 24 Jul, 2006

Z tego, co się dowiedziałem najlepiej i najszybciej zbudować fundament z pustaków szalunkowych i tak też zrobiłem, tylko za późno się dowiedziałem, że zastosowałem za grube bloczki i przepłaciłem.
Płyta to masa betonu i zbrojenia = duży koszt, ale pewna podstawa domu na niepewnym gruncie.
Szalunki tradycyjne to zmora przy budowaniu, dużo czasu na wykonanie, dużo materiału i pracy ale trochę tańsze od bloczków jeśli chodzi o koszt samych materiałów.
Pustaki szalunkowe (wystarczą 20 cm szerokości) szybko się stawia, poziomuje i muruje. Odpada szalowanie, mniej betonu, szybko i równo. Wytrzymują kilka kondygnacji budynku murowanego więc z drewnianym dadzą sobie radę.
Bloczki betonowe pełne kosztują troszkę mniej od pustaków szalunkowych ale są mniejsze i trzeba równo kleić je na zaprawę. Nie można postawić kilku warstw na raz jak przy pustakach bo się rozjadą, koszt ogólny podobny do pustaków ale wykonanie wolniejsze i trudniejsze.

Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”