elewacja

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
toxi
Posts: 7
Joined: Thu 24 Aug, 2006
Location: Gdańsk

elewacja

Post by toxi » Thu 24 Aug, 2006

witam

Mam pytanko odnośnie elewacji.
W najbliższym czasie chciałbym zlecić wybudowanie domu o konstrukcji drewnianej, konstrukcja 15 x 5 cm, wewnątrz wata mineralna, na zewnątrz deska gr.27 mm z folią wiatroprzepuszczalną. W przyszłości chciałbym zastąpić zewnętrzne deskowanie, tynkiem mineralnym z ociepleniem, steropian gr. 10 cm.

Zastanawiam sie czy można zastosować taki zestaw na istniejące deskowanie czy też musiałbym deski zewnętrzne zastąpić płytą OSB ?

co o tym myślicie?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 26 Aug, 2006

Mógłbyś dziś wykonać ściany zewnętrze w układzie - od środka;
- płyta gipsowo-kartonowa,
- folia paroizolacyjna,
- konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną.
- folia wiatroizolacyjna,
- deskowanie.

Ale czy ekonomicznie ma to sens? Deska elewacyjna grub. 27 mm jest zapewnie droższa niż płyta OSB/3 grub. 12 mm. W przyszłości musiałbyć dawać na deskowanie foliię wiatroizolacyjną plus 10 cm styropianu z zachowaniem pustki wentylacyjnej.

Proponuję układ:
- konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplną.
- płyta OSB/3,
- folia wiatroizolacyjna.

Musisz jednak zastanowić się co w Twoich poście znaczy "w przyszłosci", bowiem folia wiatroizolacyjna po ok. 100 dniach traci swoje właściwości i po tym okresie winna być wymieniona.

Musisz policzyć co ekonomicznie wyjdzie lepiej.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Re: elewacja

Post by Grzegorz Szostak » Sat 26 Aug, 2006

toxi wrote:W przyszłości chciałbym zastąpić zewnętrzne deskowanie, tynkiem mineralnym z ociepleniem, steropian gr. 10 cm.
Daruj sobie kombinacje (oszczednosci) i zrob normalnie. Zewnetrzna elewacja inna niz z drzewa twardoci debu oraz odpowiednio zrobiona i zabezpieczona mija sie z celem.

toxi
Posts: 7
Joined: Thu 24 Aug, 2006
Location: Gdańsk

Post by toxi » Fri 01 Sep, 2006

Wojciech Nitka wrote: Ale czy ekonomicznie ma to sens?
Tak ponieważ elewacja w desce jest standardowa (wykonawca Danmar), a za elewacje mineralną z dociepleniem musiałbym dopłacić ok 80 zł/m2.
Elewacje chciałbym wykonać w póżniejszym terminie (rok-dwa lata póżniej ) we własnym zakresie cena materiałów to ok 30 zł/m2. Ekonomicznie jest to uzasadnione ponieważ nie musze od razu wykładać gotówki na elewacje i dodatkowe ocieplenie domu.
Wojciech Nitka wrote: W przyszłości musiałbyć dawać na deskowanie foliię wiatroizolacyjną plus 10 cm styropianu z zachowaniem pustki wentylacyjnej.
Czy pustkę wentylacyjną stosuje się także przy standardowym układzie z płytą OSB ?

toxi
Posts: 7
Joined: Thu 24 Aug, 2006
Location: Gdańsk

Re: elewacja

Post by toxi » Fri 01 Sep, 2006

greyg wrote:Daruj sobie kombinacje (oszczednosci) i zrob normalnie. Zewnetrzna elewacja inna niz z drzewa twardoci debu oraz odpowiednio zrobiona i zabezpieczona mija sie z celem.
Nie rozumiem, ponieważ wiekszość firm proponuje drewno sosnowe i świerkowe jako standardowe wykonanie elewacji domków letniskowych i całorocznych. Myśle, ze jest to podyktowane ceną materiału. Przy elewacjach wykonanych z drewna większej trwardości (dąb, olcha, brzoza, orzech, teak, buk, jesion, grab itp.) podrażałoby to cene całości dość znacząco.
Ale mogę się mylić :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 01 Sep, 2006

Cena i rynek zbytu - to glowne czynniki stosowania sosny lub swierku. Poszukaj w sieci firm produkujacych elewacje z drewna egzotycznego n.p. cedru czerwonego lub modrzewia. Najwazniejsza jest tu odpornosc na wszelkiego rodzaju owady i grzyby.

Co do trwalosci debu mam przyklad z wlasnego zycia...
Okolo 25 lat wstecz wyciety z naszego lasu dab. Okorowany pien dlugosci 6m lezal bez przykrycia do 2004r. Przy jego cieciu okazalo sie, ze jest naruszone tylko do max 1cm warstwy zewnetrznej. Jak nie zapomne to zrobie fotki, bo mi jeszcze kawalki tego pnia zostaly.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”