Warstwy ściany - czy dobre

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Mariusz_Fraczak
Posts: 1
Joined: Wed 22 Jan, 2020

Warstwy ściany - czy dobre

Post by Mariusz_Fraczak » Wed 22 Jan, 2020

Zaproponowano mi taki przekrój ściany, od zewnątrz:
deska elewacyjna 2 cm poziomo
ruszt 4 cm pionowy
folia wiatroizolacyjna
płyta steico phaltex (asfaltowa) 15 mm
szkielet 15 cm drewno C24 co 60 cm.
w szkielecie (środek) rockwool superrock 15cm (10+5 cm)
płyta OSB-3 (tu mam wątpliwości dla płyty w tym miejscu. Projektant i wykonawca zgodnie twierdzą, że musi być dla zapewnienia sztywności ściany, ale co z jej oporem dyfuzyjnym?) 10mm
folia opóźniacza pary (na OSB od środka, też moje wątpliwości budzi taki pomysł)
dodatkowy ruszt poziomy 5 cm wypełniony rockwool superrock - w tej przestrzeni instalacje
na tym karton-gips.

Interesuje mnie kwestia pary wodnej w takim układzie ściany. Wykonawca mówi, że taka ściana jest dyfuzyjnie otwarta na zewnątrz, a od wewnątrz stanowi barierę dla pary. No tyle to ja na chłopski rozum też widzę, ale obawiam się kondensacji na OSB albo na opóźniaczu pary. Dokładnych badań ani wykonawca ani projektant przedstawić nie są w stanie (na zasadzie: panie cała skandynawia daje płytę asfaltową nie ma problema), a chłopski rozum oraz "bo inni..." to zwykle jak życie pokazuje nienajlepsi doradcy. Chociaż z drugiej strony fizyka mówi, że kondensacji na stronie ciepłej nie powinienem się bać, a na stronie zimnej mam dyfuzyjnie otwartą.

Co sądzicie o takim układzie?


Honek
Posts: 1
Joined: Tue 05 Feb, 2019

Re: Warstwy ściany - czy dobre

Post by Honek » Mon 27 Jan, 2020

Witam
Proponuje:
1 Deska elewacyjna, poziomo
2 Ruszt pionowy 25 mm
3 Płyta asfaltowa 15 mm lub wiatroizolacja.Polecam wiatroizolacje dobrej firmy (nie ma potrzeby montować to i to)
4 Szkielet główny 150 mm lub 200 mm wraz z izolacją, słupki co 600 mm. Konstrukcje polecam 200 mm
5 Paroizolacja 0,2
6 Łata 50 mm pionowo wraz z izolacją
7 Podwójna płyta gipsowa na przekładkę

To tyle.
Pozdrawiam.

Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”