OCIEPLENIE W DOMU ASPIRUJĄCYM DO PASYWNEGO ( K 0,08 ~0,11 W/

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

OCIEPLENIE W DOMU ASPIRUJĄCYM DO PASYWNEGO ( K 0,08 ~0,11 W/

Post by MKS » Sun 22 Oct, 2006


Witam, co sądzicie na to co poniżej, czy macie Państwo jakieś uwagi ?
Liczę na komentarze i uwagi oraz rady
:roll:
Płyta podłogowa.

Warstwy
- izolacja wodo i paroszczelna ( CERESIT CR-65)
- szlichta betonowa gr. 4cm.
- W szlichcie zatopiona siatka zbrojeniowa z drutu 4mm oczka 15 x 15 ( projekt nie przewiduje)
- styropian FS-20 gr. 15 cm. ( projekt przewiduje 10cm)
- przegroda paroszczelna
- beton B-7,5 gr. 10cm.
- podsypka żwirowa
- ściany fundamentowe murowane z pustaków betonowych , posadowione na głębokości 120 cm .Ławy fundamentowe 50 x 30cm przezbrojone 4 prętami żebrowanymi fi 12 , izolacja paro i wodoszczelna Ceresit CR-65 (lub podobna) .Izolacja termiczna styropian FS-15 gr. 10 cm, montowany na dyble i klej . Wyprawka z siatki z włókna szklanego wtopionej w klej, następnie nałożony tynk mineralny. Wyprawka w gruncie zaizolowana Izobudem BR
- Ścian fundamentowa widoczna wykończona płytkami klinkierowymi lub tynkiem mozaikowym na wysokość 40 sm

Drenaż opaskowy ( zwir ppłukany – 16 – 32 mm )
- budynek otoczony rurą drenarską której ujście dochodzi do rozsączenia przydomowej oczyszczalni, która rozsącza się nad spiralnym kolektorym poziomym pompy ciepła

Konstrukcja ścian zewnętrznych.
Warstwy

- Tynk mineralny cienkowarstwowy typu ATLAS CEREMIT PS lub podobny.
- Siatka z włókna szklanego 145g wtopiona w klej.
- Styropian klasy FS-15 grubości 10 cm.
- Listwy dystansowo-wentylacyjne 50mm x20mm.
- Wiatrostop firmy Gullfiber
- Płyta konstrukcyjna OSB – 3 KL I grubości 12 mm .
- Konstrukcja drewniana z elementów o przekroju 200/38mm
- Ściana ocieplona wełna mineralną grubości 200mm
- Paroizolacja z ekranem aluminiowym. ( metlam np. lub inna ANTYVIL 150 gr/ m2)
- Płyta OSB-3 KL 1 gr. 10mm.
- Płyta gipsowo kartonowa 12,5 mm
- Farba emulsyjna biała


Konstrukcja dachu

Warstwy :
- Błachodachówka firmy Balexmetal powlekana
- łaty 6 x 4cm w rozstawie osiowym co 35 cm .
- kontrłaty 1,5 x 4,5 cm które zapewniają prawidłową wentylację połaci dachu.
- Membrana dachowa paroprzepuszczalna jednostronnie 1100ml/m.
- Krokwie 220mm x 45mm(w proj. 180mm) w rozstawie modularnym co 120cm . Pomiędzy krokwiami welna mineralna gr. 200mm.
- Stelaż 50mm x 50mm wypełniony wełna mineralną. ( projekt nie przewiduje)
- Paroizolacja ( metlam np. lub inna ANTYVIL 150 gr/ m2)

- Płyta gipsowo kartonowa 12,5 mm
- Farba emulsyjna biała
Strop nad poddaszem

- Belki stropowe 160mm x 45mm , na belki zamontowane listwy podtrzymujące termoizolacje w postaci wełny mineralnej o grubości 200mm .stanowiące jednocześnie stelaż pod montaż płyt gipsowo-kartonowych
- Paroizolacja
- Płyta gipsowo kartonowa 12,5 mm
- Farba emulsyjna biała

Strop nad parterem

- Panele podłogowe KRONOPOL
- Pianka poliuretanowa
- Płyta OSB gr. 22mm
- Belki stropowe 200mm x 45mm (w proj. 160mm) , na belki zamontowane listwy podtrzymujące termoizolacje w postaci wełny mineralnej o grubości 150mm , ( projekt nie przewiduje) stanowiące jednocześnie stelaż pod montaż płyt gipsowo-kartonowych
- Paroizolacja
- Płyta gipsowo kartonowa 12,5 mm
- Farba emulsyjna biała

Czy można jeszcze coś z tym zrobić ???
MKS


mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Mon 23 Oct, 2006

Witam,
też zamierzam budować w standardzie domu pasywnego, tak więc bardzo ciekawa lektura dla mnie...

Moje uwagi/pytania:
Czy nie lepiej zamiast płyty OSB od wewnątrz budynku zastosować poziome łaty z kształtowników aluminiowych (5cm) i między te łaty dać wełnę mineralną? Wtedy możnaby zrobić ścianę z belek 38x150, a ocieplenia byłoby tyle samo. No i na łatach płyty g-k nie będą pękać (nie wiem jak by to było na płycie OSB)

Czy paroizolacja z ekranem aluminiowym na ściany ma sens? Ciepło ucieka do góry i dach ocz jak najbardziej, ale promieniowanie ciepła w poziomie chyba będzie raczej znikome, czy nie?

Czy dobrze czytam, że w ścianie jest 30cm ocieplenia a w dachu 25? w domu pasywnym powinno być 35 w dachu, a już na pewno więcej niż w ścianach bo tędy najwięcej ciepła ucieka

co do posadzki parteru słyszałem, że taniej byłoby zrobić strop podwieszony, wentylowany od spodu. Wtedy między belki możnaby dać np 20cm wełny

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Mon 23 Oct, 2006

a na ścianę zewnętrzną dałbym 12cm styropianu, cena będzie tylko minimalnie większa. Tak przy okazji - co jaką odległość daje się te łaty dystansowo-wentylacyjne?

MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

Post by MKS » Mon 23 Oct, 2006

Witam - jesli chodzi o ocieplenie dachui to rzeczywiście ma on docieplenia 25 cm ale tuz pod nim jest strop nad poddaszem i jeszcze 20 cm wełny. No i poza tym warstwa izolacyjna z powietrza znajdującego sie pomiędzy tymi przegrodami ( jeszcze nie obliczyłem ile da warstwa powietrza pomiędzy dachem i stropem - nie mam danych dla powietrza przepływającego w poprzek pomiedzy przegrodami).
MKS

MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

Post by MKS » Mon 23 Oct, 2006

mt wrote:a na ścianę zewnętrzną dałbym 12cm styropianu, cena będzie tylko minimalnie większa. Tak przy okazji - co jaką odległość daje się te łaty dystansowo-wentylacyjne?
Nie mam pojecia - rozwazam styropian ryflowany
MKS

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 24 Oct, 2006

Sciany zewnetrzne moim zdaniem nie do konca dobrze.
Zamiast konstrukcji 38x200 dalbym typowe 38x140, a do tego poprzeczenie polozony ruszt 70mm z welna 50 pomiedzy nim. Dzieki temu zmniejszy sie powierzchnia mostkow termicznych i utworzy pustka 20mm. Nie widze tez sensu plyty OSB od wewnatrz - praktycznie nic nie wniesie jako izolator, a kostrukcje usztywnia plyta zewnetrzna.

Mam tez wrazenie, ze na strychu moga byc w tym ukladzie problemy z odprowadzeniem wilgosci.

MKS
Posts: 17
Joined: Thu 07 Sep, 2006

Post by MKS » Tue 24 Oct, 2006

w zasadzie racja
ale praktyk wykonawca mówi o niewielkich poruszeniach takiegi rusztu dających mikrodylatacje płyt GK i efekt pekania tynku.
taki ruszt sie sprawdza tylko wtedy jesli wewnątrz jest boazeria itp.
Za takim rusztem przemawia liwidacja mostków i dodatkowa szczelina powietrza.
Jesli chodzi o szkielet 20 cm to płyty z wełny będą okładane dwie warstwy dziesiątek na przemian aby własnie te mostki likwidować no i taniej wyjdzie dac 20 - tke szkielet niz montowac potem na budowie ruszt ( dom ma byc budowany w technologii zamknietej).
Nie jstem fachowcem i dlatego z jakichs (irracjonalnych :P ) przyczyn płyta osb od wewnątrz to mój wymysł ( pewnie dlatego ze dom ma stanąc na wybrzeżu Bałtyku a tu wieje od zachodu często i nielicho ).
Na strych planuje sie mikrowentylacje w poprzek ale jeszcze nie wiem dokładnie jak. Musze sie spytac wykonawcy.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”