Trochę z innej beczki.

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
cyryl
Posts: 2
Joined: Sun 03 Dec, 2006
Location: Toruń

Trochę z innej beczki.

Post by cyryl » Sun 03 Dec, 2006

Szanowny Panie Wojciechu, zwracam się do Pana z prośbą o pomoc. Bezskutecznie poszukuję informacji na temat systemów dociepleń budynków szkieletowych z wypełnieniem ceglanym, czyli tzw. muru pruskiego. W grę wchodzi jedynie docieplenie od wnętrza, gdyż obiekt jest zabytkowy o bogatym wystroju elewacji. Zdaję sobie sprawę, że mój probem nie koresponduje bezpośrednio ze specyfiką tej strony, jednak może przyjdzie panu do głowy jakaś wskazówka, link albo artykuł na powyższy temat. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 03 Dec, 2006

Podaj jakie masz warstwy od wewnatrz.

Z mojego mazurskiego domku...
Jesli masz dobra wentylacje wewnetrzna (choc nie sadze), to wystarczy: plyta G/K, paroizolacja, 5cm welny. Przy wkonczeniu tynkiem (od wewnatrz oczywiscie) musisz zostawic pustke 2cm i otwory do wentylujace pomiedzy sciana wlasciwa a dociepleniem.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 03 Dec, 2006

cyryl,
istniejącą ścianę powinieneś traktować jako okładzinę ściany - pozostałe warstwy jak dla typowej ściany o lekkiej konstrukcji szkieletowej. A zatem proponowałabym Ci następujące rozwiązanie:
- istniejąca ściana zewnętrzna - ściana o konstrukcji ryglowej wypełniona cegłą - traktowana jako okładzina zewnętrzna,
- pustka powietrzna grub. ok. 2,0 cm,
- folia wiatroizolacyjna mocowana do konstrukcji ścianki dociepleniowej,
- drewniana lub stalowa konstrukacja ścianki dociepleniowej wypełniona izolacją cieplną, grub. np. 10 cm,
- folia paroizolacyjna mocowana do konstrukcji ścianki dociepleniowej,
- okładzina wewnętrzna - np. płyta g/k czy też boazeria drewniana,

Polecałbym zapewnić przewietrzanie pustki powietrznej, np. poprzez wykucie pionowych spoin co ok. 60 cm tak w dolnej jak i górnej cześci ściany istniejącej, czy też, jak zachodzić będzie taka potrzeba, każdego pola, jak na załączonych zdjęciach -

Image Image

Puszki wentylacyjne, do założenia w spoinach znajdziesz tu - http://www.habe.pl/pl/wentylacja.htm

cyryl
Posts: 2
Joined: Sun 03 Dec, 2006
Location: Toruń

Post by cyryl » Mon 04 Dec, 2006

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Po przejrzeniu kilkunastu stron w sieci taki mniej więcej obraz tej izolacji mi się jawił, teraz jednak zyskałem pewność co do sposobu. Absolutną nowością są dla mnie puszki wentylacyjne wewnątrz spoinowe - nie wiedziałem, że coś takiego istnieje i za tę informację składam podziękowania podwójne.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 04 Dec, 2006

Wojciech Nitka wrote:Polecałbym zapewnić przewietrzanie pustki powietrznej, np. poprzez wykucie pionowych spoin co ok. 60 cm tak w dolnej jak i górnej cześci ściany istniejącej, czy też, jak zachodzić będzie taka potrzeba, każdego pola, jak na załączonych zdjęciach
Polecam w tym zakresie dalece posunieta ostroznosc. Wszelkie naruszenia w elewacji zabytkowej sa chronione.

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Fri 15 Dec, 2006

Polecam w tym zakresie dalece posunieta ostroznosc. Wszelkie naruszenia w elewacji zabytkowej sa chronione.

............i z pewnoscia wymagaja uzgodnien z wlasciwym Konserwatorem Zabytkow :D

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 16 Dec, 2006

romiber wrote:
Polecam w tym zakresie dalece posunieta ostroznosc. Wszelkie naruszenia w elewacji zabytkowej sa chronione.
............i z pewnoscia wymagaja uzgodnien z wlasciwym Konserwatorem Zabytkow :D
Wbrew pozorom przy odpowiednim podejsciu nie bedzie z takowym problemow. Warto wydac kilkaset zlotych na opinie specjalisty, niz placic pozniej duzo wieksze grzywny.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”