Kilka wątpliwości co do płyt OSB

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
acc
Posts: 3
Joined: Wed 14 Mar, 2007
Location: Wroclaw

Kilka wątpliwości co do płyt OSB

Post by acc » Sat 17 Mar, 2007

Witam,

to mój pierwszy post tutaj:) Zaczęliśmy z żoną myśleć o domku szkieletowym, nawet wstępnie porozmawialiśmy już z developerem, który mógłby nam go postawić. Domek mały, ma OSB na zewnętrzych ścianach od strony zewnętrznej no i niestety wewnątrz też trochę tych płyt jest.

Naczytaliśmy się, że OSB nie do końca może być zdrowe ze względu na formaldehyd, więc chcielibyśmy uniknąć posiadania go wewnątrz domu. Po rozmowie z developerem dowiedzieliśmy się, że wewnątrz z OSB stawia on ścianki działowe oraz podłogę poddasza.

Zaproponował, że zamiast OSB możnaby dać niewiele droższą "ekopłytę" - niestety nie dopytaliśmy już co to dokładnie jest...

To czas na pytania;)
1) co to jest ta ekopłyta i czy jest rzeczywiście zdrowsza? Bo może może nie ma on formaldehydu ale za to inne paskudztwa chemiczne..
2) czy są inne, zdrowsze płyty, z których można budować kanadyjczyka tak by całkowicie wyeliminować OSB?
3) czy OSB z upływem czasu "wietrzeje" - w sensie że może po 2 latach większość toksycznych oparów wywietrzeje i nie będzie potem kłopotu
4) czy rzeczywiście mamy powód do martwienia się ilością płyt? Bo może to tylko teoretyczne rozważania którymi nie ma co się martwić, bo np. lakier na parkiecie zawiera tysiąc razy więcej szkodliwych substancji :)

Uprzedzając - poczytaliśmy już o tej normie 1m^2 płyty na 1m^3 przestrzeni. W projekcie jest ok 140m^2 płyty na kubaturę 481m^3, więc średnio licząc mieści się w normie.

Z góry dziękujemy za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Adam


kombi
Posts: 53
Joined: Sun 20 Mar, 2005

Post by kombi » Sat 17 Mar, 2007

witaj co do płyty osb to ja zastosowałem na zewn. ścianach i dach płyte N-OSB którą miałem w cenie osb-4 wewnątrz płytę nosb zastosowałem tylko w ściankach tz sieni /mówiąc po wiejsku bo szkieletor buduje na wiosce/ i w kuchni i łazience ale tylko wzmocnienia tam gdzie bedą wisiały szafki no i podłoga poniewaz mam pustkę pod podłogą więc legarki na to zwykłe deski na eski płyta nosb i w przyszłosći panel 9prawdopodobnie , ścianki działowe pozostałe tylko płyta g-k

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Re: Kilka wątpliwości co do płyt OSB

Post by Grzegorz Szostak » Sat 17 Mar, 2007

acc wrote:Po rozmowie z developerem dowiedzieliśmy się, że wewnątrz z OSB stawia on ścianki działowe oraz podłogę poddasza.
W prawidlowo wykonanej konstrukcji sciany wewnetrzne nie wymagaja stosowania plyty osb. Jesli juz zachodzi taka potrzeba, to w projekcie konstruktor powinien uwzglednic poprzeczki (rygle) pomiedzy pionowymi elementami konstrukcji. Zamiast plyty osb mozna z powodzeniem zastosowac sklejke, ktora nie zawiera szkodliwej chemii.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sun 18 Mar, 2007

Witam,
problem formaldehydu w plytach wiorowych - potem osb - byl ok. 15...20 lat temu wielkim tematem w europie i stanach. Przypominam sobie ile bylo zamieszania w mediach i kregach fachowych. Zostaly przeprowadzone badania, wartosci graniczne zostaly zdefiniowane i jest ok. Dla tych ktorzy nie dowierzaja stworzono produkty niszowe (np. plyty eko-wiorowe z innym komponentami/klejami). Tak samo jest ze szkodliwoscia welny szklanej czy plytami betonowymi. Mysle ze ten problem emisji substancji szkodliwych nie jest absolutnie do wyeliminowania (raczej nie). Ja tez bym sie nie przeprowadzil do Nowej Huty ze wzgledu na powietrze, choc na pewno nie zylbym tam krocej czy zdrowiej...
Co do plyt osb, to pomiary emisji formaldehydu w stanach nie pozwolily dotychczas jeszcze nikomu sadownie sie wzbogacic. A to cos oznacza.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 18 Mar, 2007

pecoalsw wrote:Co do plyt osb, to pomiary emisji formaldehydu w stanach nie pozwolily dotychczas jeszcze nikomu sadownie sie wzbogacic. A to cos oznacza.
Wyklucza to procedura prawna, a kwestie ta znaja doskonale posrednicy w handlu nieruchomosciami w us. Nie pamieta teraz dokladnie, ale moge wypytac siostre jak jest w rejonie Chicago.

Sam formaldehyd w czystej postaci to trucizna, ale jego zawatrosc w osb jest znikoma. Zastosowana jako plyta poszycia na zewnatrz nie ma wplywu ze wzgledu na folie paroizolacyjna. W wewnatrz norma daje mozliwosc wykonania z niej podlogi, ale dodanie jej jako poszycie scian wewnetrzych i temperatura pomieszczenia moze miec dosc istotne znaczenie.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Tue 20 Mar, 2007

Wystarczy budowac w normalnym szkielecie na grubych przekrojach i już zastosowanie OSB znika lub pozostaje minimalne )ale wtedy mozan inne płyty). po co budowac z patyków, które trzeba obudowywac szkodliwą płytą??

acc
Posts: 3
Joined: Wed 14 Mar, 2007
Location: Wroclaw

Post by acc » Tue 20 Mar, 2007

Witam,

dowiedziałem się co to ta ekopłyta:) To płyta steico universal firmy steico. Więcej informacji na stronie producenta: http://www.steico.com/products/list.php ... oduct=0003.

Z parametrów (http://www.steico.com/products/product. ... 0003&sort=) wynika że nie ma formaldehydu - ale czy ktoś potrafi coś więcej powiedzieć na temat "zdrowotności" tejże płyty w stosunku do OSB3 ?
Pozdrawiam,
Adam



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”