czy trzeba impregnować drewno na zadaszony taras?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

czy trzeba impregnować drewno na zadaszony taras?

Post by mt » Mon 07 May, 2007

Witam, pytanie jak w temacie -
czy w przypadku zastosowania na konstrukcję tarasu zadaszonego drewna suszonego komorowo, czterostronnie struganego plus fazowane krawędzie należy je jeszcze dodatkowo impregnować ciśnienio? w końcu deszcz będzie jakoś tam zawiewany do środka, zwłaszcza na dolne części słupów podpierających.

Pozdrawiam,
Marcin


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 07 May, 2007

Na konstrukcje tarasów zadaszonych czy też nie, ale narażonych na bezpośrednie działanie opadów deszczowych i śniegowych, słońca itp. najlepiej stosować elementy drewniane impregnowane ciśnieniowe. Dobrze kiedy elementy będą zaimpregnowane na wskroś. Takie drewno może mieć gwarancję nawet na 40 lat.

Oczywieście można drewno malować różnego rodzaju impregnatami koloryzującymi, ale takie prace trzeba powtarzać co kilka lat.

Lawrans
Posts: 3
Joined: Wed 16 Feb, 2011

Post by Lawrans » Fri 18 Feb, 2011

Ale po co koniecznie ciśnieniowo? Nie wystarczy użyć impregnatu pod spód a na to np. oleju kryjącego? Tutaj można uzyskać i ochronę drewna i zmianę koloru, o której wspominasz, jednocześnie. Ja używam np. jedną warstwę impregnatu do drewna WR Osmo, a na wierzch olej kryjący zewnętrzny. Bo impregnat tylko chroni przed pleśnią, robakami, grzybami, a nie nadaje koloru. Żeby mieć dodatkową ochronę i jeszcze zmienić kolor drewna to trzeba użyć na wierzch czegoś jeszcze poza impregnatem przecież.
A co konkretnie więcej daje ta ciśnieniowa impregnacja?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 18 Feb, 2011

Wojciech Nitka wrote:Dobrze kiedy elementy będą zaimpregnowane na wskroś.
Dodam, że taka impregnacja możliwa jest tylko na tarcicy mokrej. W suszonej komorowo impregnat wniknie max. 2 mm.
Lawrans wrote:Ale po co koniecznie ciśnieniowo?
Dlatego, że jest wtedy pewność maksymalnego wniknięcia impregnatu w tarcicę a tym samym solidnego zabezpieczenia przed korozją biologiczną. Porozglądaj się w Swojej okolicy, a znajdziesz dużo przykładów że byle jakie zabezpieczenie często już po 2-3 sezonach wymaga ponownej konserwacji.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Fri 18 Feb, 2011

Impregnacja cisnieniowa daje to ze drewno jest zaimpregnowane na pewnej glebokosci rownomiernie, teraz masz rozne klasy impregnacji zalezy do czego to drewno ma sluzyc, impregnujac pedzlem czy walkami imprgnat zostanie wchloniety tylko powierzchownie co po pewnym okresie zostanie starte, kiedys stosowalo sie pokost lniany na goraco wlasnie po to by drewno bardziej go chlonelo ,
Lawrans,
Jesli jestes drzewiarzem powinienes takie rzeczy wiedziec bo to podstawa a jesli jestes reprezentantem lub handlowcem to wlasnie przekazalem ci wiedze na wage zlota a co za tym idzie juz wiecej nie bedziesz zadawal retorycznych pytan :wink:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”