Płyta fundamentowa

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
poznma
Posts: 1
Joined: Mon 06 Aug, 2007

Płyta fundamentowa

Post by poznma » Mon 06 Aug, 2007

Czy wie ktoś może, jak powinien wyglądać przekrój przez płytę fundamentową dla 130 m2 domku (użytkowe poddasze) w szkielecie?
Pozdrawiam


adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Thu 09 Aug, 2007

Nie wiem czy o to chodzi, ale u mnie ma wyglądać to tak:
zagęszczony mechanicznie piasek, 2x czarna folia budowlana 0,2mm, na to 10 cm grubości utwardzony styropian i na to 6 cm warstwa betonu z "gruszki" + siatka zbrojeniowa.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 09 Aug, 2007

Witam
Jak powinien byc wykonany fundament przedstawilem na rysunku w dziale Wymagania techniczno-montazowe domow szkieletowych -Posadowienie na plycie betonowej.

plyta.pit
Posts: 2
Joined: Fri 10 Aug, 2007

Post by plyta.pit » Mon 17 Sep, 2007

Witam!
Ja wykonałem płytę w sposób następujący:
- najpierw wykonałem instalację wodną i kanalizacyjną
- piasek 40 cm (ubity ubijarką bardzo mocnookoło 5 razy)
- chudy beton trochę mocniejszy niż B7,5 około B10 (wysmarowany dysperbitem)
- 3 x folia budowlana czarna 0,2 mm
- 2 x styropian EPS 100 50 mm układany na przemian by zlikwidować mostki
- na 10 0mm styropianu ułożona siatka zbrojeniowa zalana 5 cm wylewką betonową B15
przy tak wykonanej płycie nie zamierzam martwić się o nic!
z pozdrowieniami!

tapi
Posts: 25
Joined: Sat 08 Dec, 2007
Location: warszawa

płyta fundametowa

Post by tapi » Sun 20 Jan, 2008

ile powinna kosztować płyta fundamętowa o wymiarach 7.20 na9.20 mnie wyliczyli 39000zł chyba drogo????????????

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Mon 31 Mar, 2008

Ja place 40.000 za plyte 17,6 x 17,6 m. Wiec nie uwazam ze to drogo... takie sa ceny, a dobrze wylana plyta i fundamenty to 3/4 sukcesu...
Cena z Gdanska. :smile:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

cooky.gdynia
Posts: 1
Joined: Thu 11 Sep, 2008

Post by cooky.gdynia » Thu 11 Sep, 2008

greg30 wrote:Ja place 40.000 za plyte 17,6x17,6 m. Wiec nie uwazam ze to drogo...takie sa ceny, a dobrze wylana plyta i fundamenty to 3/4 sukcesu...
Cena z Gdanska. :smile:
Witam.
Czy mogę prosić o namiary na firmę, ktra wykonywała płytę ? Z góry dziekuję.
Pozdrawiam, Mirella

kiper
Posts: 15
Joined: Tue 22 May, 2007

Post by kiper » Sun 14 Sep, 2008

skąd wy takie ceny bierzecie 40 tys za wylanie płyty,a nie lepiej coś własnymi siłami zakombinować opłacić dobrego murarza dwie kraty piwa trzech znajomych i jechana zmieścisz się w 15 tyś

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 14 Sep, 2008

kiper wrote:skąd wy takie ceny bierzecie 40 tys za wylanie płyty,a nie lepiej coś własnymi siłami zakombinować opłacić dobrego murarza dwie kraty piwa trzech znajomych i jechana zmieścisz się w 15 tyś
Stary, nie przeginaj, własnymi siłami robiliśmy porządna płytę 8,2 na 6,2 plus małe podjazdy i wyszło 7 tys., a gdzie jej do 17 na 17 m.

kiper
Posts: 15
Joined: Tue 22 May, 2007

Post by kiper » Sun 14 Sep, 2008

cena zależy od wielu czynników faktycznie przy takim metrażu może wynieść nieco więcej ale 40 tyś to już zdzieranie kasy :evil:

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Thu 25 Sep, 2008

Widze ze nikt tu nie ma pojecia o prawidlowym fundamencie. Nikt Wan tu nie pomoze, nawt ten Pan najwazniejszy.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Thu 25 Sep, 2008

Andrzej08 wrote:Nikt Wan tu nie pomoze, nawt ten Pan najwazniejszy.
Wygląda to na = Przyganiał kocioł garnkowi =. Zyczę powodzenia. A może jednak p. Wojciech się odezwie. Widać że na innych postach uczestniczy.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 09 Oct, 2008

Andrzej08 wrote:Widze ze nikt tu nie ma pojecia o prawidlowym fundamencie.
Jest troche w tym prawdy.
Widac jakby najwazniejsze byla grubosc warstwy styropianu czy ilosc warstw folii :roll:
A tak bardziej serio. Minimalna grubosc wylewki (oczywiscie uzbrojonej) to 10cm, minimalna grubosc utwardzonego zwiru to takze 10cm.

Plyty fundamentowe traca cieplo glownie na obrzezach, tam gdzie jest kontakt z zimnym powietrzem. Tam jest wiec izolacja ze styropianu najbardziej potrzebna. Mozna to rozwiazac na kilka sposobow - albo izolujemy na zewntarz sciany fundamentowej (od samej gory az ponizej lini przemarzania gruntu) lub izolujemy od wewnatrz. Wtedy albo prowadzimy izolacje po wewnetrznej stronie sciany, albo izolujemy pod plyta fundamentowa, od obrzeza budynku do srodka minumum 65cm odleglosci. Pamietac nalezy jednak by przy izolacji od "wewnatrz", czy to pod plyta czy wzdluz sciany fundamentowej, izolacja powinna sie "wcinac" pomiedzy sciane i plyte fundamentowa, tak aby cieplo z plyty fundamentowej nie przechodzilo na gorna czesc scian fundamentowych i tam ostatecznio bylo tracone.
Co do tego ile to powinno w Polsce kosztowac niestety nie potrafie pomoc.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 09 Oct, 2008

Greg Olchawski wrote:Mozna to rozwiazac na kilka sposobow - albo izolujemy na zewntarz sciany fundamentowej (od samej gory az ponizej lini przemarzania gruntu) lub izolujemy od wewnatrz.
Najlepiej od obu stron, ale pod warunkiem zachowania możliwości odprowadzenia wilgoci, która beton pociągnie z warstwy poniżej przemarzania.

Greg Olchawski, przyjąłeś stawianie ścian fundamentowych (powyżej 50cm) na płycie co w PL jest mało spotykane.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 10 Oct, 2008

zle mnie zrozumiales. ze wzgledu na roznice w nazewnictwie w US, powinienem byl powiedziec to troche inaczej:

wylewka,moze byc zintegrowana w jedno z fundamentem, lub jako dodatek do scian fundamentowych. tak wykonna calosc powinna byc tak izolowana cieplnie, by zapobiedz stratom ciepla przede wszystkim na zewnetrzych obrzezach. wczesniej wyjasnilem jak to zrobic. Izolacje cieplna podwojna, tzn na zewnatrz i pod wylewka, stosuje sie w zasadzie przy podrzewaniu podlogowym.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 10 Oct, 2008

Greg Olchawski wrote:Izolacje cieplna podwojna, tzn na zewnatrz i pod wylewka, stosuje sie w zasadzie przy podrzewaniu podlogowym.
Dla mnie bez względu na typ ogrzewania obie są niezbędne. Dodatkowe koszty są znikome względem całości inwestycji.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Wed 08 Dec, 2010

Witam. Fundament wykonany - pozostało zasypanie piaskiem , ubicie i ułożenie folii,styropianu i wylewka. W zwiazku z tym mam takie pytanie ? czy fundament wybudowany z bloczków mam od środka pomalować np. disperbitem ?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”