Jak rozpoznać że drewno jest komorowo suszone?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Jak rozpoznać że drewno jest komorowo suszone?

Post by Be@t@ » Thu 20 Sep, 2007

Panie Wojtku firma która ma wybudować nam domek zapewnia nas, że drewno na szkielet jest komorowo suszone moje pytanie dotyczy jak osoba która nie zna sie na temacie ma rozpoznać ze jest to właściwe drewno.
Czy tartaki oznaczają jakimiś symbolami? Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję


piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Thu 20 Sep, 2007

Najważniejsze jest, aby drewno miało odpowiednią wilgotność. Jakimi sposobami ją uzyska nie ma już takiego znaczenia. Radziłbym od zażądać od wykonawcy przebadania w Pani obecności drewna przy pomocy wilgotnościomierza.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Thu 20 Sep, 2007

piko wrote:Najważniejsze jest, aby drewno miało odpowiednią wilgotność. Jakimi sposobami ją uzyska nie ma już takiego znaczenia. Radziłbym od zażądać od wykonawcy przebadania w Pani obecności drewna przy pomocy wilgotnościomierza.
Na początku ślicznie dziękuję za szybką odpowiedź. Kupiłam sobie wilgotnościomierz i myślę, że jest dobrym urządzeniem. Czytając na forum Pan Nitka szczególnie podkreśla żeby było drewno suszone komorowo, a tym wilgotnościomierzem określe tylko wilgotność drewna a nie w jaki sposób było suszone. Czy to drewno przez tartaki jest jakoś oznaczone ze było suszone komorowo. Buduje domek ze swoich oszczędności i z kredytu na 30 lat po prostu dmucham na zimne nie chciałabym aby mój domek został zjedzony przez robaczki :wink: zanim spłace kredyt.Pozdrawiam i dziękuję.

Tamlin
Posts: 26
Joined: Mon 11 Jun, 2007

Post by Tamlin » Thu 20 Sep, 2007

Witam
Jako nowy czytam i nie mogę wytrzymać
Nie ma żadnych znaczków i tym podobnych rzeczy które oznaczają wilgotność drzewa na pierwszy rzut oka.
Wprawiony tartacznik poznaje czy drzewo było suszone na pierwszy rzut oka ale jak chce je kupić to i tak wyciąga wilgotnościomierz.
Masz wilgotnościomierz to go użyj, naucz się nim posługiwać i działaj.

Najlepszy sposób na sprawdzenie wilgotności przy użyciu tego ustrojstwa to sprawdzenie wilgotności wewnątrz, a nie tylko na głębokość igieł pomiarowych. Poproś o odcięcie kawałka długości 10-15 centymetrów i w środek włóż wilgotnościomierz, dostaniesz prawdziwy wynik.
Drewno schnie od zewnątrz i przy takim teście z zewnątrz będzie zawsze suchsze niż w środku.
Suszone Komorowo jest tak samo suche w środku jak i na zewnątrz, suszone przez sezonowanie jest suchsze na zewnątrz, a bardziej wilgotne w środku.
Jeśli jakieś pytania to proszę. :twisted:
Nie pozwól aby praca zdominowała całe twoje życie.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Thu 20 Sep, 2007

Tamlin wrote:Drewno schnie od zewnątrz i przy takim teście z zewnątrz będzie zawsze suchsze niż w środku.
Suszone Komorowo jest tak samo suche w środku jak i na zewnątrz, suszone przez sezonowanie jest suchsze
Odpowiednie sezonowanie zapewnia odpowiednie wysuszenie drewna także w środku.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 20 Sep, 2007

Tamlin wrote:Jeśli jakieś pytania to proszę. :twisted:
Tamlinie - z czym kojarzy Ci się nick avecbud ,bądź nazwa AVEC BUD ?? :mrgreen: :wink:

Tamlin
Posts: 26
Joined: Mon 11 Jun, 2007

Post by Tamlin » Thu 20 Sep, 2007

piko wrote:
Tamlin wrote:Drewno schnie od zewnątrz i przy takim teście z zewnątrz będzie zawsze suchsze niż w środku.
Suszone Komorowo jest tak samo suche w środku jak i na zewnątrz, suszone przez sezonowanie jest suchsze
Odpowiednie sezonowanie zapewnia odpowiednie wysuszenie drewna także w środku.
Zgadzam się: odpowiednie i długotrwałe, a w dzisiejszych czasach większość tartaków suszy drewno w suszarniach, szybciej i większe obrót gotówki co generuje zyski. Nieważny sposób tylko efekt czyli % wody w drewnie.
czarek63 wrote:Tamlinie - z czym kojarzy Ci się nick avecbud ,bądź nazwa AVEC BUD ??
Jako że obserwuje forum od dłuższego czasu wiem.
Jeśli bijesz do mnie że się czepiam i pisze trochę więcej niż większość to możesz mnie porównywać ale sorki nie jestem tą osobą.
Nie pozwól aby praca zdominowała całe twoje życie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 20 Sep, 2007

Be@t@, podstawa - czy to drewno jest stugane?

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Thu 20 Sep, 2007

Tamlin wrote:Witam
Jako nowy czytam i nie mogę wytrzymać
Nie ma żadnych znaczków i tym podobnych rzeczy które oznaczają wilgotność drzewa na pierwszy rzut oka.
Wprawiony tartacznik poznaje czy drzewo było suszone na pierwszy rzut oka ale jak chce je kupić to i tak wyciąga wilgotnościomierz.
Masz wilgotnościomierz to go użyj, naucz się nim posługiwać i działaj.

Najlepszy sposób na sprawdzenie wilgotności przy użyciu tego ustrojstwa to sprawdzenie wilgotności wewnątrz, a nie tylko na głębokość igieł pomiarowych. Poproś o odcięcie kawałka długości 10-15 centymetrów i w środek włóż wilgotnościomierz, dostaniesz prawdziwy wynik.
Drewno schnie od zewnątrz i przy takim teście z zewnątrz będzie zawsze suchsze niż w środku.
Suszone Komorowo jest tak samo suche w środku jak i na zewnątrz, suszone przez sezonowanie jest suchsze na zewnątrz, a bardziej wilgotne w środku.
Jeśli jakieś pytania to proszę. :twisted:
Bardzo dziękuję za odpowiedz i rady już testuje wilgotnościomierz. :lol:

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Thu 20 Sep, 2007

greyg wrote:Be@t@, podstawa - czy to drewno jest stugane?
Witam firma zapewnia mnie, że będzie czterostronnie strugane to chyba rozpoznam na wizus, że takie będzie. Ja jestem nowicjuszem w tym temacie, boję sie ze mi poprostu wszysto mogą wmówić
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 20 Sep, 2007

W tym miejscu musze Cie odeslac do przeszukania strony i formum - tematyka podstawowa.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Thu 20 Sep, 2007

Be@t@, bardzo pochwalam takie zachowanie. Na prawdę żadko zdarzają się osoby, które zainteresują się i zapytają o niektóre nieznane technologie, a nie jak im się dom na głowę wali to zrzucają winę na wykonawców na materiały i na wszystko inne ... byle nie na siebie. Wracając do drewna przydałoby się to czterostronnie ostrugane drewno przejechać jeszcze papierem ściernym, a pionowe ranty przejechać strugiem, jednak przy rzemieślnikach liczących na zysk i nie dbających o "higienę" budynku oraz chcących jak najmniej się napracować na pewno tego nie zobaczysz.
Prosiłbym również o informaję jaki wynik twoich badań.

Tamlin
Posts: 26
Joined: Mon 11 Jun, 2007

Post by Tamlin » Fri 21 Sep, 2007

Be@t@ wrote:Bardzo dziękuję za odpowiedz i rady już testuje wilgotnościomierz. :lol:
:grin:
Strugane powinnaś rozpoznać.
Prosty test to przejechać ręka po desce i jak nic Cię ni ukuje to Oki. Deski nie strugane w zależności od użytej technologi są bardzie gładki lub mniej. Albo poproś o pokazanie deski struganej i nie, od razu rozpoznasz.
Krawędzie nie mogą być pod kontem prostym. Powinny być załamane, albo zaokrąglone jak parapet na przykład.
Nie pozwól aby praca zdominowała całe twoje życie.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Fri 21 Sep, 2007

Witam bardzo dziękuję za dobre rady mam nadzieje że drewno przywiozą mi odpowiednie i sama będę mogła sprawdzić czy jest właściwe. Pozdrawiam :smile:

Tamlin
Posts: 26
Joined: Mon 11 Jun, 2007

Post by Tamlin » Sat 22 Sep, 2007

Nie tak.
Sama pojedź i obejrzyj w tartaku.
Niech Ci pokarzą twój surowiec i zmierzą przy tobie wilgotność. Pomierzycie razem m3 i długości tak aby wszystko wam pasowało.
Nie pozwól aby praca zdominowała całe twoje życie.

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Sat 22 Sep, 2007

Tamlin wrote:Nie tak.
Sama pojedź i obejrzyj w tartaku.
Niech Ci pokarzą twój surowiec i zmierzą przy tobie wilgotność. Pomierzycie razem m3 i długości tak aby wszystko wam pasowało.
Witam
Pan z firmy poinformował nas, że będzie to drewno sprowadzane z zagranicy z certyfikatami wydaje sie, że będzie dobre także ciężko będzie nam pojechać bezpośrednio do tartaku ,ale ma Pan rację sprawdzimy z małżonkiem u nich na warsztacie gdzie obrabiają drewno i jak przywiozą na naszą działkę. Jeszcze raz bardzo Panu dziękuję, pozdrawiam :smile:

radeksosenka
Posts: 2
Joined: Sun 29 Jun, 2008

Post by radeksosenka » Thu 10 Jul, 2008

pytaj o drewno kvh czterostronnie strugane suszone pozdrawiam

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 11 Jul, 2008

pytaj o drewno kvh czterostronnie strugane suszone
Pomijając fakt, ze temat jest sprzed 2 lat, i Beata ma juz w częsci swój dom, to co wniosłeś do tematu? :roll: Pytanie brzmiało - jako rozpoznać, ze drewno jest KOMOROWO suszone, a nie jakie drewno ma być na konstrukcję, bo to to wiadomo, chodziło o to, jak nie dac się nabić w butelkę.
Sęk w tym, że prawie każda firma pisze, ze takie ma, więc o to specjalnie pytac nie trzeba, tylko potem często rzeczywistość rozmija się z obiecankami. A pytanie ważne - jak nie dać się oszukać. :roll:

Be@t@
Posts: 27
Joined: Tue 29 Aug, 2006
Location: Śląsk

Post by Be@t@ » Fri 11 Jul, 2008

Witam serdecznie
Proponuję samemu zamówić drewno w tartaku ma się wtedy największą pewność. A co do etapu budowy domu to faktycznie jesteśmy w połowie budowy. Pozdrawiam

GrandMaster
Posts: 4
Joined: Sun 21 Sep, 2008
Location: Lębork

Re: Jak rozpoznać że drewno jest komorowo suszone?

Post by GrandMaster » Sun 21 Sep, 2008

Be@t@ wrote:Panie Wojtku firma która ma wybudować nam domek zapewnia nas, że drewno na szkielet jest komorowo suszone moje pytanie dotyczy jak osoba która nie zna sie na temacie ma rozpoznać ze jest to właściwe drewno.
Czy tartaki oznaczają jakimiś symbolami? Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję
Nie ma możliwości sprawdzenia czy drewno bylo suszone komorowo czy "naturalnie", przez sezonowanie. Jedyne co mogę podpowiedzieć z doświadczenia: drewno konstrukcyjne suszone "na szybko" czyli w suszarni lub komorowo (np. przez 2tyg.), lubi pękać wzdłuż dlugosci belek i jest to wynik zbyt szybkiego suszenia drewna.
Nie poprawia się fabryki

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 21 Sep, 2008

Zaopatrz sie w wilgotnosciomierz i dokonaj znormalizowanych pomiarow, to Cie uspokoi.
Co do drewna sezonowanego, coraz trudniej takie upolowac i przy budowie domow z bali wykonawcy czasami tak twierdza, ale mialbym sporo watpliwosci.
Co do pekania wzdluz belek, jak na razie nie znalazlem ani jednago takiego pekniecia w swoim suszonym komorowo drewnie, ale nie wiem, jak dlugo przechodzilo ten proces, choc cos slyszalem od wykonawcy o miesiacu.

krebs1976
Posts: 7
Joined: Thu 02 Oct, 2008
Contact:

Wilgotność drewna

Post by krebs1976 » Sat 31 Jan, 2009

Z wilgotnością drewna jest różnie. Bardzo dużo zależy od sposobu suszenia. Zależy co klient chce osiągnąć.
Jeśli chcesz mieć drewno wysuszone komorowo zrób to z firmą, która posiada odpowiednie certyfikaty.
Jednym z nich jest tzw ISPM 15 (IPPC). Mówi on o tym, że drewno w suszarni jest przez określony czas w określonych parametrach suszenia - i bardzo ważne - temperatura w rdzeniu ma określoną wartość w określonym czasie. Każda szanująca się firma posiada system monitorujący dany proces i może to udowodnić w postaci wydruków suszenia.
Inaczej możesz mieć drewno wysuszone za mocno lu za słabo lub w niekorzystnych warunkach (np za szybko).
Rezultaty są różne- surowiec powyginany, zwichrowany lub po prostu niedosuszony tylko (powerzchniowo posiadający zadaną wilgotność).



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”