Cena drewna konstrukcyjnego

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Piotrek
Posts: 2
Joined: Tue 01 Mar, 2005

Cena drewna konstrukcyjnego

Post by Piotrek » Tue 10 May, 2005

Jestem kosztorysantem i robiłem ostatnio kosztorys domu w szkielecie drewnianym. Miałem wielkie problemy ze znalezieniem ceny drewna struganego czterostronnie, jakiego używa się na do konstrukcji domku.
Znalazłem cenę 800 zł/m3, ale szczerze mówiąc okazało się, że koszty drewna stanowią największą część ceny domku i właściwie o niej decydują. Czy można w Polsce znaleść tańsze drewno? Słyszałem, że opłaca się sprowadzać drewno z Kanady...


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 10 May, 2005

Cena drewna konstrukcyjnego, suszonego komorowo, czterostronnie struganego i z sfazowanymi krawędziami, w granicach 800 zł./m3 to "dobra" cena. Taką cenę można rzadko znaleźć. Niekiedy przekracza i 1.000 zł/m3.

Cena drewna w sumie w niedużym stopniu wpływa na koszt budynku.
Np. przyjmuje się, że średnie zużycie drewna konstrukcyjnego wynosi ok. 0,16 m3 na metr kwadratowy domu. Przyjmując zatem dom o powierzchni 120 m2, to zużycie drewna wyniesie ok. 19-20 m3. Przy cenie np. 900 zł/m3 koszt drewna wyniesie max. 18.000 zł. Można zatem przyjąć, że koszt drewna to ok. 10% kosztów budowy domu o lekkiej konstrukcji szkieletowej.
To takie pobieżne wyliczenia.

Piotrek
Posts: 2
Joined: Tue 01 Mar, 2005

Post by Piotrek » Tue 10 May, 2005

Ze wszystkim się jak najabardziej zgadzam. "Mój" domek miał pow. zabudowy 143m2, zużycie drewna ok. 19 m3. Co bez kosztów zakupu daje ponad 15 tysięcy. Ale następny pod względem wysokości kosztów materiał (płyty OSB3) to wydatek już tylko około 6 tys. zł. Tak więc drewno konstrukcyjne to materiał który będzie nas kosztował najwięcej. Czy w innych krajach, gdzie budownictwo szkieletowe jest bardziej rozwinięte wygląda to podobnie? Może faktycznie bardziej opłaca się je sprowadzać? I czy w ogóle są firmy, które się tym zajmują?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 11 May, 2005

Ceny drewna niestety w wielu krajach są zróżnicowane. Wszystko zalezy od koniunktury.
Swego czasu wiele firm sprowadzało domy z Kanady czy Stanów. Był to opłacalny interes. Dzisiaj niestety nie; dzis polskie firmy wysyłają raczej domy na Zachód.
Jednak sprowadzanie drewna z zagranicy jest dość popularne. Główni dostawcy to jednak Szwecja.


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”