Alternatywne docieplenie szkieletu!!!

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Morning13
Posts: 89
Joined: Sun 20 May, 2007
Location: Bydgoszcz

Alternatywne docieplenie szkieletu!!!

Post by Morning13 » Mon 19 Nov, 2007

Witam znalazłem w internecie firmę, która oferuje docieplenie domu specjalną pianą poliuretanową, która ma ponoć wiele zalet a mianowicie:
- nie tworzy mostków termicznych ponieważ dzięki natryskowi nie ma połączeń
- nie przemarza więc eliminuje potrzebę stosowania folii para izolacyjnej
- 10 cm piany ma takie działanie jak 20 cm typowej wełny

Firma nazywa się: www.saappur.pl właściciel podał mi cenę 100 zł/1m2 usługa+materiał+wyczyszczenie nadmiarów pianki.

Czy ktoś wie coś więcej n atemat tej piany?????


Andrzej 11
Posts: 1
Joined: Wed 21 Nov, 2007
Location: mazowsze

Post by Andrzej 11 » Wed 21 Nov, 2007

Witam , zamierzam wybudować dom w konstrukcji szkieletowej i już wcześniej zastanawiałem się jak go ocieplić ; kiedyś trafiłem na taki film: http://www.youtube.com/watch?v=WSlDE_-mouE bardzo mi się to podoba. Dzwoniłem jakoś w jesieni do saapur'a i zaproponowali mi piankę w cenie 70-75 zł/m.kw. za 12 cm grubości.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 21 Nov, 2007

Tak bardzo ładnie to wygląda i nie trzeba się napracować to by było na tyle.
Natomiast odstrasza cena. Podajecie tu 75-100zł za metr kw., natomiast "poczciwa" wełna grubości 15cm to koszt 36zł za 12 metrów kw. To taka najważniejsza dla ludzi co nie lubią za dużo wydawać tylko po to aby popatrzeć jak ta pianka ładnie "rośnie". Natomiast najważniejszą informacją dla innych ludzi jest to, że pianki te mają wg. DIN 4102 klasę palności najczęściej B3 (łatwo zapalne) lub znacznie rzadziej stosowane B2 (normalnie zapalne). Istnieją coprawda pianki B1 czyli trudno zapalne (nie mylić z niepalne), ale w Polsce nie wiem czy są stosowane przez jakiekolwiek firmy lub ich cena jest powalająco wysoka. W porównaniu z klasą A (niepalne) wełny przyznacie państwo, że wypada ta pianka raczej blado.

Pozdrawiam
Piotr Kowalczyk

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 21 Nov, 2007

Przepraszam. że post pod postem.
Dodam jeszcze do poprzedniej wiadomości że współczynniki przewodzenia ciepła dla pianki wynoszą 0,02 - 0,029 W/mK, a dla wełny mineralnej 0,035-0,041W/mK.

Morning13
Posts: 89
Joined: Sun 20 May, 2007
Location: Bydgoszcz

Post by Morning13 » Wed 21 Nov, 2007

tak to prawda cena pianki jest wyższa od wełny ale pamiętaj że koszt wełny to dopiero początek. Musisz jeszcze zapłacić za montaż, nie wspominając o ewentualnych stelażach podtrzymujących wełnę. Założenie wełny to pewnie z tydzień lub dwa tygodnie a opryskanie domu o powierzchni 150 m2 to podobno 1 dzień!!!

Ponawiam pytanie, czy ktoś wie czy w przypadku piany poliuretanowej trzeba stosować opóźniacz pary???

Podana przez Sapuur cena - 100 zł/m2 przewiduje 10 cm piany.
W moim przypadku chciałbym zastosować 15 cm piany na ścianach zewnętrznych i 20 cm piany na stropodachu. Zastanawiam się nad ta nową technologią bo chcemy wybudować dom zgodnie z zasadami i parametrami domu "pasywnego" . W uproszczeniu oznacza to, że dom będzie potrzebował bardzo mało energii do zapewnienia w nim odpowiedniej temperatury (22 stopnie). Ciekawe jak to wyjdzie.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 21 Nov, 2007

Dom w wykonaniu klasycznym również jest oszczędny. Różnica nie jest aż tak wielka, jeśli chodzi o zysk cieplny. A różnica między 55-60 tyś. na piankę, a 5-7 tyś na wełnę (z położeniem) jest różnicą znaczącą.
Natomiast widząc, że zdecydował się Pan na piankę. Otóż chłonność pianki wynosi ok 2% po 24h i jest to wynik całkiem dobry. Pianka ta posiada ok 95% zamkniętych porów powietrznych. Zatem paroizolacja nie jest potrzebna. Natomiast jeśli będzie Pan już wydawał więcej pieniędzy na piankę to proponuję dorzucić te parę złotych więcej i zakupić piankę z dodatkami antypirenowymi, które obniżają palność pianki, cóż z tego że dom ciepły jak w momencie pożaru nie ma szans z niego uciec. Problem z pianką może się również pojawić przy różnego typu instalacjach (elektrycznej, gazowej,...) w momencie gdy trzeba będzie coś naprawić bądź coś dołożyć/przerobić.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”