dom z belki drewnianej dwuteowej

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
pgrygiel
Posts: 6
Joined: Thu 30 Aug, 2007

dom z belki drewnianej dwuteowej

Post by pgrygiel » Thu 03 Jan, 2008

CO sądzicie o tej technologi . Czy ktoś już w tej technologi budował :?:


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 03 Jan, 2008

Warto przybliżyć naszym, niezorientowanym, Forumowiczom co to są belki drewniane dwuteowe.
W Polsce jest dwóch producentów belek dwuteowych
- Kronopol, który produkuje belki w oparciu o płytę OSB/4 (środnik) i drewno (stopnki) - http://www.kronopol.com.pl/ibeam/
- Steico, które produkuje belki w oparciu o płytę pilśniową twardą (środnik) i drewno (stopki) - http://www.steico.com/index.php?start=0 ... c1ec38c69f

Belki produkowane są w rozmiarach do zastosowania jako słupki, belki stropowe czy też krokwie. Mają wiele zalet, ale niestety - są kilkakrotnie droższe niż elementy z drewna litego.

jaxmdl
Posts: 1
Joined: Tue 15 Jan, 2008

Post by jaxmdl » Tue 15 Jan, 2008

Witam,
też planuję budowę domu w technologii belek dwuteowych. Pan Wojciech ma rację jeśli chodzi o standardowe wymiary belek (38 x 140 - cena ok 1200 m2 bez vat). Różnica w cenie wynosi ok 40% na niekorzyść belek dwuteowych, przy czym belka dwuteowa ma wymiar 45 x 160. Planuję budowę domu pasywnego (energooszczędnego) z belek o wymiarze 60 x 200. W tym przypadku sytuacja się wyrównuje a w przypadku krokwi odwraca.
Układ ściany jaki planuję do mojego domu to (od zewnątrz):
- Tynk mineralny
- Pilśń Steico Protect lub Universal 60 mm
- Płyta OSB 3
- Belka dwuteowa Steico Wall 60 x 200 + Wełna drzewna Steico Flex 200 mm
- Rusztowanie 50 mm + wełna Steico Flex 50mm
- Paroizolacja w łazience - (Panie Wojtku, czy ona jest potrzebna w przypadku instalowania wentylacji mechanicznej z reku?)
- Karton gips
Przy zakupie całości na dom dość spore rabaty dają w stosunku do cennika z internetu. Bez rabatów to Pan Wojtek ma rację.
Piotr

JUTOR
Posts: 9
Joined: Wed 19 Nov, 2008
Location: Warszawa
Contact:

Belki 2-teowe nie są droższe.

Post by JUTOR » Wed 19 Nov, 2008

Zbudowałem już kilka tysięcy m2 z belek 2-teowych. Są dachy, albo części dachów, w których na pewno użyłbym I-beamów, a są takie, że wolałbym je zbudować z litego (ale dobrego) drewna. Jedno wiem - jeśli mówimy o cenie, to primo trzeba porównywać to samo z tym samym (np. nie porównujmy tartaczki z tymi belkami), secundo trzeba policzyć metr gotowego dachu (stropu), a nie m3 materiału i tertio trzeba uwzględnić koszty wynikajace z tej albo tamtej technologii. Budowaliśmy 2 identyczne dachy - jeden z krzywej, mokrej tartaczki, drugi na Steico. Pierwszy zajął dwa razy więcej czasu, efekt był gorszy i doszły koszty prostowania dachu od góry (dekarz) i od dołu (gipsiarz). No i trzeba było dobić coś do krokwi, żeby weszła odpowiednia grubość wełny. Przy drugim max odchyłka od płaszczyzny połaci wyniosła 4mm. dekarz wyrzucił sznurek (ołacił dach z marszu), a gipsiarz wyrzucił metalowy ruszt (drogi). Wełna zmieściła się między belkami. Co jest tańsze?
P.S. A stropy z belek2-T są tańsze od betonowych.
JUTOR

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: dom z belki drewnianej dwuteowej

Post by kozi_rocks » Thu 20 Nov, 2008

pgrygiel wrote:CO sądzicie o tej technologi . Czy ktoś już w tej technologi budował :?:
Ściany - nie miałem przyjemności stawiania/projektowania, ale plusem (słusznie jak podają producenci) jest możliwość upchnięcia większej ilości izolacji cieplnej, niż dla przekrojów pełnych. Kwestią, którą bym rozważył, to detale przy łączeniach np. nadproży, czy narożników ścian - jest z tym o wiele więcej zabawy niż dla standartowych ścian z drewna.

Podłogi - zdecydowanie numer jeden dla budownictwa drewnianego. Są droższe od przekrojów pełnych, ale wciąż zdecydowanie tańsze, niż w innych technologiach. Ponadto gro pracy można wykonać samemu. Obecne technologie i wylewki ze sztucznych mas pozwalają na bardzo dobre wyciszenie.
Nie należy zapominać, że przekrój dwuteowy jest tworem inżynieryjnym, a więc specjalnie zaprojektowany ku takim rozwiązaniom (vide wytrzymałość materiałów)
Dachy - to już strasznie indywidualna sprawa jak zauważył JUTOR

Z doświadczenia powiem, że klienci/architekci/inżynierowie stawiają i wybierają właśnie taki zestaw: ściany z przekrojów prostokątnych (38 x 89 mm & 38 x140 mm), a podłogi z dwuteówek.

JUTOR
Posts: 9
Joined: Wed 19 Nov, 2008
Location: Warszawa
Contact:

Post by JUTOR » Sat 10 Jan, 2009

Wojtek,
Już nie masz racji co do cen. Belki 2-T, jak Wiesz, są w Polsce produkowane przez obie firmy od niedawna. Rzeczywiście na początku ceny były chorendalne. W 2008 wraz z dużym wzrostem skali produkcji, spadły i teraz są bardzo rozsądne. M2 stropu na 2-T wychodzi znajomemu deweloperowi o ok. 25% taniej, niż z prefabrykatów betonowych.
Inna sprawa to, jak słusznie pisze kozi_rocks
"Kwestią, którą bym rozważył, to detale przy łączeniach np. nadproży, czy narożników ścian - jest z tym o wiele więcej zabawy niż dla standartowych ścian z drewna.",
to szczegóły montażowe. Podstawowa wada technologi opartej na belce 2-T jest to, że jest ona mało "idiotoodporna". Potrzeba wiedzy "jak" + staranności. Nadproża sa nawet wygodne, narożniki nie różnią się wiele (3 słupki). Najwięcej trudności miałem ze zbijaniem ręcznym ścian - trzeba przebić gwoździem oczep tak, żeby wcelować w listwę 45x45, która jeszcze ma wklejony środnik. Alternatywą są kątowniki.
Julo
JUTOR

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 25 Jan, 2009

Szczegóły montażowe można zobaczyć tu: http://www.forestia.no/dt_article.aspx?m=276 - na dole strony kliknij: se animasjon

JUTOR
Posts: 9
Joined: Wed 19 Nov, 2008
Location: Warszawa
Contact:

Post by JUTOR » Wed 28 Jan, 2009

Fajna prezentacja. Dzięki. Każdy robi jak uważa, są różne szkoły. Ja jestem zwolennikiem stosowania złączy Simpson'a ( www.simpsonstrongtie.com ), zamiast wstawek i gwoździowania. Złącza kosztują (to najczęstszy argument przeciw), ale wycinanie kawałków (czego? Sklejki?) OSB?) to kupa roboty, a ta też kosztuje (oby jak najwiecej-;). Nie podobają mi się wycinanki w 2-T opieranej na stalowej tregrze tylko na pasie górnym. Marcin Paczyński (Steico) zabrania tego. Są specjalne stalowe wieszaki belek Simpson'a do takich połączeń. Druga uwaga: wycinanki w środniku na rury - owszem muszą byc okrągłe, ale nie 100% wysokości środnika. Tak nie wolno. Pozdro, JUTOR
JUTOR

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Tue 30 Jun, 2009

Kolega JUTOR ma rację, wszystko zależy od organizacji pracy.. no i uzytego materiału, nie opłaca się budowac z teoretycznie taniego materiału, a do tego kiepskiej jakosci bo jak policzysz wszystko okaże sie że dołożyłeś a i tak masz problemy z konstrukcja domu lub dachu...i walczysz z tym przez cały czas...jeżeli do materiału możesz dołożyc 10-15% a przez to zaoszczędzic na czasie montazu tyle samo to i tak jesteś do przodu bo masz dom zbudowany z dobrego materiału.
Koszt belki dwuteowej Steico to cena mniej więcej dobrej jakosci drewna, nie wspominając tarcicy...



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”