drewno

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
mc_hell
Posts: 12
Joined: Mon 20 Aug, 2007

drewno

Post by mc_hell » Tue 29 Jan, 2008

mam drewno! LEŻY NA PLACU. deszcz pada , a ono tak leży. przykryte folią, ale.... czy ta pogoda może mu zaszkodzić? jak długo może tak leżeć beż szkody? - było suszone komorowe i strugane czterostronnie..... ale się stresuję , bo tak wilgotno jest....


piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Tue 29 Jan, 2008

A jak położysz ścierkę na ziemi to podczas deszczu zamoknie? Jakie skutki przynosi zawilgocenie drewna? Otóż wystarczy użyć opcji szukaj, z pewnością znajdziesz mase informacji. Napiszę kilka podstawowych zasad jeśli chodzi o drewno:
-chroń przed woda, deszczem, śniegiem
- nie przechowuj tarcicy na budowie na gruncie, podłogach betonowych i w pobliżu innych źródeł wilgoci
- składowaną tarcicę układaj tak aby zapewnić odpowiednią wentylację stosując przekładki międzi warstwami
- choń przed bezpośrednim nasłonecznieniem
- przechowuj tak aby nie doszło do odkształcenia - stosuj odpowiednie podparcie
- jeśli przechowywana jest w pionie co pewien czas odwracaj górę z dołem

Jeśli tarcica leży i nie jest wykorzystywana na bieżąco to widzę tu pewien błąd logistyczny. Nie wiem czy budujesz z jakimś wykonawcą, ale jeśli tak to nakazałbym mu sprawdzenie drewna przed jego wykorzystywaniem w twojej obecności przy pomocy wilgotnościomierza. Jak długo może tak leżeć? Niedługo. Złapie wilgoć szybciej niż myślisz. Patrząc oczywiście na pogody jakie teraz mamy.

mc_hell
Posts: 12
Joined: Mon 20 Aug, 2007

bardzo dziękuję

Post by mc_hell » Fri 01 Feb, 2008

właśnie na taką odpowiedź czekałem: na ścierkowy wykład..... wiem że ścierka zmoknie i papier i może nawet gąbka też...ale nie wiem jak zachowa się strugane, suszone drewno w takich warunkach jakie mamy, przykryte folią....Wiem również że to błąd logistyczny, ale nie da się przwidzieć pogody , jak widać; powinna byc zima i mróz , a jest wiosna i deszcz...co poradzę
Wiem tylklo że mam zapłacone juz drewno i codziennie mnie szlag trafia, bo boję się czy się nie zmarnuje....co zrobić jeżeli faktycznie złapie wilgoć? wywalić kolejne parenaście tysięcy na nowe czy stawiać z mokrego?darujcie mi więc sarkastyczne wykłady... bo naprawdę o niczym innym nie myślę od dwóch tygodni tylko o tym drewnie :cry:

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Fri 01 Feb, 2008

Na pewno nie stawiać z mokrego bo wtedy koszty byłyby znacznie wyższe, gdyż nie wystarczyłoby kupno nowego grewna, ale trzeba by było budować dom od nowa. Tak jak pisałem sprawdzić wilgotnościomierzem jak jest poza normą to moża jeszcze spróbować dać do ponownego osuszenia, ale jakoś nie widzę tego w pozytywnych kolorach. Jak dla mnie kosztu zakupu nowego drewna się nie uniknie. Przykro mi to mówić, ale najprawdopodbniej tak to się skończy. Nie wiem czy ktoś dałby gwarancje na budowę z mokrego drewna.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 02 Feb, 2008

Tak na zdrowy rozsadek:
Zacznij od wilgotnosciomierza. Jesli jest suszone i strugane, i przykryte, nie powinno znow tak nasiaknac. Potem suszenie.

Ale mamy tu paru specjalistow, pana Nitke, pana Grega, niech sie wypowiedza.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: drewno

Post by Wojciech Nitka » Sat 02 Feb, 2008

mc_hell wrote:mam drewno! LEŻY NA PLACU. deszcz pada, a ono tak leży. przykryte folią, ale.... [...] - było suszone komorowe i strugane czterostronnie..... ale się stresuję , bo tak wilgotno jest....
Masz drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane, zatem należy przypuszczać że było o wilgotności w granicach 18%. Dzisiaj zapewne ma, tak sądzę, w granicach 24-25%; po porostu drewno bierze wilgotność z powietrza, a to w dzisiejszych warunkach atmosferycznych ma dość dużą wilgotność.

Jak powinieneś je przechowywać?
- po pierwsze - każda warstwa desek winna być przełożona listwami, by drewno mogło być swobodnie przewietrzane,
- po drugie - drewno winno być przykryte, a do przykrycia powinieneś zastosować folię o wysokiej paroprzepuszczalności, np. folię dachoiwą czy wiatroizolacyjną. Tak folia pozwoli na odprowadzanie wilgoci spod folii, przy jednoczesnej ochronie drewna przed opadami atmoserycznymi.
Do przykrycia nie należy stosować zwykłych folii polietylenowych (np. folii budowlanej czy paroizolacyjnej), które zatrzymywać będą wilgoć pod folią, a to doprowadzić może do zapleśnienia czy zagrzybienia drewna.

monja
Posts: 24
Joined: Mon 21 Jan, 2008

Post by monja » Sat 02 Feb, 2008

Po przeczytaniu powyższych opinii można dojść do wniosku, że NIE DA SIĘ zbudować konstrukcji tak, żeby w momencie zamontowania wszystkich folii drewno miało nadal 18%! Z wyjątkiem budowy z gotowych- zmontowanych w hali/ fabryce ścian.
A przecież kanadyjczyki buduje się przez cały rok, zaczynając od konstrukcji na placu budowy, bez możliwości ochrony przed deszczem. Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi...
Może o to, że drewno komorowo wysuszone, złapie tylko tyle wilgoci i to powierzchniowo, ile jest w stanie oddać później (stąd między innymi wymagane są odpowiednie folie) i mu to po prostu nie szkodzi...

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Sat 09 Feb, 2008

absolutnie nic mu nie będzie. w czasie budowy tez czasami dobrze deszczyk napada i nie ma problemu:D literatura wskazuje jasno, ze w naszej strefie drewno konstrukcyjne jest powietrznosuche przy 18-24% i w takich warunakch można sobie spoko budowac. Jedyne co - musi być ułożone na przekładkach, zeby nie zasiniało, choć jeżeli bakterie sa, to nawet dobrze ułożone przy odrobinie sprzyjających warunków zasinieje:D

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 09 Feb, 2008

rzyraf wrote:Jedyne co - musi być ułożone na przekładkach, zeby nie zasiniało, choć jeżeli bakterie sa, to nawet dobrze ułożone przy odrobinie sprzyjających warunków zasinieje
Zaiste święte słowa :D Nawet najlepiej suszone zasinieje jeśli pochodzi n.p. z podmokłego terenu.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”