Podłoga drewniana - wylewka

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
supmero
Posts: 4
Joined: Thu 15 Nov, 2007

Podłoga drewniana - wylewka

Post by supmero » Sun 24 Feb, 2008

Witam,
Mam dom wykonany w technologi szkieletowo-drwaniany. Moje pytanie dotyczy sposobu wykonania podłóg. Jeśli chodzi o parter - rozwiązanie jest proste - została wykoanana wylewka betonowa. Natomiast jakiego materiału można uzyć do wykonania podłogi na płycie OSB (Na piętrze).
1) Jaki materiał można uzyć oraz o jakiej grubości przy spełnieniu poniższych punktów.
2) czy mozliwe jest ułożenie ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie bedzie terakota
3) czy możliwe jest prowadzenie instalacji elektrycznej na podłodze (oczywiści z użyciem rurki karbowanej)
Jestem lajkiem w tej dziedzinie więc jeśli ktoś zechce mi pomóc, proszę o zrozumiały język, jak dla osoby która nie potrafi tego wykoanać jak również nie zna fachowej firmy, która mogałaby ew coś takiego wykonać. Słyszałem coś o jastrychu oraz mieszaniu cementu z granulatem styropianowym - aly czy to jest na tyle lekkie aby zastosować w domu w tej nechnolgii?
Serdeczne pozdrowienia


supmero
Posts: 4
Joined: Thu 15 Nov, 2007

Post by supmero » Wed 19 Mar, 2008

Witam Ponownie,
Nie mam jeszcze żadnej odpowiedzi, na której bardzo mi zależy. Jeśli moje pytanie jest nie na temat prosze dajcie szanowni forumowicze takową informację lub dodatkowe pytania. W najbliższych miesiącach muszę podjąć decyzję co mam z tym fantem zrobić. Może są jakies materiały na tym forum na ten temat, może coś przeoczyłem.
Serdecznie bardzo dziękuję za zainteresowanie tym tematym
Pozdrawiam

supmero
Posts: 4
Joined: Thu 15 Nov, 2007

Post by supmero » Wed 21 May, 2008

Słyszałem o jakiś wylewkach z domieszką styropianu. Jest to na tyle lekkie że może byc stosowane w budownictwie szkieletowo-drewnianym. Czy to prawda ? są też jakieś masy sampoziomujące czy można coś takiewgo zastosować na płyte OSB ??? Panie Wojtku może Pan coś wspomoże ?

supmero
Posts: 4
Joined: Thu 15 Nov, 2007

Post by supmero » Sat 30 Aug, 2008

Chyba nikt się na tym nie zna :(

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Podłoga drewniana - wylewka

Post by Wojciech Nitka » Sat 30 Aug, 2008

supmero wrote:1) Jaki materiał można uzyć oraz o jakiej grubości przy spełnieniu poniższych punktów.
2) czy mozliwe jest ułożenie ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie bedzie terakota
3) czy możliwe jest prowadzenie instalacji elektrycznej na podłodze (oczywiści z użyciem rurki karbowanej)
Możesz wykonywać wszelkie wylewki, w tym i betonową, na płycie OSB podłogi piętra. To powszechne rozwiązania stosowane w tzw. domach gotowych. Ważne by konstrukcja stropu była przygotowana pod takowe obciążenie, a także beton był szczelnie odizolaowany od drewna i materiałów drewnopochodnych. W takiej wylewce możesz też ułożyć instalacje ogrzewnia podłogowego czy instalację elektryczną w rurkach.

zygifarmer
Posts: 4
Joined: Sat 16 Feb, 2008

Post by zygifarmer » Mon 15 Sep, 2008

Ukladam teraz podloge i jest to - 25 mm styropian, 19 mm plyta gipsowa, 18 mm plyta wiorowa z piorem - wymogi z UK.

xwi15
Posts: 5
Joined: Sun 02 Nov, 2008
Location: Łask

Re: Podłoga drewniana - wylewka

Post by xwi15 » Sun 02 Nov, 2008

Wojciech Nitka wrote:
supmero wrote:1) Jaki materiał można uzyć oraz o jakiej grubości przy spełnieniu poniższych punktów.
2) czy mozliwe jest ułożenie ogrzewania podłogowego w miejscach gdzie bedzie terakota
3) czy możliwe jest prowadzenie instalacji elektrycznej na podłodze (oczywiści z użyciem rurki karbowanej)
Możesz wykonywać wszelkie wylewki, w tym i betonową, na płycie OSB podłogi piętra. To powszechne rozwiązania stosowane w tzw. domach gotowych. Ważne by konstrukcja stropu była przygotowana pod takowe obciążenie, a także beton był szczelnie odizolaowany od drewna i materiałów drewnopochodnych. W takiej wylewce możesz też ułożyć instalacje ogrzewnia podłogowego czy instalację elektryczną w rurkach.
Moim skromnym zdaniem brak jest jakichkolwiek argumentow za podloga z betonu przy konstrukcji drewnianej. Po pierwsze niepotrzebne obciazenie konstrukcji, po drugie slaba izolacja termiczna i akustyczna(betonu samego w sobie w sobie). Plyta osb polozona na filcu wygluszy dostatecznie odglosy z pietra a po odpowiednim gruncie mozna na niej polozyc tez plytki ceramiczne(przy odpowiedniej grubosci nie bedzie pracowoala na tyle zeby plytki popekaly). Problemem moze byc ogrzewanie podlogowe ale i tu widzialem juz rozwiazania dajace sie zastosowac na drewnianej podlodze, postaram sie znalezc szczegoly. Co do instalacji elektrycznej, to tak na prawde nie ma dobrych norm mowiacych o kladzeniu jej na podlozu drewnianym, sa tylko wytyczne o stosowaniu bazpiecznikow nadprawdowych o maksymalnej wartosci 16A. Dawniej stosowano podloze metalowe ale na chwile obecna przy niepalnych rurkach instatlacyjnych moim zdaniem zbedna sprawa. Jedynie podkladka metalowa pod wylaczniki gniazda zdaje sie miec logiczne uzasadnienie, przy przelaczaniu i wyciaganiu wtyczki z gniazda moze dojsc do przeskoku iskry na material latwopalny czyli drewno. Na koniec dodam ,ze moja opinia opiera sie na praktyce zwiazanej z remontem starego drewnianego domu wiec nie mam na koncie wielu popelnionych konstrukcji :)
Chetnie pomoge z pytaniami z zakresu instalacji elektrycznych

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 02 Nov, 2008

Witam ...nie jestem zwolenikiem wylewek betonowych w szkieletowym budownictwie choc czasem jest to stosowane ,odpowiednie ulozenie plyt poszycia stropu(sztywnosc)w zupelnosci wystarcza zeby kleic na to terakote wiec poco wylewka,co do kwestii ogrzewania podlogowego to mozna zastosowac sys.elektryczny...ale coz kazdy robi to co lubi.... :mrgreen: ...

Def
Posts: 6
Joined: Sat 25 Oct, 2008

Post by Def » Sun 02 Nov, 2008

Witam,
Myślę, że chodzi o ten problem, co mój... W przypadku instalacji pompy ciepła warto zrobić w całym domu podłogówkę, bo wtedy pompa nagrzewa wodę tylko do 40paru stopni. Jak się dołoży grzejniki, to trzeba stosować dodatkowy zbiornik akumulacyjny i pompa pracuje mniej ekonomicznie (ponoć nawet 20% mniej korzystnie).

Ja odpuściłem temat, nie chcę zalewć całego piętra betonem, a inaczej sie podłogówki położyć nie da.
Wiec jeżeli ktoś ma jakiekolwiek informacje o możliwości wykonania takiego ogrzewania, to ja proszę również o informację!

Pozdrawiam!
Marcin

xwi15
Posts: 5
Joined: Sun 02 Nov, 2008
Location: Łask

Post by xwi15 » Mon 03 Nov, 2008

Def wrote:Witam,
Myślę, że chodzi o ten problem, co mój... W przypadku instalacji pompy ciepła warto zrobić w całym domu podłogówkę, bo wtedy pompa nagrzewa wodę tylko do 40paru stopni. Jak się dołoży grzejniki, to trzeba stosować dodatkowy zbiornik akumulacyjny i pompa pracuje mniej ekonomicznie (ponoć nawet 20% mniej korzystnie).

Ja odpuściłem temat, nie chcę zalewć całego piętra betonem, a inaczej sie podłogówki położyć nie da.
Wiec jeżeli ktoś ma jakiekolwiek informacje o możliwości wykonania takiego ogrzewania, to ja proszę również o informację!

Pozdrawiam!
Marcin
Poszperalem troche i wyglada na to ,ze optymalnym rozwiazaniem przy plycie OSB jest system rurek wylozonych naplytach styropianowych(lezacym na OSB) i to zalane jastrychem, ktory to bedzie juz podkladem na plytki ceramiczne...
Chetnie pomoge z pytaniami z zakresu instalacji elektrycznych

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

:cool: istnieje mozliwosc instalacji podlogowki w stropie miedzykondygnacyjnym bez wylewki betonowej ,niewiem tylko jak sprawa ta wyglada technologicznie w polsce,w plycie (dodatkowej warstwie oczywiscie)frezuje sie kanaly i w tym uklada sie instalacje co...spotkalem sie z tym rozwiazaniem w Skandynawii...w Polsce tego nie stosowalem i zaden z moich znajomych z branzy tego o ile wiem nie wykonywal... :idea:
co do ukladania styropianu na stropie drewnianym to nie sadze aby to byl dobry pomysl ze wzgledu na jego stosunkowa malo paroprzepuszczalnosc.......

Def
Posts: 6
Joined: Sat 25 Oct, 2008

Post by Def » Tue 04 Nov, 2008

Witam, dziękuję za rady!

Moje obawy:
Przy ogrzewaniu podłogowym grzeje generalnie płyta betonowa, która odbiera ciepło od rurek. Jest jednocześnie akumulatorem energii. Ściany w drewniaku nie akumulują energii. Na pewno zbadam więc materiał zwany jastrychem. Ile to waży, jakie jest sztywne itd. Ja ostatnio rozważałem jeszcze cieniutką warstwę wylewki na rurki + naklejona płyta cementowa knauf, która zapewni sztywność... ale cena jest dość ciężka do łyknięcia.

Kiedyś miałem kablówkę z UPC to miałem pakiety discovery, to można było pooglądać różne ciekawe rzeczy. Oni tam w jednym domku też wycinali drutem rowki w styropianie na rurki ogrzewania podłogowego, ale potem i tak zalali betonem wszystko:/

Pozdrawiam!
Marcin

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Nov, 2008

Def, Przy ogrzewaniu podłogowym grzeje generalnie płyta betonowa, która odbiera ciepło od rurek. Wylewka (płyta) przejmuje i akumuluje ciepło, co pomaga równomiernie je rozłożyć i dłużej utrzymać.
Na pewno zbadam więc materiał zwany jastrychem.
Jastrych to po prostu lekki beton n.p. z dodatkiem keramzytu.
Marcin L wrote:istnieje mozliwosc instalacji podlogowki w stropie miedzykondygnacyjnym bez wylewki betonowej
Wbrew pozorom rozwiązanie jest dość proste, ale wymaga zastosowania konkretnych materiałów. Takie rozwiązanie mam przygotowane dla jednego z klientów.

bartek
Posts: 2
Joined: Sun 23 Nov, 2008

wylewki cienkowarstwowe na OSB

Post by bartek » Sun 23 Nov, 2008

Sposób wykonania cienkowarstwowej wylewki (około 6mm) opisałem w temacie płytki na drewnianej podłodze. Wydaje mi się, że można wykonać to w wersji z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Trzeba tylko dobrać właściwą wylewkę przewidzianą do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym. Raczej nie polecałbym tych anhadrytowych (na bazie gipsu).



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”