Wełna drzewna a paroizolacja

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
zbig
Posts: 9
Joined: Mon 27 Sep, 2004
Location: Bydgoszcz

Wełna drzewna a paroizolacja

Post by zbig » Thu 18 Dec, 2008

Witam,
czy wymagana jest folia paroizolacyjna dla izolacji z wełny drzewnej, czy można ją pominąć? chodzi o wełnę Steico flex.
pozdrawiam
zbig[/center]
pozdrawiam
zbig - Szkielet Samociążek pod Bydgoszczą


Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Tue 06 Jan, 2009

Według informacje od doradcy technicznego ze Steico trzeba.

Udi
Posts: 3
Joined: Tue 22 Sep, 2009

Wełna z włókien drewnianych UdiFLEX

Post by Udi » Tue 22 Sep, 2009

Witam,
Polecam wełnę z włókien drewnianych UdiFLEX
Poprawione mocowanie, możliwość dopasowywania i bezpieczeństwo montażu spełnia wszystkie życzenia w zakresie izolacji pomiędzy pomieszczeniami, w przypadku zewnętrznych ścian i dachów, ścianek działowych oraz stropów w konstrukcjach drewnianych. SystemUdiFLEX®SYSTEM jest obojętny dla skóry i nie powoduje podrażnień podczas układania.
Izolowane dachy i ścianki działowe można wykonywać w formie konstrukcji przepuszczających oraz nieprzepuszczających powietrze przy jednoczesnym wyeliminowaniu efektu zbierania się wody kondensacyjnej
dzięki zastosowaniu naszego specjalnego systemu szczelności powietrznej i wietrznej UdiSTEAM®SYSTEM.
W tym systemie wilgoć jest pobierana i ponownie oddawana bez zmiany struktury lub właściwości izolacyjnych. Dzięki systemowi UdiFLEX® SYSTEM lato w pomieszczeniach jest chłodniejsze na dłużej. Ponad 10-godzinna ochrona przed upałami jest możliwa już przy grubości izolacji wynoszącej 20 cm bez potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń klimatyzacyjnych.

Udi777
Posts: 1
Joined: Mon 05 Oct, 2009

Udi

Post by Udi777 » Tue 06 Oct, 2009

Witam,
Może ktoś miał styczność z produktami firmy Unger-Diffutherm, chodzi mi konkretnie o płyty UdiSPEEDsystem.
Proszę o jakieś posty na ten temat.
Pozdrawiam :wink:

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Oct, 2009

Materiał raczej nieznany na naszym rynku.
Zamiast zachodnich produktów polecam nasze - firmy Steico - www.steico.com lub firmy Koniecpol - www.koniecpol.com.pl/index.php?p=5a
Przy okazji - Polska jest największym w Europie producentem izolacji z wełny drzewnej i sprowadzanie jej z Europy mija się z sensem.

JUTOR
Posts: 9
Joined: Wed 19 Nov, 2008
Location: Warszawa
Contact:

Post by JUTOR » Sat 09 Jan, 2010

Scottie28, Zgadza się: trzeba. Stoper pary jest po to, by opóźniać/ograniczać wejście wilgoci z wewnątrz domu do ocieplenia w ścianie/dachu. Wełna drzewna lepiej oddaje pobraną wilgoć, niż mineralna, ale po co ją moczyć? Rodzina 4-os produkuje na dobę 10 ltr wody w postaci pary. Wilgotna wełna to przesunięcie punktu rosy do wewnątrz, czyli zmniejszenie skuteczności ocieplenia, czyli większy koszt energii. Koszt "paroizolacji" jest tak mały w skali całego domu, że nie ma sensu na tym oszczędzać.
JUTOR

jackommm
Posts: 3
Joined: Sat 09 Jan, 2010

Post by jackommm » Sat 09 Jan, 2010

Witam
Mam podobny dylemat. Jestem w przededniu docieplania starego domu z bala grubości 12 cm od wewnątrz. Zastosuję Steico Flex 8 0mm a na to deskę szalunkową 22 mm. Na bala chcę położyć folię wysokoparoprzepuszczalną, natomiast mam wątpliwości co do konieczności paroizolacji. Dzwoniłem do Steico technicznego i nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi... Poszukałem trochę na sieci i ogólnie w większości przypadków zalecają taką czy inną izolację wilgotnościową - np. aktywną paraizolację czy OSB. Zależy mi na zachowaniu naturalnego klimatu w chałupie (oraz oszczędzeniu paru złotych oczywiście), z drugiej strony istnieje ryzyko zawilgotnienia ocieplenia, pytanie - jak duże.
Według danych Steico 1 m3 STEICO FLEX może pochłonąć 10 l. wody bez utraty swych właściwości izolacyjnych. W korzystnych warunkach być może wilgoć ta mogłaby odparować. Czy ktoś ma praktyczne doświadczenie z tym systemem ?
Pozdrawiam

jackommm
Posts: 3
Joined: Sat 09 Jan, 2010

Post by jackommm » Tue 12 Jan, 2010

To jeszcze raz ja
Pomyszkowałem trochę więcej po sieci i chyba znalazłem przekonujący argument (przynajmniej dla mnie) co do konieczności zastosowania paroizolacji przy dociepleniu z wełny drzewnej/ celulozy (niestety po angielsku) - http://www.sc.ehu.es/nmwenedi/publicaci ... 202000.pdf
pozdrawiam

jackommm
Posts: 3
Joined: Sat 09 Jan, 2010

Post by jackommm » Tue 12 Jan, 2010

..no chyba żeby się skusić na PAVADENTRO : http://www.pavatex.co.uk/referenzen_det ... bjektID=16
czy coś w tym stylu... (nie sprawdzałem, ale to pewnie kosztuje ... :) )

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 12 Jan, 2010

Warto też zajrzeć na strony największego konkurenta Steico - strony firmy Gutex - www.gutex.de

MiroslawTkaczuk
Posts: 4
Joined: Mon 15 Mar, 2010
Location: Warszawa

Post by MiroslawTkaczuk » Mon 15 Mar, 2010

Ja sie podlanczam do tematu gdyz aktualnie wlasnie zastanawia mnie bardzo problem paroizolacji i welny drzewnej. Steico na stronach opisuje ze nie wymaga paroizolacji a wlasnie od doradcy dowiaduje sie ze znaczniej lepiej dac paroizolacje i tu wlasnie zalecaja takie cos jak aktywna paroizolacja. Zeby bylo ciekawiej zalecaja paroizolacje inteligenta ale nie moglem dowiedziec sie czym ona sie rozni od aktywnej (dalej nie wiem). I komu/czemu tu wierzyc?

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Thu 18 Mar, 2010

Witam,
stosując wełnę drzewną należy od wewnątrz tuż przed płytą poszycia zamocować paroizolacje najlepiej ze zmiennym oporem dyfuzyjnym np. firmy Proclima; w porze letniej zabezpiecza ona przed wnikaniem wraz z ciepłem wilgoci do wew. - zostaje przed folią (oczywiście powinna być szczelnie poklejona) i przy dobrze wentylowanej przegrodzie, a taka będzie jeżeli zastosujecie wełnę drzewną wyparuje. Materiał drzewny ma bardzo mały opór dla przepływu pary wodnej, w okresie zimowym powietrze wilgotne z wew. napotyka na barierę w postaci folii i nie powoduje zawilgocenia, choc tak naprawdę dopiero18-20% zawilgocenie SteicoFlex powoduje zmniejszenie właściwości izolacyjnych... pozdrawiam... folia musi być zawsze, najlepiej od wewnątrz.

MiroslawTkaczuk
Posts: 4
Joined: Mon 15 Mar, 2010
Location: Warszawa

Post by MiroslawTkaczuk » Wed 24 Mar, 2010

Dziekuje. Wiem, ze bez folii sie nie obejdzie. Pytanie moje: czy koniecznie musi byc proclima?. Wiem, ze wszyscy zachwalaja, ale nie sa to tanie produkty. Co sie moze stac jak bym polozyl zolta folie.
Zamówiłem w proclimie próbki folii i tasm po rozmowie z technikiem od ukladania plyt kartonowo gipsowych.
Na innym forum przeczytalem, ze w latwy sposob mozna wykonac jakies testy z zawilgocona welna, ktore daja probke mozliwosci stosowania systemu steico z foliami pro clima. Czy ktos moglby cos wiecej napisac w jaki sposob jakis test wykonac bo jestem w tym temacie totalnie zielony.

jankes
Posts: 9
Joined: Fri 03 Jul, 2009

Post by jankes » Tue 30 Mar, 2010

Sam stałem przed takim dylematem i nie żałuje, tyle, ze sam nie brałem pod uwagę stosowania żółtej folii.
To, że steico zaleca paroizolacje pro clima to nie przypadek. Inteligentne paroizolacje są właśnie takim "asem w rękawie" przeciwko grzybom i pleśniom.
Steico nie jest tanie i pro clima nie jest tania. Zastanów się czy chcesz tanio czy dobrze.
Zawiń zawilgocony kawałek wełny w żółtą folię lub aluminiową i zrób to samo z folią pro clima.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”