Steropian ryflowany czy wełna - co lepsze

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
tomekn
Posts: 4
Joined: Sun 19 Nov, 2006

Steropian ryflowany czy wełna - co lepsze

Post by tomekn » Tue 14 Apr, 2009

Witam
Tak jak w temacie czy lepiej stosować styropian ryflowany czy wełnę jako docieplenie budynku. Czy to prawda że jeśli stosuje się wełnę to nie trzeba wtedy wiatroizolacji.
Co z ewentualną wilgocią w przypadku obydwu technologi.
Pozdrawiam


Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 14 Apr, 2009

:idea: welna jest duzo lepszym matrialem na elewacjie ,,kanadyjczyka,,niz styropian ze wzgledu na paroprzepuszczalnosc i nie palnosc....nalezy zachowac dylatacje i wiatroizolacjie.......najwieksza wada tego materialu sa niestety duzo wieksze koszty...

tomekn
Posts: 4
Joined: Sun 19 Nov, 2006

Post by tomekn » Wed 15 Apr, 2009

OK dzięki za szybka odpowiedź
Tylko jak taka dylatacja powinna być wykonana i czy wiatroizolacja jest potrzebna. Mój wykonawca twierdzi że nie potrzeba ?

pszb
Posts: 49
Joined: Tue 18 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by pszb » Wed 15 Apr, 2009

Marcin L wrote::idea: welna jest duzo lepszym matrialem na elewacjie ,,kanadyjczyka,,niz styropian ze wzgledu na paroprzepuszczalnosc i nie palnosc....nalezy zachowac dylatacje i wiatroizolacjie.......najwieksza wada tego materialu sa niestety duzo wieksze koszty...
Rozumiem, rozumiem, rozumiem, hmmm tylko po co, ta dylatacja jak taka paroprzepuszczalna :shock:
No i gdzie ta folia?, jak w styropianie,to pod spodem, czy może na wierzchu? stawiam, że na wierzchu, ale nie wiem :roll: .
Piotr B.

szreder
Posts: 5
Joined: Wed 13 Aug, 2008
Location: Międzyborów

Post by szreder » Fri 05 Jun, 2009

Ani styropian ryflowany ( jest w zasadzie nośnikiem tynku a nie dodatkową izolacją - ze względu na wentylację), ani wełna mineralna - ta z kolei wymaga odizolowania od wpływu wilgoci, co w konsekwencji jest trudne do wykonania, drogie i przy błędach w wykonaniu doprowadzi do zawilgocenia ściany. Rozwiązaniem jest płyta Steico protect - dyfuzyjnie otwarta, nie wymagająca wiatroizolacji, mocowana szczelnie do szkieletu. Taką płytę tynkuje się bezpośredni tynkiem mineralnym lub silikatowym. Akryl się nie nadaje ze względu na to, że jest dyfuzyjnie zamknięty.
Pozdrawiam :lol:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 05 Jun, 2009

szreder wrote:Ani styropian ryflowany ( jest w zasadzie nośnikiem tynku a nie dodatkową izolacją - ze względu na wentylację),
Proponuję zerknąć http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... ght=#15713 i dodatkowo przeczytać dokładnie zawartość normy PN-EN IO 6946 z 2004r.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 06 Jun, 2009

Grzegorz, ponieważ nie wszyscy posiadają normy, podaję przykładowe rozwiązania.

Niewentylowana warstwa powietrza.
Niewentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której nie umożliwiono specjalnie przepływu powietrza.
Warstwę powietrza bez izolacji cieplnej między nią a środowiskiem zewnętrznym, z małymi otworami do środowiska zewnętrznego, też można uważać za niewentylowaną, jeżeli otwory te nie są przewidziane do stałego przepływu powietrza przez warstwę i pole ich powierzchni nie przekracza:
- 500 mm2 na metrze długości, dla pionowych warstw powietrza.

Słabo wentylowana warstwa powietrza
Słabo wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której jest możliwy ograniczony przepływ powietrza zewnętrznego przez otwory o polu powierzchni zawartym w następujących granicach:
- > 500 mm2 ale < 1500 mm2 na metrze długości, dla pionowych warstw powietrza.
Obliczeniowy opór cieplny słabo wentylowanej warstwy powietrza jest połową odpowiedniej wartości podanej w stosownej (tablica 2) normy. Jeżeli jednak opór cieplny między warstwą powietrza a środowiskiem zewnętrznym przekracza 0,15 m2K/W, należy obliczeniową wartość zastąpić wartością 0,15 m2K/W.

Dobrze wentylowana warstwa powietrza
Dobrze wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której pole powierzchni otworów między nią a otoczeniem zewnętrznym przekracza:
- >1500 mm2 na metrze długości, dla pionowej warstwy powietrza.
Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu (tj. równą oporowi przejmowania ciepła na wewnętrznej powierzchni tego komponentu).

W n i o s e k
By styropian układany na elewacji z pustką powietrzną uwzględniać przy obliczaniu współczynnika U ściany -należy stosować listwy startowe z otworami o łącznej powierzchni mniejszej niż 500 mm2 na długości jednego metra bieżącego listwy.
W przypadku stosowania listew startowych z otworami większymi niż 500 mm2 na metrze długości lub nie stosowania listwy startowej styropian nie może być uwzględniany przy obliczaniu współczynnika U.

Temat ten realcjonowałem wczoraj dla czloknów naszego stowarzyszenia - Stowarzyszenia Dom Drewniany - www.domydrewniane.org

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 07 Jun, 2009

Wojciech Nitka wrote:Grzegorz, ponieważ nie wszyscy posiadają normy, podaję przykładowe rozwiązania.
szreder w podpisie ma "inżynier" stąd przyjąłem, że zna normę.
Do wniosku dodałbym, że należy uwzględnić również szczelność połączenia listwy startowej z warstwą do której jest mocowana.

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Thu 18 Jun, 2009

Zzy 500 mm2 na metrze długości to wystarczająca powierzchnia, aby usunąć parę wodną? Żeby uzyskać 500 mm2 wystarczy zrobić 5 otworów o średnicy 12 mm - czy to nie za mało?
W moim domu w listwie startowej robiłem otwory wiertarką, wiertło fi 12 mm, otwory co około 4 cm - daje to 3.14 x 6^2 x 100/4 - czyli prawie 3000 mm2/m - pytam się, bo może niepotrzebnie mam aż tyle otworów i warto by je częściowo zasłonić.

Dachdecker
Posts: 27
Joined: Tue 23 Jun, 2009

Tak ale

Post by Dachdecker » Tue 23 Jun, 2009

szreder wrote: Rozwiązaniem jest płyta Steico protect - dyfuzyjnie otwarta, nie wymagająca wiatroizolacji, mocowana szczelnie do szkieletu. Taką płytę tynkuje się bezpośredni tynkiem mineralnym lub silikatowym. Akryl się nie nadaje ze względu na to, że jest dyfuzyjnie zamknięty.
Ok ok, znawcy wiedza, ze steico protect jest dobrym rozwiązaniem, ale należny tu zaznaczyć ze rozwiązanie steico będzie idealnym rozwiązaniem w połączeniu z otwarta dyfuzyjnie paroizolacja, zwaną inteligentna. Proste i bezpieczne rozwiązanie z zachodu. Dla niewtajemniczonych trzeba zawsze więcej napisać, żeby możliwie najlepiej poznali temat.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 17 Jul, 2009

Steico wydaje się ciekawym materiałem lecz przy grubosci 60 mm RD=0.8 a lambda 0.051 w porównaniu do fasrock L o grubosci 60 mm przy wspolczynnikach lambda rownym 0.042 oraz przy rd = 1.4 wypada troche blado



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”