stosowanie klejonki

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
galux20
Posts: 23
Joined: Mon 21 Sep, 2009
Location: kujawy

stosowanie klejonki

Post by galux20 » Mon 21 Sep, 2009

Witam wszystkich serdecznie[nie mogłem znależć miejsca w którym się mozna przedstawić i przywitać. Znalazłem ofertę firmy stawiającej szkielet z klejonki - twierdzą że konstrukcja jest lepsza, dokiładność montażu jest lepsza niz przy struganym drewnie, wieksza pewność, że drewno jest dobrze wysuszone.

Mamy działkę 25 arów, prąd, wodę, szambo dociągnięte. Marzy mi się taka konstrukcja domu. Boję się tylko trwałością [chociaż sam sobie mogę odpowiedzieć po wyjazdach do skandynawii, że tamte Narody nie są głupsze i biedniejsze od nas a z 90 % domów na moje oko jest z drewna ]

Czy kwestia zastosowania klejonki zamiast struganego drewna jest niewarta rozpatrywania tematu? Moze ktoś, kto stosuje klejonkę w szkielecie opisze plusy tego rozwiązania?
Miałem okazję rozmawiać z osobami które chciały budować szkielet , a kończyły na murowanym. Powodem były zbliżone koszty, a przede wszystkim dylematy czy ściany po prostu nie zgniją [proszę zwrócić uwagę że na samym forum fachowcy i wykonawcy spierają się nad poprawnym zastosowaniem odpowiednich folii, jeżeli chcemy uzyskać b.dobrą izolacyjność dokładamy styropian - a tu na forum cały czas eksperci nie są w stanie dojść do konsensusu jak to zrobić najlepiej.
Powiem tak mam już mętlik w głowie - boję się że skończy się na murowanym.

ps. bardzo dziękuję za poświęcony czas p.Szostakowi, państwu z firm Rega i Heban.
pozdrawiam piotr


galux20
Posts: 23
Joined: Mon 21 Sep, 2009
Location: kujawy

Post by galux20 » Wed 14 Oct, 2009

czy faktycznie stosowanie klejonki nic nie daję?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 14 Oct, 2009

witaj na forum.

poruszasz rozne odrebne kwestie.

po pierwsze, jesli chodzi o dom szkieletowy, to konstrukcja spokojnie moze wytrzymac ponad 200 lat ale to wymaga nie tylko dobrego wykonawstwa i wlasciwych materialow ale takze i odpowiedniego projektu. Juz na "deskach kreslarskich" architekt powinien uwzglednic odpowiednia bryle/forme budynku ktora bedzie "pomagac" w zachowaniu trwalosci budynku. I mowimy tu o budynku drewnianym wiec ta forma by "wspomagac" trwalosc budynku musi powstac od samego poczatku (projektu) dla tego typu budynku. Niestety, kupowanie projektow domow (murowanych) z sieci za 1500zl jest nawykiem do tego stopnia, ze wszystkim sie wydaje ze tak wlasnie to powinno wygladac. Nikt nie widzi roznicy pomiedzy dobrym projektem zapewniajacym wieloletnia trwalosc a zwyklym dziadostwem. A nawet jesli ktos juz ja zauwazy to nadal domaga sie by taki projekt kosztowal 1500zl, bo przeciez tyle powinien.

po drugie, w kwesti stosowania styropianu, choc nie tylko, to chcialbym zwrocic uwage, ze jakakolwiek dyskusja ma tak naprawde podloze finansowe. Trudno sie klucic na temat parametrow styropianu bo te sa oczywiste. Problemem jest natomiast mentalnosc ludzi ktorzy nie chca placic za odpowiednia izolacje. Zbyt wielu bowiem przywyklo do tego ze ocieplanie styropianem jest tansze od innych materialow, a co wiecej, ziekszanie grubosci warst styropinau tylko w minimalnym stopniu zwieksza ostateczne koszty budowy. Zdecydowana wiekszosc ludzi slyszy tylko i wylacznie cene takiej izolacji i to im wystarczy, a gdy dyskusja schodzi na tematy "jakosciowe" to nagle nikt nic nie slyszy.

Jest wielu wykonawcow ktorzy takze zachwalaja styropian ale wiekszosc z nich robi to pewnie dlatego ze musi. Ostatecznie dla wykonawcy nie ma znaczenia (pod wzgledem finansowym) jakiego materialu uzyje tak dlugo jak klient jest gotowy zaplacic za jego koszt i instalacje. Ale czujac ta presje klientiow na nizsza cene, oferuja styropian i robia dobra mine do zlej gry, bo w przeciwnym razie straca klienta na rzecz konkurencji.

Mam wrazenie ze motyw finasowy jest podstawa jakiejkolwiek dyskusji i osobiscie nie mam z tym problemu, tak dlugo jak uwzglenia sie wszystkie parametry (trwalosc, jakosc, uzytkowosc, estetyka) a nie sprowadza sie tylko do tego "ile na dzien dzisiejszy zaplace". Niech doskonalym przykladem beda Twoje obserwacje znajomych ktorzy decydowali sie na domy murowane gdy cena szkieletowego byla zblizona do takowych. A wg mnie, to co ma piernik do wiatraka?

po trzecie, co do drewna klejonego, to co ma do tego struganie czy suszenie? Tlumaczenie wykonawcy z ktorym rozmawiales nie ma dla mnie wiekszego sensu. Suszenie drewna jest odrebym procesem ktory trzeba wykonac, podobnie jak struganie czy frezowanie.

Drewno klejone generalnie ma dwa zastosowania. Po pierwsze jest otrzymywanie specjalistycznych elementow np do konstrukcji lokowych. Drugim zastosowaniem jest klejenia na dlugosci ktore powoduje otrzymywanie wysokiej jakosci elementow o zwiekszonych wymiarach, ktorych otrzymanie jako pojedynczego elementu z drewna litego jest mniej oplacalne (lub wrecz w pewnych rejonach niemozliwe). W tym znaczeniu ma ono wymiar wylacznie kosztowy i nie ma zwiazku z jakoscia.

mam nadzieje ze nie zanudzilem
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

galux20
Posts: 23
Joined: Mon 21 Sep, 2009
Location: kujawy

Post by galux20 » Wed 14 Oct, 2009

faktycznie presja cenowa robi swoje- ja od 12 lat zajmuję się montażem stolarki drewnianej i tak zloty szpros ma być , klnkier ma być ale folia paroszczelna , paroppszepuszczalna [koszt montażux2\] to raczrj nie-skoro tego nie widać :wink:
obawiam się że styropian jest stosowany pod kątem elewacji, a nie izolacji.
nie dziwcie się , że dyletant ma takie myśli skoro eksperci sie o to spierają

ja mam 1-2 mioesiące na podjęcie decyzji= może niepotrzebnie się obawiam że styropian będzie przyczyną kłopotów niż korzyści izolacyjnych.
uzbrojona dzialka jest, odpowiednie środki są , zdolności dla banku też,kurde felek ale wątpliwości też

ps. żeby jeszcze bardziej namieszać to powiem że od 2 lat stosuje folie duos firmy illbruk , która w zależności od miejsca zastosowania w murze może być paroszczelna lub paropszepuszczalna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 15 Oct, 2009

galux20 wrote:obawiam się że styropian jest stosowany pod kątem elewacji, a nie izolacji.
Izolacji również, ale wymaga odpowiedniego wykonania ściany. Dopracowanie systemu tak by nie doprowadzić do korozji biologicznej drewna konstrukcji i jednocześnie pozostać w zgodzie z normami nie jest trudne, ale kosztuje. Można bazować na wzorcach firm n.p. niemieckich, ale skutki tego bywają różne.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 15 Oct, 2009

Tak jak wspomnial wyzej Grzegorz, mozna znalezc rozwiazanie kompromisowe ktore przy niewielkim nakladzie finansowym nie powinno miec negatywnego wplywu na budynek.
Paradoks stosowania styropianu w budownictwie drewnianym polega na tym, ze aby ograniczyc ten negatywny jego wplyw na konstrukcje drewnina nalezy stosowac odpowiednia pustke wentylacyjna ktora jednoczesnie obniza wlasciwosci termoizolacyjne takiej warstwy.
Stosowanie styropianu jako wylacznie nosnika tynku jest wg mnie nieporozumieniem. Lepiej jest zastosowac klasyczny tynk grubowarstwowy na metalowej siatce zbrojeniowej. Jest o wiele trwalszy i lepiej chroni konstrukcje na dlugie lata.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 15 Oct, 2009

galux20 wrote:faktycznie presja cenowa robi swoje- ja od 12 lat zajmuję się montażem stolarki drewnianej i tak zloty szpros ma być , klnkier ma być ale folia paroszczelna , paroppszepuszczalna [koszt montażux2\] to raczrj nie-skoro tego nie widać :wink:
No to teraz musisz sobie sam odpowiedziec na pytanie jak bedzie wygladalo Twoje "podejscie" juz wkrotce kiedy zamienisz sie rolami i sam zostaniesz klientem.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 15 Oct, 2009

Greg Olchawski wrote: Lepiej jest zastosowac klasyczny tynk grubowarstwowy na metalowej siatce zbrojeniowej. Jest o wiele trwalszy i lepiej chroni konstrukcje na dlugie lata.
Ta technolgia w zasadzie jest całkowicie nieznana na polskim rynku. Z tą technologią spotkałem się tu tylko jeden raz; firma kanadyjska budowała osiedle domów pod Kołobrzegiem. Na pierwszych budynkach, na tym osiedlu, na elewacjach zastosowano tę technologię. Jednak szczerze mówiąc - nie wyglądało to najlepiej; rozwiązania dylatacji, chyba co 3,0 x 3,0 m, nie przysparzały tym budynków estetyki. Mam pełną dokumentację tej technologii, jednak jakoś, że względu na marną eststykę, zapomniałem o niej na lata.
Być może u Was, w tym zakresie, się coś zmieniło. Może podać jakiś strony na ten temat lub chociaż pod jakim hasłem tej technologii w necie szukać? To tak dla zobrazowania Forumowiczom o czym mówimy.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 15 Oct, 2009

Wojtek, to sie tutaj nazywa po prostu "stucco" i jestem pewien ze sie z tym terminem spotkales. Przy czym wazne jest by pamietac ze tradycyjne/klasyczne stucco to twor trojwarstwowy.

Wspomnialem o tym tylko dlatego ze stosowanie np styropianu wylacznie jako nosnika elewacji jest bardzo zla koncepcja. Natomiast jesli ma on za zadanie (pierwszo-rzedne) docieplic budynek, pomijajac juz kwestie ewentualnego wplywu na konstrukcje, to jest juz zrozumiale.

Nie wiem jak wygladala sprawa budynkow o ktorych mowisz i dlaczego to sie Tobie nie podobalo. Moze masz jakies fotki. Moge tylko powiedziec ze tradycyjne stucco nawet w USA nie jest wszedzie dobrze znane. Sa rejony gdzie wykonuje sie takich elewacji bardzo duzo i takie gdzie stosunkowo malo. Stosowanie stucco wymaga doswiadczenia (nie tylko przy tynkowaniu ale przede wszystkim przygotowaniu podloza w domach szkieletowych) oraz czesto dostepu do wlasciwych listw dylatacyjnych i okapowych. Na rynkach gdzie stucco jest malo znane praktycznie nie oferuje sie w sprzedazy takich elementow no i brak jest doswiadczonych ekip. Byc moze to wlasnie spowodowalo taki a nie inny efekt wizualny o ktorym mowisz.

Stucco, pomimo wysokiej ceny, jest jednym z najbardziej pozadanych i trwalych sposobow wykonania elewacji domow drewnianych.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”