Zakup surowca do budowy domu

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Paweł Radomski
Posts: 1
Joined: Tue 05 Jan, 2010

Zakup surowca do budowy domu

Post by Paweł Radomski » Tue 05 Jan, 2010

Witam,
Mam zamiar zbudować dom 200-250 m2 w technologii szkieletowej.
Wybór konkretnego projektu pozostawiam na maj (po kongresie w Jachrance), ale tej zimy chcę zakupić tarcicę abym w przyszłym roku mógł postawić budynek. Dlatego mam kilka pytań:
1. Jakiej klasy i ile drewna zakupić? Czy WB02 (z pocięciem grubszego mogę mieć problem) 90m3 jest wystarczające?
2. Czy należy potrzeć je na konkretne wymiary? Czy można na początek "na razówkę" i po przeschnięciu po kilku miesiącach pociąć na wymiar, ocheblować i dosuszyć komorowo?
3. Na jaki wymiar ciąć surowiec? 160/40 konstrukcje przed cheblowaniem, a stropowe 160/200 (takie grube, ponieważ chcę mieć odkryte belki o rozstawie 90-100cm i długości do 6m)
4. Czy budowa z materiału o wilgotności 18% (z suszarni) wczesną wiosną przy wilgotności powietrza powyżej 20% jest bezpieczna?
5. Czy można drewno wysuszyć komorowo i złożyć na 3-4 miesiące zimy w tylko zadaszonym, a nie ogrzewanym magazynie?
6. Co jeszcze powinienem wiedzieć na etapie zakupu surowce do budowy domu? :-)
Pozdrawiam


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 06 Jan, 2010

Zeby szykowac material to najlepiej wiedziec na jaki projekt. 90 m3 to starczy na dom 250 m2 nawet przy przewymiarowaniu konstrukcji, wykonywaniu poszyc stropu i dachu z desek, oraz elewacj z desek, jescze uwzgledniajac 30% odpadu przy przetarciu. Belki zwykle stosuje sie wysokie ale cienkie np 5 x 25 przy rozstawie 40 cm spokojnie spisuja sie do 5 m rozpietosci. Po co slupki 60 mm grubosci? To tylko zwieksza koszty konstrukcji, czas schniecia i mostki cieplne. 4 - 5 x 14 - 15 spokonjnie przy rostawie 60 cm przeniosa obciazenie nawet z budynku 3 kondygnacyjnego (2 uzytkowe kondygnacje nad paterem). Najtanszym i dobrym sposobem suszenia tarcicy jest suszenie na sztaplach, jak ktos ma czas to warto. Rostzaw podpor 1 - 1.5 m, przekladamy kazda warstwe przekladkami, z wierzchu przykrywamy odpadami z przetarcia i obciazamy bloczkami betonowymi. W miare rowno trzeba wypoziomowac pierwsza warstwe i stosowac rowne przekladki. A odnosnie projektow ok. 200 - 250 m2 to moim zdaniem najlepiej szukac na norweskich stronach. Jest prosty, latwy a efektowny dom villa christianborg ( www.hedalm anebyhus.no , okienko boliger) Tu z polskich projektow widzialem tez kilka duzych domow (w kaltalogu na ww.szkielet.com.pl ).

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 06 Jan, 2010

Tu jeszce raz spojrzalem i widze ze pisze pan o slupkach 160/40, zasugerowalem sie ta pierwsza liczba i myslalem ze gr 60. Moga byc 40 , ale tu juz nie ma z czego heblowac. Jak ma byc heblowane to ciac na 50 lub minimalnie mniej. To wystarczy rowniez na krokwie (w systemie 40 lub 60cm)


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”