Plyta OSB w budownictwie szkieletowym

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Plyta OSB w budownictwie szkieletowym

Post by bygghusinfo » Thu 07 Jan, 2010

Zastanawia mnie dlaczego w Polsce stosuje sie taka plyte na zewnatrz elewacji?? Prostszym i lepszym rozwiazaniem jest uzycie plyty pilsniowej miekiej asfaltowanej. Jest ona o wiele tansza i ma wieksze wlasciwosci termiczne.
W calej Skandynawii uzywa sie jej z wieloletnim powodzeniem.
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim


Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 07 Jan, 2010

Następny "mądrala" ze Skandynawii, Zyczę powodzenia w robieniu kariery na forum :mrgreen:

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Fri 08 Jan, 2010

Wymiana doswiadczen chociaz nieraz odmiennych nie uprawnia do obrazania.
Moja wiedza i doswiadczenie oparte jest na dlugiej histori budownictwa w Szwecji. Zasugerowalem pomysl stosowany w Skandynawii!! Jesli jestes w Norwegii wiesz dobrze o tym ze tylko takie rozwiazanie sie stosuje!!
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 08 Jan, 2010

To co jest stosowane w Skandynawii niekoniecznie zdaje egzamin w Polsce. Poza kwestią kosztów materiałów jest jeszcze odmienny klimat i eksploatacja budynku.

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Fri 08 Jan, 2010

Przeciez klimat jest tutaj ciezszy!!Wieksze mrozy,wiecej deszczu,wiatrow. A wiec jesli sie to sprawdza w trudnych warunkach dlaczego nie w Polsce?? Tutaj buduje sie glownie kierujac kryteriami - ekologia, trwalosc oraz jak najwieksze zabezpieczenie przed utrata ciepla.
W Polsce stara sie czesto obnizac koszty produkcji zamiennikami (nie dotyczy to wszystkich producentow). Jednak klient ponosi koszty w pozniejszej eksploatacji. Jesli chodzi o koszty takiego budownictwa zachecam do obejrzenia strony jest to bazar nieruchomosci w Szwecji http://www.hemnet.se Ogladajac mozemy porownac cenowo jak wyglada to w Szwecji. Pamietajmy jednak ze roboczo godzina wynosi okolo 300 sek (120zl).
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 08 Jan, 2010

Klimat jest po prostu odmienny od panującego w Polsce. Materiał który zda egzamin w surowszych warunkach niekoniecznie będzie dobry w umiarkowanych i na odwrót. Bezmyślne przenoszenie technologii to podstawowy problem.

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Sat 09 Jan, 2010

Nie bardzo rozumie?? Jesli material w Szwecji narazony na duze spadki i wzrosty temperatur zdaje egzamin a w Polsce nie????Wieksza jest tutaj wilgotnosc i zdaje egzamin a w Polsce nie bo jest mniej opadow?? Gdzie zdaje egzamin w bardziej wietrznej Szwecji a w Polsce nie bo jest mniejszy wiatr??
A czy przypadkiem nie chodzi o ciecie kosztow produkcji??? Jesli sciany buduje sie o przekroju 140 mm poprostu plyta OSB musi byc azeby wzmocnic konstrukcje:Inaczej napewno jest niestabilna!
Byc moze sie myle ??Jednak ja mam na ten temat takie zdanie.
Dziekuje Panu za wlaczenie sie do dyskusji. Zawsze milo jest wymienic sie doswiadczeniami niezaleznie od punktu widzenia.
Pozdrawiam
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 09 Jan, 2010

W Polsce mamy przede wszystkim zdecydowanie wyższą temperaturę średnioroczną i mniejszą wilgotność powietrza. Przy analizie trzeba rozpatrywać je razem. Tym samym para wodna, która dostanie się do wnętrza przegrody ma zdecydowanie dłuższy okres na wyjście na zewnątrz. Nie znam parametrów płyty stosowanej w Szwecji więc trudno mi się do tego odnieść.
Jedna istotna kwestia...
Zarówno Skandynawia jak i US mają wykończenia elewacji w postaci sidingu. W Polsce tego tupu rozwiązania stanowią rzadkość ze względu na gust inwestorów. Podobnie z płytą GKB wewnątrz. Architekta i wykonawcę wiążą natomiast przepisy przeciwpożarowe.
Różnica w kosztach materiałowych nie ma tu znaczenia, a wspomniana stabilność konstrukcji. Można zwiększyć przekroje, ale wtedy stajemy przed problemem pozyskania odpowiedniego budulca.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 11 Jan, 2010

:roll: niewiem dlaczego ale elewacja sidingowa w polsce jakos tandetnie wyglada .........

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 11 Jan, 2010

Wlasnie powszechnie sie stosuje w Skandynawii plyte pilsniowa bitumizowana. Jest ona dostepna w Polsce (steico) i kosztuje polowe tego co OSB i na dodatek nie wymaga dodatkowego zalozenia wiatroizolacji. Bygghusinfo slusznie zwraca uwage czemu sie rozsadnych rozwiazan nie stosuje w Polsce. Napisal ze roboczogodzina brutto w Skandynawii wynosi od 120 zl. I byscie sie zdziwli ale mozna zanalez oferty budowy domow pod klucz tansze niz w Polsce. W Skandunawi nie stosuje sie sidingu winylowego, drewniany lub metakowy, ewentualnie w Szwecji dosc popularna jest cegla silikatowa. Tam domy sa stosunkowo tanie do cen polskich. Po prostu technologia i odpowiedni dobor materialow to umozliwia. Elewacja z deski szorstkiej zbitej na latach pomalwanej na olejno. Trwale i tanie rozwiazanie. Natomiast w Polsce inwestorzy wymyslaja sobie wizje tynkow i ceramicznych tarasow , Trudno wowczas mowic o obnizeniu kosztow budowy domu ponizej domu w tzw. w polskiej technologi tradycyjnej. Dodajac do tego pazernosc polskich firm robiacych ze szkieletorow technike kosmiczna wychodiz to ci wychodiz czyli dno.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Mon 11 Jan, 2010

roobik66 wrote: pazernosc polskich firm robiacych ze szkieletorow technike kosmiczna wychodiz to ci wychodiz czyli dno.
Podobno jesteś wykonawcą. To o sobie tak piszesz?

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Tue 12 Jan, 2010

Właśnie w Skandynawi buduje się przede wszystkim prosto, funkcjonalnie no i jak napisał bygghusinfo z tradycją i tam ośiedla mieszkaniowe wyglądają bardzo podobnie , mają zachowany pewien styl. A w Polsce "hulaj dusza piekła nie ma" dużo inwestorów czy firm prześcigaja się w tym żeby coś ulepszy, zmienić czy "zaszpanować" nową technologią. U nas budowlanka szkieletowa czy ta "normalna" to jeden wielki poligon doświadczalny. :smile:

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Tue 12 Jan, 2010

Przyznaje racje kolegom! W Polsce "jest to poligon doswiadczalny"!! Wielu producentow tnie koszty produkcji wciskajac wiele "bubli". Ja rowniez nie rozumie dlaczego w Polsce budujac tak tania technologia domy sa takie drogie?? Moze tak troszeczke obnizyc cene??
Jak kolega zauwazyl w Szwecji buduje sie nieraz taniej .Nie bardzo rozumie dlaczego tak jest?? Czyzby w Polsce roboczo godzina byla drozsza???
Faktycznie w Polsce buduje sie domy "dla sasiada" nie zwracajc uwagi na prostote, funkcjonalnosc. Tutaj kazdy zaulek jest wykorzystywany najprostsza rzecz montowana .Ci ktorzy mieli okazje zwiedzic Szwecje zauwaza ze domy na zewnatrz skromne, niewielkie, maja w sobie jakby nieproporcjonalnie ogrom przestrzeni i wygody. Tutaj w wielu sprawach mysli sie przyszlosciowo. Chociazby z zwyklymi lazienkami. Nie stosuje sie tutaj brodzikow, zadnych kabin prysznicowych. Woda pod prysznicem leci bezposrednio na podloge. Zada ktos pytanie co z tego?? Mianowicie pomyslano tutaj ze jest to rozwiazanie dla wszystkich!! Dla osob starszych gdzie moga wejsc z "balkonikiem" pod prysznic czy dla osob niepelnosprawnych. Nie zawsze bedziemy mlodzi sprawni!! Tak samo z oknami plastykowymi do domow drewnianych!! Jak sie okazalo w Szwecji byl to mylny kierunek. Takie domy czesto ulegaly zagrzybieniu!! Stwierdzono ze przyczyna byla zbyt duza szczelnosc "syndrom termosu".
Po drugie nie rozumie jak mozna budowac dom, zdrowy, ekologiczny stosujac takie metody! Skandynawowie powinni zakazac w Polsce stosowania nazwy wlasnej "DOMY SKANDYNAWSKIE". Poniewaz w Polsce nie ma to nic wspolnego!! To tak jak z "oscypkami" w Poznaniu, sa niby takie same jednak roznia sie wiele.
Wiem ze tym wpisem naraze sie wielu osobom!
Pozdrawiam!
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 12 Jan, 2010

Widzisz Kubaty, wytlumacz mi jak firma placaca pracownikom 6.5 zl / h netto moze spiewac sobie od 2800zl/m2 domu technologi szkieletowej w stanie deweloperskim. Takie firmy wciaz sie oglaszaja, na szczescie frajerow i zarowno pracownikow jak i inwestorow jest coraz mniej. Z mojego rejonu moge wymieniz 5 firm ktore "zyly w kosmosie" i juz nie wystepuja. Ale zadziwiajace jest to ze wciaz wysypuje nastepnych nawiedzonych chcacych sie dorobic na budownictwie szkieletowym. Odnosnie mnie to sie akurat pomyliles bo ja mam moim zdaniem ceny niewygorowane , czyli od 1200zl/m2. Ale wlasnie dochodzimy do sedna sprawy , dotyczy to domow w konstrukcji i wykonczeniu typu skandynawskiego. Natomiast powiem ci jak wyglada typowy przebieg rozmow z typowym inwestorem. Inwestor zainteresowany moja raczej niedroga oferta przychodzi do mnie z projektem domu w technologii murowanej, zazwyczaj oczywiscie jest to bardzo wymyslny projekt z typu rozrzezbionej bryly i dachu + min 4-5 lukarn, 3 kominy itp. Inwestor taki spodziewa sie ode mnie cudu polegajacego na tym ze ja mu to wybuduje za 1200zl/m2, oczywiscie z tynkiem , dachowka ceramiczna i gresowymi tarasami. Oczywiscie projekt szkieletora nie musi byc tylko prosty, w USA i rowniez w NO nie brak wymyslnych projektow. Pierwszy temat ktory takiego inwestora dziwi to to ze trzeba przeprowadzic adaptacje projektu do technologii, co w praktyce oznacza opracowanie nowej dokumentacji. Drugie co takiego inwestora dziwi to to ze jego wizje w zaden sposob nie zmieszcza sie w dolnej granicy cen. Osoby takie nie sa zainteresowane ekonomicznymi projektami skandynawskimi, amerykanskimi czy nawet polskimi ( bo i polskich ekonomicznych projektow nie brakuje) . Prawda jest taka ze jezeli ktos szuka wykonawcy domu o wygladzie murowanego ale jest zainteresowany technologia szkieletowa tylko dlatego zeby bylo taniej to niech sobie odrazu da spokoj i poszuka kielniarzy. W USA dom szkieletowy w wykonczeniu tynk/dachowka bet. kosztuje 30% wiecej niz w standardowym wykonczeniu. I tak samo jest w polsce. Stad sie wziely w Polsce opinie ze szkieletowiec nie jest tanszy ,a uwzgledniajac jescze oferty pazernych firm to upowszechnia sie opinia ze jest wrecz drozszy.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 12 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Wiem ze tym wpisem naraze sie wielu osobom!
Sądzę, że nie. Masz wiele racji co architektury domów skandynawskich - prostota, prostota i jeszcze raz prostota. Mi osobiście taka architektura odpowiada i jeżdżąc po Skandynawii podziwiam tę prostotę.
U nas niestety jest inaczej - mansardy, łamania dachów, kolumny, poetyki - zupełny bałagan architektoniczny, ale tak projektuje większość pracowni projektowych, tak buduje większość polskich inwestorów. Często jest to na zasadzie - sąsiad ma jedną wieżyczkę, to ja będę miał dwie. I tak powstają architektoniczne potworki.
Znam jedną pracownię - dla której "potworki" nie istnieją, a projekty cechuje prostota - www.wm.com.pl Wiele ich domów można porównać do architektury skandynawskiej.
Pozdrawiam

bygghusinfo
Posts: 17
Joined: Thu 07 Jan, 2010
Location: Szwecja
Contact:

Post by bygghusinfo » Tue 12 Jan, 2010

Sprawdzalem te projekty!!Sa REWELACYJNE!!!!!! Faktycznie mozna polecic taka pracownie!!
Podejrzewam ze wykonanie takich domow w Polsce nie wiaze sie z duzymi kosztami!
Faktycznie dom z drewna nie musi byc wcale tanszy. Pamietajmy jednak ze przy odpowiedniej budowie mieszkamy w trwalym, suchym, zdrowym, energooszczednym budynku!! TYLKO JESZCZE RAZ PRZESTRZEGAM! NIE SUGERUJMY SIE TYLKO CENA!! Przede wszystkim jaki material jest uzyty? Jaka izolacja? Z jakich rejonow mamy drewno?? Czy nie jest ono "skazone" przez robactwo.
Budowa domu to inwestycja wielopokoleniowa a wiec jesli chcemy azeby spelnialo nasze oczekiwania, wybierajmy oferty z rozmyslem!
Zajmujemy sie budowa domow szkieletowych glownie na rynku skandynawskim

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Wed 13 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Sprawdzalem te projekty!!Sa REWELACYJNE!!!!!!
W szczególności "Rezydencje w Łapinie" jak dla mnie rewelacja jeśli ktoś planuje budowę na skarpie, SUPER

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 13 Jan, 2010

http://www.wm.com.pl/pr/lis/lis.htm - to mial być początkowo nasz domek jednak powierzchnia użytkowa nas wystraszyła.
projekt mam z tej pracowni, domy proste bez wieżyczek , baszt, osmiospadowych dachów itp ;)

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Wed 13 Jan, 2010

Naprawę bardzo proste projekty, są OK :grin:

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Thu 14 Jan, 2010

"Materiały budowlane dla domów szkieletowych" no własnie zauważyłem różnorodność wymiarów drewna stosowanego przez Polskie firmy, nikt tego nie kontroluje a szkoda.Jedni stosują grubość 38mm, inni 45mm , znajdą się i tacy co zmontują z 55mm.O wiele łatwiej by się budowało jeżeli każdy tartak czy skład drewna oferował by znormalizowane drewno.Przykład znów ze Skandynawi, każdy sklep budowlany praktycznie posiada to samo czyli kantówki (REGEL) o wym.: grubość 45mm , zmienia sie tylko szerokość ; 45, 70, 95, 120, 145, 170, 190, 220mm długośc oczywiście też ma normy .Różnego rodzaju deski czy listwy mają określone grubości czy szerokości , BARDZO UŁATWIA TO PRACĘ NA BUDOWACH bo fachowiec który ma doświadczenie i zna praktycznie wszystkie wymiary pracuje szybciej.
Nastepny temat to deskowanie dachu, u nas stosuje się szalówkię lub płytę OSB którą docinamy tylko na kozłach, co za tym idzie :?: mnóstwo odpadów, długi czas wykonania czyli koszty :!: W Szwecji jest to deska (RASPONT) oczywiście strugana posiadająca pióro-wpust i montuje sie podobnie do paneli podłogowych czyli bez odpadowo (minimalne odpady).
Rozwiązań można byłoby mnożyć, a wszystkim budujący szkieletowca proponuję dołożyc do kosztów budowy wycieczkę za Bałtyk , odwiedzić naszych rodaków w Skandynawi a po powrocie budować zdrowo, funkcjonalnie no i może taniej.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 21 Jan, 2010

roman1 wrote:Rozwiązań można byłoby mnożyć, a wszystkim budujący szkieletowca proponuję dołożyc do kosztów budowy wycieczkę za Bałtyk , odwiedzić naszych rodaków w Skandynawi a po powrocie budować zdrowo, funkcjonalnie no i może taniej.
Z calym szacunkiem, ale jesli robic wycieczke "poznawcza" to nie do krajow gdzie buduje sie jak najtaniej i prosto: budynki, meble... Oczywiscie o gustach sie nie dyskutuje ale u nazych sasiaowi z polnocy wystepuje totalny regres (a moze to zamarzniecie) kreatywnosci.

Tak wiec jesli robic wycieczki to do miejsc gdzie buduje sie nowoczesne, bogate architektonicznie budynki. W ten sposob mozna sobie wyrobic zdanie co komu sie naprawde podoba, co jest ladne. Trudno byc obiektywnym jesli jedyny styl jaki sie widzialo to prostota.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 21 Jan, 2010

Wojciech Nitka wrote:U nas niestety jest inaczej - mansardy, łamania dachów, kolumny, poetyki - zupełny bałagan architektoniczny, ale tak projektuje większość pracowni projektowych, tak buduje większość polskich inwestorów. Często jest to na zasadzie - sąsiad ma jedną wieżyczkę, to ja będę miał dwie. I tak powstają architektoniczne potworki.
Zgodze sie z Toba ze balagan w Polsce jest, ale cale szczescie ze rodacy maja troche wiecej wyobrazni i kreatywnosci niz zimni skandynawowie ktorzy z minimalizmu uczynili styl.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 21 Jan, 2010

bygghusinfo wrote:Tak samo z oknami plastykowymi do domow drewnianych!! Jak sie okazalo w Szwecji byl to mylny kierunek. Takie domy czesto ulegaly zagrzybieniu!! Stwierdzono ze przyczyna byla zbyt duza szczelnosc "syndrom termosu".
Po drugie nie rozumie jak mozna budowac dom, zdrowy, ekologiczny stosujac takie metody! Skandynawowie powinni zakazac w Polsce stosowania nazwy wlasnej "DOMY SKANDYNAWSKIE"
i Skandynawowie sa sami sobie winni, a nie plastikowe okna. Instalujac poklady styropianu (bo najtaniej), bez prawidlowej wentylacji z odzyskiem ciepla, bez wiatroizolacji... Masz racje, w Polsce powinni zakazac nazwy "domy skandynawskie". Albo krok dalej, powinno sie zakazac wogole budowy takich domow! Szkoda tylko ze Polacy tez eksperymentuja na sobie, tnac koszty gdzie sie da, na materialach i pracy, zapominajac o regule "masz to za co zaplacisz" . Ale na szczescie maja o wiele wicej gustu!
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 21 Jan, 2010

Mylicie się, minimalizm skandynawów to mit. Ideą budownictwa skandynawskiego jest, by przy zastosowaniu możliwie najnowszch rozwiązań i technologii budować domy cieple i funkcjonalne a zarazem dostępne dla każdego. Osb nie stosuje się bo po co jesli deska elewacyjna gr. 2 cm jest przybita do konstrukcji co 60 cm 9-cio centymetrowym gwoździem. Płyta osb lepiej konstrukcji nie usztywni. Stosuje się ją w tych krajach, gdzie na elewacje idą tynki różnego rodzaju tudzież inne plastiki. One konstrukcji nie usztywnią i stosowanie osb jest uzasadnione. W rejonie Vestfoldu, gdzie mieszkam stosuje się ją główni na szalunki. A to pierwszy z brzegu przykład minimalizmu skandynawow, dom z wyspy na której mieszkam jest tu wiele takich.
http://www.finn.no/finn/realestate/view ... e=20493055

wojtekg
Posts: 2
Joined: Sat 16 Jan, 2010

Post by wojtekg » Thu 21 Jan, 2010

Sprawdzałem ile kosztuje płyta asfaltowana i jest droższa od OSB. Płyta asfaltowa o której piszecie jest dostępna w grubości 12 mm i kosztuje ok 65 zł, na dodatek ma długość ponad 2,7 m co ma znaczenie dla transportu. W tej samej cenie jest OSB gr 18 mm i taką się u nas stosuje przeważnie wszędzie w konstrukcjach nośnych, po prostu taki wymiar dają projektanci do obliczeń i już - to że konstrukcje drewniane są przewymiarowane to inny temat. W dodatku mamy w kraju producenta Krono i za granicą Egger, dlatego OSB jest wszędzie.
Wogóle to chciałbym zauważyć, że z lekka szybko zmieniacie temat i przeważnie w kierunku Skandynawi. Nie jest sztuką przyznać, że tam jest łatwiej budować i, że tam jest wszystko poukładane. Tam są bogatsze społeczeństwa, dużo ziemii, dużo surowca do budowy, dobre podłoże skalne i w dodatku przez krótkie lato nauczyli się szybko budować ale my żyjemy w Polsce!

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Thu 21 Jan, 2010

wojtekg wrote: dużo ziemii, dużo surowca do budowy, dobre podłoże skalne i w dodatku przez krótkie lato nauczyli się szybko budować ale my żyjemy w Polsce!
Nie bardzo wiesz co piszesz, to dobre podłoże skalne często trzeba wiercić i wysadzać dynamitem by przygotować działkę pod budowę a to bardzo podnosi koszt y . A buduje się przez cały rok bez względu na pogodę.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 22 Jan, 2010

Piotr tomrer wrote:Mylicie się, minimalizm skandynawów to mit
to nie mit tylko prawda. Oczywiscie chodzi o minimalizm jako styl, a nie ciecie kosztow ponizej standardow. Proste tez moze byc (i czesto jest) piekne, wszystko zalezy od gustu :wink:
Piotr tomrer wrote:Osb nie stosuje się bo po co jesli deska elewacyjna gr. 2 cm jest przybita do konstrukcji co 60 cm 9-cio centymetrowym gwoździem. Płyta osb lepiej konstrukcji nie usztywni. Stosuje się ją w tych krajach, gdzie na elewacje idą tynki różnego rodzaju tudzież inne plastiki. One konstrukcji nie usztywnią i stosowanie osb jest uzasadnione.
Piotr, nie bierz tego osobiscie, ale nie wiem czego was tam ucza w Norwegi? moze to nie Twoja wina ze mowisz takie rzeczy bo uczysz sie technologi na poziomie takim jakim jest w NO. Nie chodzi tu bynajmniej o to czy domy w NO wymagaja dobrego usztywnienia czy wystarczaja rozwiazania z przed XX lat, zanim zaczeto masowo produkowac panele. Ale fakty sa faktami i stwierdzenie ze plyta (osb) niczego nie usztywnia (w budownictwie szkieletowym) to absurd.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 22 Jan, 2010

Do wojtekg, plyta asfaltowana importowana oczywiscie jest drozsza od polskiej osb, ale sa dwaj polscy producenci plyty pilsnoiwej bitumowanej - steico i koniecpol. Cena ok 7-8 zl/m2, ale wlasnie 2,5 m. dl. , kiedys produkowano w Czarnkowie po 4,5 zl/m2 plyte grub. 12 mm dl. 2,8 m. i uwazam ze ta dlugosc to zaleta a nie wada, przy konstrukcji platformowej "lapie " belke czolowa. Ja kiedys na swoj dom z 1996 zastosowalem nie bitumowana, bo nie bylo osb, ani asfaltowanej. 2 lata temu zrobilem dodatkowe drzwi co wiazalo sie z wycieciem fragmentu sciany i nie stwierdzilem jakis sladow destrukcji plyty. A ta bitumowana jest po prostu bajbardziej wodoodpornym materialem drwenopochodnym jaki kiedykolwiek widzialem, przykrywam nia sztaple, niektore maja po kilka lat i 0 destrukcji typu pecznienie, plesnienie itp.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”