Nowa płyta dla budownictwa szkieletowego

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Nowa płyta dla budownictwa szkieletowego

Post by Wojciech Nitka » Fri 15 Jan, 2010

Firma Pfleiderer wypuszcza na rynek nowa płytę konstrukcyjną pod nazwą MPF - http://www.pfleiderer.pl/UserFiles/File ... ospekt.pdf Podobno płyta ma nosić nazwę "OSB Better" jako że swoimi właściwościami przewyższa płytę OSB/3.
Ciekawe tylko czy ceną też będzie przewyższać OSB/3. Nie mniej, płycie OSB rośnie konkurent, co dobrze może wróżyć dla inwestorów i firm wykonawczych.
A może ktoś już stosował tę nową płytę? Może podzieli się wrażeniami?


dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 16 Jan, 2010

Płyta wygląda bardzo podobnie do tej jaka zostala zastosowana na mojej budowie. Różnica jest taka, że moja ma lepsze parametry na specznienie. Płyta MFP posiada 11 % po 24 h a moja osb 5 zaledwie 5 % po 24 h.
Na pewno stosowanie płyty MPF bedzie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie osb 3. Osb 3 jest sprawdzonym rozwiązaniem jednakże świat idzie do przodu - technologie także.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 17 Jan, 2010

Z wyglądu przypomina mi to stosowaną w norwegii " sponplatte".

wojtekg
Posts: 2
Joined: Sat 16 Jan, 2010

Post by wojtekg » Wed 20 Jan, 2010

witam, płyta MPF jest stosowana od dłuższego czasu na zachodzie i z powodzeniem zastępuje płytę OSB3, cenowo obie płyty podobne. Producenci plyt wiórowych muszą po prostu zbyć gdzieś swoje produkty np. w sytuacji gdy meblarstwo wykazuje mniejsze zapotrzebowanie (z uwagi na panujące trendy).
Moim zdaniem jest to typowa rozgrywka rynkowa, chociaż jak najbardziej słuszna, przecież powinniśmy wykorzystywać wszytko co po sobie zostawiamy. Ciekawe jest, że skład żywic płyt MPF pozwala na kontakt z żywnością - to jest dobry chwyt markentingowy.
Ja myślę, że wcale nie tak łatwo się u nas przyjmie, pamiętam jak były kłopoty z dostępnością (jesień 09, pomorskie) płyty OSB, to ludzie wcale nie garnęli się po zamienniki - płyty wiórowe trójwarstwowe o podwyższonej wytrzymałości. Tak więc płyta MPF musi mieć jakąś przewagę "liczbową" i unwersalną nad OSB, która jest płytą, co tu dużo mówić, szlachetniejszą i tak ją wielu odbiorców postrzega.
Ale ogólnie to pozytywna informacja, że pojawia się produkt na rynku dla tego segmentu budownictwa.


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”