czy impregnować szkielet????

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
marr
Posts: 2
Joined: Tue 06 Sep, 2005

czy impregnować szkielet????

Post by marr » Tue 06 Sep, 2005

Mam pytanie. Niestety pilne. Lada dzień przyjdą budować mi szkieletowca i ... nagle przypomniałem sobie rozmowę z fimą, że impregnowane w szkielecie będą tylko podwaliny, reszta szkieletu nie. Rozmawiałem z paroma osobami, które budowały domy tradycyjne z drewnianą więźbą i były ogromnie zaskoczone, że szkielet jest nie impregnowany (wszyscy impregnowali więźbę). W związku z tym pytanie: czy istnieje konieczność impregnacji szkieletu?? czy istnieje jakaś norma w tej kwestii?? czym może ewentualnie skutkować pozostawienie nieimpregnowanego szkieletu. - wszak rzecz to nie-do-poprawienia.... Właśnie takich "nieodwołalnych" rzeczy się boję, na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę...?? Będę wdzięczny za rychłą odpowiedź.

pzdr,


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Sep, 2005

Technologia lekkiego budownictwa szkieletowego (kanadyjczyków) wymaga stosowania drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego, z zaokrąglonymi lub fazowanymi krawędziami. Takie drewno, nie narażone na bezpośrednie działanie wody i wilgoci, nie wymaga impregnacji chemicznej.

Proponuję - http://szkielet.com.pl/wymagania/2.php

Impregnacji chemicznej, i to ciśnieniowej, wymaga jedynie podwalina.

marr
Posts: 2
Joined: Tue 06 Sep, 2005

Post by marr » Tue 06 Sep, 2005

Ogromne dzięki - za szybkość. Czyli mogę być spokojny o to że grzyb tudzież inne małe, groźne dla drewna zwierzątka nie zajmą mi konstrukcji??? Wilgoć ok, nie wejdzie ale robaki.... jestem świeżo po lekturze o robactwie na nieniejszej stronie - przyznaję brzmi groźnie.... czy nie pokusić się o spryskanie konstrukcji jakimiś solami jak już stanie..?? pzdr.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Sep, 2005

Jak pisałem - drewno odpowiednio przygotowane nie wymaga impregnacji chemicznej. Ale jeżeli się chce je dodatkowo zaimpregnować - nie ma przeciwwskazań. Proponuję Fobos M-4.


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”