Poszukiwanie właściwego drewna - problem

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
forumowicz1979
Posts: 3
Joined: Thu 11 Feb, 2010

Poszukiwanie właściwego drewna - problem

Post by forumowicz1979 » Thu 11 Feb, 2010

Witam serdecznie wszystkich.
Rozpoczynam budowę domu szkieletowego. Zapewne nie ja jeden stanąłem przed problemem "gdzie kupić dobre drewno na dom, wysuszone i strugane z fazowanymi krawędziami". Proszę osoby, które kupiły drewno spełniające normy dla budownictwa szkieltowego o zamieszczanie adresów, linków lub jakichkolwiek namiarów na firmy, które sprzedają takie drewno. Mile widziane zdjęcia ze zblizenia, czy elementy są proste, opisy czy trzymają wymiar itp. Myśle że taka baza jest potrzebna szczególnie w takim miejscu jak to forum.
Druga sprawa, to już bardziej prośba nie do inwestorów a znawców tematu budownictwa drewnianego o zamieszczenie tabeli standardowych wymiarów elementów (przekroje i długości), dostępnych w handlu na rynku polskim. Prosze ponieważ większość polskich firm, odpisuje że nie ma takich standardów jak 38 x 89 lub 38 x 140 mm i próbują sprzedać słupki grubości minimum 60mm a to podnosi koszty.
Z góry dziekuję za odzew.


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Feb, 2010

Jesli nie potrafisz znalezc drewna samemu to byc moze czas by zrobic to co pownienes byl od samego poczatku czyli ... znalezc doswiadczonego wykonawce szkieletu ktory zajmie sie tez zalatwieniem wlasciwego surowca. Poza tym, nie tylko same wymiary i struganie/frezowanie sie liczy. Zaczyna sie od rodzaju, gatunku i klasy drewna.
Druga sprawa, to już bardziej prośba nie do inwestorów a znawców tematu budownictwa drewnianego o zamieszczenie tabeli standardowych wymiarów elementów (przekroje i długości), dostępnych w handlu na rynku polskim. Prosze ponieważ większość polskich firm, odpisuje że nie ma takich standardów jak 38 x 89 lub 38 x 140 mm i próbują sprzedać słupki grubości minimum 60mm a to podnosi koszty.
po co Ci taka tabela wymiarow jesli producenci tarcicy nie oferuja, jak sam wspomniales, takich elementow jakie akurat potrzebujesz/preferujesz, a za elementy grubsze nie chcesz zaplacic (i zreszta slusznie, bo po co instalowac elementy grubsze tam gdzie nie trzeba, tworzac tylko mostki termiczne)
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

forumowicz1979
Posts: 3
Joined: Thu 11 Feb, 2010

Post by forumowicz1979 » Sun 21 Feb, 2010

Wydaje mi się Greg, że przeczytałeś mój post bez zrozumienia. Nie mam mam problemu ze znalezieniem drewna bo tartaków jest dużo. Problem stanowi raczej fakt, że drewno jest przygotowywane pod zamówienie. Trzeba wpłącić zaliczkę. W sytuacji kiedy przy odbiorze okaże się że sprzedawca mimo zapewnień przygotował drewno niewłaściwe i nie będę chciał go odebrać będzie problem ze zwrotem zaliczki a takich problemów chcę uniknąć. Nie chcę jezdzić po całej polsce i szukać składu, który ma elementy gotowe na stanie magazynowym które mogę obejrzeć, dlatego zadałem pytanie na forum w nadziei że ktoś kto już zbudował szkielet i jest zadowolony z drewna, widział je i było ok po prostu prześle namiar. W sprawie standardowych wymiarów drewna, sprawa wygląda tak, że po wykonaniu kilku telefonów każdy mówi co innego. Jeden sprzedawca że potrzebne mi wymiary to tylko drewno KVH i to kosztuje tyle (bo pewnie chce wepchnąć), drugi że to niestandardowy wymiar, pierwsze słyszy i to będzie dużo kosztowało, trzeci że nie ma problemu, wymiar standardowy ale pech chce że suszą i nie strugają.
Co do wykonawstwa przez firmę, to nigdy nie będę miał pewności że drewno jest takie jak powinno być. A gwarancja ?! Co mi po gwarancji jeśli coś będzie nie tak. Każdy Rozsądny wie, że w polsce gwarancja jest tylko na papierze, szczególnie jeśli chodzi o grube problemy, a dom to właśnie gruby problem jeśli coś będzie nie tak.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 21 Feb, 2010

Twoj post zrozumialem. To czego nie rozumiem to komplkowanie calej sprawy. Podajesz dostawcy liste materialu ktory potrzebujesz i albo moga go dostarczyc albo nie i szukasz kolejnego.
Co do wykonawstwa przez firmę, to nigdy nie będę miał pewności że drewno jest takie jak powinno być.
Parafrazujac, jaka bedziesz mial pewnosc co do materialu jesli zakupisz surowiec samemu? Przeciez nie masz doswiadczenia tak wiec nie ludz sie ze samemu wybierzesz lepiej.

Masz zdrowe podejscie do tematu gwarancji w Polsce. Wlasnie dlatego tak bardzo wazne jest korzystanie z uslug bardzo doswiadczonych i uczciwych wykonawcow. Tacy nie moga sobie pozwolic na utrate renomy poprzez substandardowe uslugi. Co wiecej majac wiecej doswiadczenia w temacie moga wskazac takze i materialy lepszej jakosci.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Waldek Omański
Posts: 55
Joined: Mon 22 Feb, 2010
Location: międzyrzecz lubuskie

Post by Waldek Omański » Mon 22 Feb, 2010

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
na początek pragnę się przedstawić imię i nazwisko jak w nicku jestem z międzyrzecza woj lubuskie
blisko trzy lata temu wróciłem z norwegii gdzie prowadziłem niewielkie przedsiębiorstwo budowlane po powrocie jakiś czas zastanawiałem się co robić ?...po ocenie rynku itd wycelowałem w drewniane tarasy ,które wykonuję cały czas jednak budownictwo szkieletowe bardzo mnie pociąga wykonałem kilka realizacji w kraju jednak ciągle borykałem się z brakiem odpowiednio przygotowanego drewna uważam że warunki klimatyczne w naszym kraju różnią się od choćby skandynawskich i nie chodzi tu o temperatury lecz o zmienność wilgotności powietrza co uważam za główny problem
dla drewna litego bądź KVH
na dzień dzisiejszy wykorzystuję drewno klejone warstwowo sosnowe wymagając od dostawcy jakości nie tylko obróbki ale i surowca pierwotnego (prawdziwe drzewo tartaczne dla niewtajmniczonych kłody o pokaźnych średnicach a zatem w odpowiednim wieku)
i nie mam najmniejszych problemów

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 22 Feb, 2010

To zalezy gdzie kupujesz bo jesli mowisz o drewnie z polskich lasow to chyba przesada ze jeszcze znajdziesz sosne 80-100 letnia ktora ci pokarze tartacznik i wlasnie z niej zrobi ci elementy klejone warstwowo ,bo po pierwsze ci co produkuja takie drewno ida na ilosc chociazby ze wzgledu na amortyzacje sprzetu po drugie z tego co wiem w polsce sa dwa -trzy zaklady produkujace tego typu drewno reszta to drewno sprowadzane ze skandynawi ,niemiec i austri

Waldek Omański
Posts: 55
Joined: Mon 22 Feb, 2010
Location: międzyrzecz lubuskie

Post by Waldek Omański » Mon 22 Feb, 2010

rok poszukiwań i znalazłem firmę równie uczciwą jak moja negocjowałem pertraktowałem i osiągnąłem cel
jest to wynik uporczywego dążenia do perfekcji
nie jest mi obojętne z czego buduję

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Mon 22 Feb, 2010

Gratulacje

Waldek Omański
Posts: 55
Joined: Mon 22 Feb, 2010
Location: międzyrzecz lubuskie

Post by Waldek Omański » Mon 22 Feb, 2010

próbowałem kilkukrotnie wykorzystać drewno rzekomo ze skandynawii i wierz mi to nie to samo co tam na nasz rynek trafiają produkty gorszej kategorii

Waldek Omański
Posts: 55
Joined: Mon 22 Feb, 2010
Location: międzyrzecz lubuskie

Post by Waldek Omański » Mon 22 Feb, 2010

ponadto staramy się budować domy o podwyższomych parametrach podstawę ścian stanowi konstrukcja 220 mm przy litym materiale o takim przekroju praca przeradza się w walkę



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”