Paroizolacja i wełna. Jaki odstęp zostawić?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
mycha35
Posts: 3
Joined: Tue 02 Feb, 2010

Paroizolacja i wełna. Jaki odstęp zostawić?

Post by mycha35 » Fri 09 Apr, 2010

Witam. Mam pytanie natury technicznej. Jaki odstęp zostawić (jeżeli trzeba) między ociepleniem ściany (wełna między konstrukcją) a paroizolacją. Czy można kłaść na "0".


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 09 Apr, 2010

Nie ma żadnych wymagań w zakresie pozostawiania przestrzeni między folią paroizolacyjną a izolacją cieplną.
Spokojnie możesz kłaść na "0" - jak piszesz.

mycha35
Posts: 3
Joined: Tue 02 Feb, 2010

Post by mycha35 » Sat 10 Apr, 2010

Bardzo dziękuję za odpowiedż.

gogo1111
Posts: 2
Joined: Mon 24 May, 2010

Post by gogo1111 » Tue 25 May, 2010

Witam
a ja zapytam o folie wiatroizolacyjną czy musi być szczelina między nia a scianą z bali przy takim ukladzie:
- bale, u mnie 12 cm
- szczelina ???
- folia wiatroizolacyjna
- 2 warstwy wełny na przemian
- folia paroizolacyjna
- płyty G-K/inne

i przy okazji zapytam o sciany szczytowe czy też musi być ta szczelina przy takim układzie:
- deska szalunkowa
- szczelina???
- folia wiatroizolacyjna
- płyta OSB-3
- konstrukcja ściany
- izolacja cieplna - między słupkami i druga warstwa na drewnianym stelażu
- folia paroizolacyjna
- płyty G-K

a i jeszcze zapytam czy te kolejnosci są dobre?
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 25 May, 2010

Tak, szczeliny 2 - 3 cm powinieneś zachować. Szczeliny powinny być zabezpieczone np. moskitierą przez owadami i gryzoniami.
W drugim rozwiązaniu proponuję układ
- deska szalunkowa
- szczelina - 2 3 cm
- folia wiatroizolacyjna
- płyta OSB-3 grub. 12 mm
- konstrukcja ściany
- izolacja cieplna - między słupkami
- folia paroizolacyjna
- ruszt grub. 50 mm jako miejsce na instalacje elektryczne, przestrzeń wypełniona dodatkową warstwą izolacyjną
- płyty G-K.

gogo1111
Posts: 2
Joined: Mon 24 May, 2010

Post by gogo1111 » Tue 25 May, 2010

Witam
Dziękuje bardzo za podpowiedz, bo z materiałami na ten temat krucho, pomysł z siatką na gryzonie i dodatkową szczeliną na kable bardzo doby, bo już myslałem ile to łatania foll,i nawet na same gniazdka.
Pozdrawiam

tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Post by tonyfabio » Wed 26 May, 2010

Wojciech Nitka wrote:Tak, szczeliny 2 - 3 cm powinieneś zachować. Szczeliny powinny być zabezpieczone np. moskitierą przez owadami i gryzoniami.
W drugim rozwiązaniu proponuję układ
- deska szalunkowa
- szczelina - 2 3 cm
- folia wiatroizolacyjna
- płyta OSB-3 grub. 12 mm
- konstrukcja ściany
- izolacja cieplna - między słupkami
- folia paroizolacyjna
- ruszt grub. 50 mm jako miejsce na instalacje elektryczne, przestrzeń wypełniona dodatkową warstwą izolacyjną
- płyty G-K.
A czy ta dodatkowa warstwa izolacyjna nie ulegnie zawilgoceniu skoro paroizolacja jest tylko po pierwszej warstwie ocieplenia. Mam na myśli czy nie powinna byc tylko bezpośrednio pod płyta G-K?

rutka
Posts: 3
Joined: Fri 18 Jun, 2010

czy użyć dodatkowo wełny pomiedzy szalówką a płytą osb

Post by rutka » Fri 18 Jun, 2010

proszę o opinię, czy poza standardowym dociepleniem wełną pomiedzy płytą osb, a płytą karton gips, dodatkowo zastosować wełnę 5 pomiędzy szalówką a płytą osb?
z góry dziekuję za pomoc
rutka

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 18 Jun, 2010

Jak najbardziej możesz to wykonać.
Na płytę poszycia zakładasz folię wiatroizolacyjną, następnie nabijasz ruszt wypełniając go warstwą wełny. Pamiętaj o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną a szalówką. Możesz to zrobić np. dając rusz grubości 70 mm a wełnę między nim grub. 50 mm lub na ruszt grubości 50 mm nabić listy grub. 20 30 mm. Szczelinę od dołu zabezpiecz siatką przeciw owadów i gryzoniom.

rutka
Posts: 3
Joined: Fri 18 Jun, 2010

Post by rutka » Tue 22 Jun, 2010

Bardzo dziekuję za pomoc. :smile:
Czy może w ostatnim czasie pojawiła sie na rynku warta zastosowania folia wiatroizolacyjna? Jakiej folii warto uzyć?
rutka

Marek_Q
Posts: 3
Joined: Mon 26 Jul, 2010
Location: Ostrow Wlkp.

Post by Marek_Q » Mon 26 Jul, 2010

Witam
Mam taki problem. Chcę ocieplić stary (ok 60 lat) dom drewniany i nie wiem jak to zrobić, żeby nie wyszło jeszcze gorzej. Wiem, że musi to być ocieplenie wełną mineralną ale jak to dokładnie zrobić i co jeszcze muszę dać w takie ocieplenie....? Bardzo proszę o pomoc i konkretne fachowe doradzenie, ja jestem już ogłupiały od słuchania różnych fachowców ze sklepów budowlanych.
Pozdrawiam Marek
Attachments
20100726.jpg

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 27 Jul, 2010

Każdy chwali co ma na sklepie no i nie dziwię się.
Na podstawie takiego zdjęcia cięzko określić co jest w środku.
Tak napawdę to ,ze chcesz wykonać ocieplenie to poczatek bo ciężko robić nowe okładziny scienne bez remontu instalacji wod - kan i elektrycznej .
Tak jak sam stwierdziłeś dom jest stary i nie wiadomo jaki jest przekrój sciany.
Jeśli oczekujesz fachowej pomocy musisz udzielić też jak największej ilosci informacji z czego dom jest zrobiony, jaki jest przekrój sciany i jej grubość itd :)

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Jul, 2010

Marek_Q wrote: Wiem, że musi to być ocieplenie wełną mineralną ale jak to dokładnie zrobić i co jeszcze muszę dać w takie ocieplenie....?
Tak jak wspomniał dwronka MUSISZ podać dokładny układ warstw w istniejącej ścianie. Inaczej trudno podać konkretne rozwiązania.
Jeżeli chcesz stosować wełnę mineralną, na zewnątrz, to pamiętaj, wełnę układa się bez szczeliny wentylacyjnej między elewacją a wełną, oczywiście przy zastosowaniu tynku mineralnego.

Marek_Q
Posts: 3
Joined: Mon 26 Jul, 2010
Location: Ostrow Wlkp.

Post by Marek_Q » Wed 28 Jul, 2010

Witam i dziękuję za odpowiedzi!
Ścianka wygląda następująco, od wewnątrz:
- płyta g-k
- wełna gr. 5 cm
- przerwa 2-3 cm - to jest od 4 lat; brak folii paroizolacyjnej
- deskowanie pionowe deski gr ok. 2 cm
- konstrukcja nośna domu (segmenty o konstrukcji szkieletowej gr ok. 5cm)
- deskowanie zewnętrzne, deski pionowe gr. ok. 2 cm
- karton nasączony czymś tłustym i czarnym (praktycznie niewiele z tego zostało; kiedyś to była chyba wiatroizolacja)
- deskowanie zewnętrzne - elewacja - cienkie deski ok 1,2 cm (są pomalowane chyba przepalonym olejem silnikowym, przynajmniej taki "zapach" wydzielają). Zamierzam je odbić i jeśli trzeba nabić płytę OSB, ale nie wiem czy jest taka konieczność.
W konstrukcji domu znajduje się wypełnienie jakąś płytą, chyba pilśniową miękką, co pełni rolę ocieplenia. Cała ścianka nośna (bez wełny i płyty g-k) ma grubość 12 cm.

Ten dom jest stary ma min 60 lat, czy to coś zmienia jeśli chodzi o sposób ocieplenia z zewnątrz?
Na zdjęciach widać przekrój ściny kiedy zmieniałem okna i deskowanie z zewnątrz. Na 3 foto przekrój ściany w innym miejscu.
Attachments
HPIM1146 22.JPG
HPIM2636 22.JPG
HPIM2639 22.JPG

Marek_Q
Posts: 3
Joined: Mon 26 Jul, 2010
Location: Ostrow Wlkp.

Post by Marek_Q » Mon 02 Aug, 2010

Może ktoś mi jednak coś doradzi, co zrobić z takim domem, jakie użyć materiały do ocieplenia i zasugeruje jak to wykonać, lub na czym polega największy problem z tym budynkiem. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie. Proszę :smile:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”