Czy tak moze wygladać drewno konstrukcyjne ?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Mbrew
Posts: 2
Joined: Wed 03 Nov, 2010

Czy tak moze wygladać drewno konstrukcyjne ?

Post by Mbrew » Wed 03 Nov, 2010

Witam
Pierwszy raz na forum , przepraszam za ewentualne potknięcia.
Mam do Szanownych Użytkowników kilka pytań ?
Poniższe zdjęcia przedstawiają belki konstrukcyjne w moim nowym domku, są na nich widoczne ślady sinizny, zgnilizny, pleśni ( tak mi się zdaje nie jestem fachowcem), nadmienię że dom jest już zakryty dachem i obity płyta OSB bez wiatroizolacji. Wykonawca mówi że takie ślady na drewnie są normalne, te naloty nie powstały w trakcie prac budowlanych, taki został użyty materiał .
Czy ktoś mógłby mi doradzić co robić, zostawić tak jak jest, wymienić, wysuszyć i zaimpregnować, zeskrobać.
Czy ktoś z Szanownych Użytkowników miał już podobny problem i czym to grozi po zamknięciu ściany ?
Pozdrawiam
Attachments
P1030012.JPG
P1030008.JPG
P1030013.JPG
P1030016.JPG


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 03 Nov, 2010

Z tego co widac konstruktor uzyl sosny na szkielet. Powinienes najpierw sprawdzic wilgotnosc drewna, jesli ma do 18% to jest wszystko w porzadku; sosna ma to do siebie ze lubi siniec. Na pierwszych 3 zdjeciach widac slady po przekladkach wiec mogla sie zaparzyc jeszcze w tartaku lub na skladowisku. Jesli wilgotnosc tak jak pisalem jest do 18 % mozesz oczyscic nalot szczotka i to zostawic nie jest to zgnilizna. Jesli ma powyzej 18% no to masz problem. Jeszcze jedno pytanie; na 1 zdjeciu widac zacieki, kiedy one powstaly ?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Nov, 2010

Może lekkie sprostowanie.
Drewno stosowane na konstrukcję budynku winno być suszone komorowo do wilgotności 18%, co wcale nie znaczy, ze taką wilgotność będzie miło na budowie. Tym bardziej w tych warunkach pogodowych - wilgotność elementów konstrukcji może osiągnąć nawet dwadzieścia kilka procent.
Ale pamiętaj, folię paroizolacyjną powinno się zakładać na konstrukcję dopiero kiedy drewno przeschnie do wilgotności poniżej 16%.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Nov, 2010

Nie mniej, nie da się ukryć, że drewno może wyglądać i tak:

Image Image

Ale to już świadczy o wykonawczy.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 03 Nov, 2010

Panie Wojtku, drewno na konstrukcje powinno wyjsc z komory o wilgotnosci 14-15%. W trakcie obrobki, transportu i montazu dojdzie do 18-20% . W przypadku kiedy drewno wyjdzie z komory majac 18% w tych warunkach nalezalo by czekac do wiosny by konczyc budynek. Jaki jest sens stawiania konstrukcji w tych warunkach?

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 03 Nov, 2010

To co widac na zdjeciach pana Wojtka jest rzeczywiscie optymalne. Jednak takiej jakosci drewno uzyskuje sie z podwojnego przetarcia, co dzis jest malo spotykane zwlaszcza w prywatnych malych tartakach. A szkoda.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 03 Nov, 2010

Jan Jablonski wrote:Jednak takiej jakosci drewno uzyskuje sie z podwojnego przetarcia, co dzis jest malo spotykane
Bez przesady.Takich tartaków jest wiele. I nie widzę innej możliwości by firmy zaprzyjaźnione z CBD czy też członkowie SDD używali innego niż tak wyglądającego. Jeżeli już to może być lepsze, np. KVH sprowadzane z Austrii, Niemiec czy Skandynawii.

Image

Typowa dostawa drewna z tartaku ....
Odpowiadając zatem na pytanie - "Czy tak moze wygladać drewno konstrukcyjne ?" - odpowiem - nie powinno. Co jak widać jest możliwe. Ale to już zależy tylko i wyłącznie od firmy wykonawczej.

Mbrew
Posts: 2
Joined: Wed 03 Nov, 2010

Post by Mbrew » Thu 04 Nov, 2010

Witam
Jak już pisałem te ślady nie powstały po montażu ściany , taki materiał został użyty do konstrukcji. Dziękuje za informację , jednak nadal nie wiem co z tym fantem zrobić , zostawić czy nie , czy jest to błąd w sztuce , czy tylko się czepiam jako laik . Panie Wojciechu jeśli chodzi o wykonawcę to wybrałem firmę z Pana polecenia.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 04 Nov, 2010

Mbrew wrote:Panie Wojciechu jeśli chodzi o wykonawcę to wybrałem firmę z Pana polecenia.
Tym bardziej zalecałbym wymianę elementów. Proszę na priva informację, o którą firmę chodzi. To dla mnie bardzo ważne.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Re: Czy tak moze wygladać drewno konstrukcyjne ?

Post by andstach1 » Wed 23 Feb, 2011

Mbrew wrote:Poniższe zdjęcia przedstawiają belki konstrukcyjne w moim nowym domku, są na nich widoczne ślady sinizny, zgnilizny, pleśni ( tak mi się zdaje nie jestem fachowcem), nadmienię że dom jest już zakryty dachem i obity płyta OSB bez wiatroizolacji. Wykonawca mówi że takie ślady na drewnie są normalne, te naloty nie powstały w trakcie prac budowlanych, taki został użyty materiał .
Czy ktoś mógłby mi doradzić co robić, zostawić tak jak jest, wymienić, wysuszyć i zaimpregnować, zeskrobać.
Czy ktoś z Szanownych Użytkowników miał już podobny problem i czym to grozi po zamknięciu ściany ?
Co tu powiedzieć gdy ręce opadają .... TRAGEDIA jednym słowem, drewno pewnie jeszcze miesiąc temu rosło w lesie. Według mnie na pewno wymiana, żadne skrobanie, malowanie ... tylko jak jest z resztą .... Wykonawce bym pogonił i jeszcze kasę kazał oddać.
Panowie, dla czego nie napiszecie otwarcie co to za wykonawca. Niech inni wiedzą z jakimi fachowcami nie należy mieć NIGDY do czynienia ...
Pozdrawiam.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 25 Feb, 2011

Tu jest wzorcowy przyklad jak mozna przplacic za drewno i jednoczesnie nie bedzie ono wcale takie eleganckie jak w teori. To jest i sinizna (niegrozna) i niestety widac tam zielona plesn (zwlaszcza w miejscach po przekladkach) . Gdyby drewno przed struganiem schlo na przewiewnym sztaplu to by tego nie bylo. W wiekszosci suszarni trudno jest odpowiednio (tzn. do odp. wilg .i tak zeby nie wyprodukowac smigiel wysuszyc tarcice) . Gdyby po prostu uzyto zamiast cudowania , uzyto drewna szorstkiego mokrego i impregnowanego zanurzeniowo , to nie bylo by zadnych sensacji . A ztym co jest to tez zaden problem , porykac preparatem antygrzyb (25 zl za 5 l koncetratu). Do nabycia w marketach bud.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Sat 25 Jun, 2011

Witam, co do części wypowiedzi się zgadzam .... niestety nie do całości ...
Drewno szorstkie i mokre nie nadaje się do tej technologii! Stosowanie wskazanych przez Ciebie preparatów w zamkniętych pomieszczeniach ? Nieciekawa perspektywa ... Brak atestu i dopuszczenia do stosowania wewnątrz.
Do tego jeszcze jak wspominasz suszenie na sztaplu czy impregnacja zanurzeniowa ... to nie czasy Kazimierza Wielkiego tylko rok 2011 ...
W tej technologii stosuje się drewno a nie drzewo do tego suszone komorowo a najlepiej impregnowane ciśnieniowo.
Taka jest cena za oszczędność i nie wiadomo co będzie dalej ... co w tym drewnie jest i jakie w nim zarodniki mieszkają .... (które wyeliminowało by tylko suszenie komorowe)
pozdrawiam.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 29 Jun, 2011

Chlopie za duzo troche jestes nabuzowany teoria. Po pierwsze co do tematu suszenia na powietrzu to proponuje zapoznac sie z jak z broszurkami kanadyjskimi ( zebranymi i wydanymi w PL w jednej ksiazce, to sa wlasnie spostrzezenia praktykow) . Po drugie nie bede ci wyciagal , ale moge poinformowac ze na forum byly przyklady ze samo struganie i suszenie nie zawsze jest tak skuteczne jak to sie teoretycznie podaje.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Wed 29 Jun, 2011

Witam,
Nie można być praktykiem bez teorii ... przynajmniej dobrym ... Siedzę w tym już 12 lat, a tak profesjonalnie 10 ... ciągle się uczę, bo pojawiają się coraz to nowe rozwiązania ... Budowałem dla amerykanów, norwegów, francuzów ... nie chcesz nie wierz ... zrobisz, pomieszkasz z 5 lat, napisz swoje uwagi ...
Ja wyraziłem tylko swoje zdanie i wcale nie musisz się z nim zgadzać,
pozdrawiam, serdecznie.

snekker
Posts: 3
Joined: Wed 24 Aug, 2011

Post by snekker » Wed 24 Aug, 2011

Drewno konstrukcyjne możne posiadać tego typu wady. tych co mówią inaczej polacam "Naukę o drewnie" a nie jakieś pseudo kursy....
Sinizna obniża estetykę, ale nie wpływa na wytrzymałość drewna,
Grzyby w drewnie nie będą sie rozwijały jezeli w budynku będzie właściwa wilgotność. Ważne by przed zamknięciem szkieletu drewno było suche.
Nie ma z czego robić sensacji.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”