Ekologiczna wełna mineralna - czy to możliwe?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Ewa Debska
Posts: 1
Joined: Tue 05 Jul, 2011

Ekologiczna wełna mineralna - czy to możliwe?

Post by Ewa Debska » Wed 27 Jul, 2011

Wiecie, że wykorzystywana do docieplania domów wełna mineralna jest produktem o wysokim stopniu zawartości surowców wtórnych?
eRzecznik Knauf Insulation

"Czas zaoszczędzić energię" - http://www.knaufinsulation.pl
EkoSzkoła, ekologiczne docieplanie szkół -http://www.facebook.com/AkcjaEKOSZKOLA


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 28 Jul, 2011

Eko czy nie, i tak większość kupi styropian na docieplenie bo jest taniej...
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Adam Sztabach
Posts: 14
Joined: Tue 02 Aug, 2011

Post by Adam Sztabach » Tue 02 Aug, 2011

Witam,
nie zgodzę się z wypowiedzią Pana Grega Olchawskiego. W dzisiejszych czasach bardzo duża liczba osób chce używać ekologicznych produktów a jednocześnie zaoszczędzić energię i ciepło w domu.
Firma Knauf Insulation posiada wełnę mineralną w technologi ECOSE, która jest ekologiczna a jednocześnie energooszczędna. Oczywiście cena jest także przystępna.
Chętnie odpowiem na inne pytania.
Adam Sztabach
eRzecznik firmy Knauf Insulation

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 03 Aug, 2011

Adam Sztabach wrote:nie zgodzę się z wypowiedzią Pana Grega Olchawskiego. W dzisiejszych czasach bardzo duża liczba osób chce używać ekologicznych produktów a jednocześnie zaoszczędzić energię i ciepło w domu.
zanim będzie sie Pan zgadzać lub nie to wypadałoby najpierw zrozumieć to co się komentuje. Nie twierdzę że duża liczba osób nie "chciałaby" zarówno eko i energooszczenie. Tak to chcieli by wszyscy. Jak przyjdze co do czego, to jednak i tak styropian będzie wyborem w większości przypadków bo będzie taniej.

Ja też chciałbym aby w PL społeczeństo było bogatsze a nie kierowało sie tylko najniższą ceną. Ale realia są jakie są i niech Panu to marketingowe mambo dżambo nie zaślepi prawdziwego obrazu Polski. Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Adam Sztabach
Posts: 14
Joined: Tue 02 Aug, 2011

Post by Adam Sztabach » Tue 09 Aug, 2011

Cena za styropian jest rzeczywiście niższa, lecz ocieplenie domu to inwestycja na cały okres użytkowania a nie wydatek. Z własnego doświadczenia wiem, iż klienci wybierający wełnę mineralną wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Może Pan również porównać ceny styropianu z wełną mineralną na stronie producenta.
Adam Sztabach
eRzecznik firmy Knauf Insulation

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 10 Aug, 2011

Akurat Ecose jest tansza od styropianu (mam nadzieje ze nie zosatnie to uznane za kryptoreklame). Styropian jest w PL popularny z powodu dominacji technologii oraz wykancznia zewn. do ktorej akurat welny , a juz na peweo miekkie nie sa wykorzystywane.

Adam Sztabach
Posts: 14
Joined: Tue 02 Aug, 2011

Post by Adam Sztabach » Wed 10 Aug, 2011

Jeżeli chodzi o cenę myślę, że jest to szeroki temat- można kupić zarówno tani styropian jak i wełnę, ale to już zależy od inwestora jakiego gatunku produkt chce kupić. Natomiast zastosowanie wełny firmy Knauf Insulation jest bardzo szerokie począwszy od ocieplenia dachu po ściany zewnętrzne budynku. Na stronie producenta można dobrać odpowiedni rodzaj oraz grubość wełny dzięki pomocnym kalkulatorom.
Zapraszam na stronę http://knaufinsulation.pl/pl/program-obliczeniowe
Pozdrawiam
Adam Sztabach
eRzecznik firmy Knauf Insulation

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Thu 08 Sep, 2011

Witam!
Planuję docieplić domek letniskowy wełną mineralną.
Natrafiłem na ten wątek i ciekawi mnie czy wełna ekologiczna spełnia swoje zadanie tak samo dobrze jak zwykła? I jak wygląda cena? Nie jest dużo droższa od klasycznej? Dlaczego warto wybrać wyżej wymienioną wełnę Knauf ?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Tadeusz

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 13 Sep, 2011

witam,
też będę ocieplał domek letniskowy, na to eko to raczej nie będę patrzył, nawet jeśli "zwykła"wełna coś tam zawiera to w przypadku letniaka, gdzie bywa się sporadycznie, to nie będzie to miało żadnego znaczenia. Prędzej powinienem zbadać materiały budowlane budynku mojego pracodawcy czy szkoły moich dzieci niż domku letniskowego, bo sumarycznie więcej czasu tam w roku człowiek spędzi ;-)
ZAtem patrzymy na współczynik lambda i właściwości mechaniczne czyli czy wełna nie rozlatuje się w rękach, bo nie każda nadaje się np do ścian pionowych. Ceny do sprawdzenia w necie...
A o styropianie zapominamy w przypadku domku z drewna.
rps

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Tue 13 Sep, 2011

Cześć rps,
Powiem Ci, że z tego co poczytałem o wełnach ekologicznych to nie można ich mierzyć jedną miarą.
Jak ze wszystkim są lepsze i są gorsze. Zagłębiłem się w temat i mimo wszystko skłaniałbym się ku ekologicznej Kanufa. Jako jedyni z producentów tej ekologicznej posiadają wszystkie atesty.
No i jest wiele zalet takiej wełny.
- Nie pyli igiełkami
- Nie kumuluje w sobie wilgoci
- Nie wchodzi w interakcję w powietrze
- Jest zdrowsza
Polecam poczytać na stronie - http://www.knaufinsulation.pl/

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 13 Sep, 2011

witam,
nie dotykałem takiej wełny, ale wierzę że może mniej pylić, co ma znaczenie jak nie ma się maseczki i odzieży ochronnej przy układaniu. Co do kumulowania wilgoci to o ile się orientuję to każda wełna (a przynajmniej te główne na rynku) jest hydrofobowa i nie przyciąga wilgoci. A w przypadku jej zalania to pewnie każda, w tym ta ekologiczna, traci swoje właściwości izolacyjne. Tak jak powiedziałem - jeśli ocieplałbym dom mieszkalny to bym się może zastanawiał, ale do letniskowego zdrowotność tej ekologicznej nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Tak na marginesie, dodatek eko do nazwy ma dziś duże znaczenie marketingowe. KOjarzy się ze zdrowiem i wpływa na podświadomość klienta. Jest już nawet ekokonto bankowe ;-)
Odnośnie zdrowotności to płyty osb też zawierają substancje szkodliwe...
rps

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Tue 13 Sep, 2011

Tutaj sytuacja jest klarowna :razz:
Jest czarno na białym napisane na czym polega "EKO" w tej wełnie i to raczej fakt a nie wymysł producenta ;-)

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 14 Sep, 2011

Dziś widziałem bilbordy reklamowe Castoramy z tą ekologiczną wełną Knauf (gr. 15 cm, za niecałe 8 zł. za m2), ale jak znam życie to pewnie wełna z linii produkcyjnej dla Castoramy, a lambda to pewnie nie ma mniej niż 0,044. Kiedyś chciałem kupić gont na altankę jednego polskiego producenta, ten w Castoramie był ze specjalnej linii produkcyjnej, a producent na stronie nawet się nie chwalił że coś takiego produkuje, bo dzwoniłem do technika producenta ;-) Wniosek że nawet na markowe i ekologiczne trzeba uważać.
rps

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Wed 14 Sep, 2011

No nie wiem... Zawsze możnna skonsultować się z producentem KNAUF'a i dopytać.
Jednakże uważam że dany produkt to dany produkt, bez różnic lepszy/gorszy. Jeśli produkują dany model wełny, który ma konkretne parametry to jednakowo u producenta jak i w Castoramie musi być taki sam.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 15 Sep, 2011

Co do tego, że niektórzy producenci mają specjalne linie produkcyjne na potrzeby hipermarketów budowlanych typu Castorama, LM itp to nie ma wątpliwości i to nie jest jakaś teoria spiskowa. Z mojego skromnego doświadczenia to wspomniany gont firmy Matizol powszechnie sprzedawany z dodatkiem SBS (i taki produkt jest tylko na stronie producenta) w Castoramie jest w wersji bez tego dodatku, tańszy, z krótszą gwarancją, a jak zadzwoniłem to producent potwierdził, że jest to osobna linia produkcyjna, gdzie indziej się tego nie dostanie (chyba że sklep kupi w Castoramie i będzie odprzedawał dalej). W przypadku wełny to Isover np zarzucił większość hipermarketów budowlanych wełną Termo-Mata ze słabym współczynnikiem izolacyjności lambda. Na stronie też sie jakoś tym produktem nie afiszuje, a markety czasem robią na niego atrakcyjne promocje. W przypadku Knaufa to zajrzałem na stronę i oni podają w ofercie również te słabsze wełny, które to teraz Castorama ma w promocji, więc nie ma tu haczyka. Tak czy inaczej ja osobiście patrzę na grubość, lambdę i cenę i wybieram ich najlepsze proporcje.
rps

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Thu 15 Sep, 2011

Pójdę do Castoramy i zobaczę jaka wersja KNAUFa tam jest.
Nie wiesz czy podają tam jakieś parametry ?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 15 Sep, 2011

Parametr lambda na pewno będzie na opakowaniu, to najprawdopodobniej 0,044. Generalnie to mozna sobie policzyć z proporcji, że mniej więcej tak wełna gr 15cm daje tyle samo co ok 12,6cm wełny o przyzwoitym lambda 0,037. Różnica 2,4 cm, zatem jak jest miejsce to może taniej wyszłoby pogrubić warstwę izolacyjną słabszą wełną niż robić trochę cieniej lepszą i np sumarycznie na przegrodzie zamiast 20 czy 25cm dać o 5cm więcej niż by się dało przy lepszej wełnie. Trzeba przekalkulować licząc koszt wełny, stratę przestrzeni i powiększony stelaż.
rps

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 16 Sep, 2011

Rps tak się składa,że od pięciu lat pracuję w castoramie :)
Rozbawiłeś mnie swoimi postami, wełna faktycznie jest o współczynniku 0,044 jednakże nikt nie każe Tobie kupić ten rodzaj wełny przecież w ofercie jest też wełna knaufa expert w cenie ok 12 zl/m2 o współczynniku 0,040.
Ekorolka jest standardowym produktem knaufa i marketingowcy stwierdzili,że warto go wrzucić na bilbord gdzie bedzie reklamą natomiast sama sprzedaż nie opiera się na tym rodzaju wełny lecz jako sprzedawca zawsze staram sie odpowiedzieć na potrzeby kupującego.
Co do wspomnianej majster maty to nie spotkałem się z nią w castoramie na codzień mamy na stanie uni-matę w technologii flex , faktycznie nie kupisz jej na składzie budowlanym a to z korzyscią tylko i wyłącznie dla marketu.

http://knaufinsulation.pl/pl/documents/ ... na-szklana - Tu możesz poczytać o ekorolce spredawanej w castoramie - ósma pozycja. Specjalne linie produkcyjne zapewne istnieją w teorii , nie widzę sensu aby firma pakowała grube miliony w nowe linie prdukcyjne tylko i wyłącznie po to aby produkować na potrzeby marketu. Powód jest prosty produkty tak jak szybko weszły w referencje tak szybko mogą wypaść z sprzedaży więc rachunek ekonomiczny mówi sam za siebie. Btw co masz na myśli powiększony stelaż?
Koszt pomiędzy es 65 a 125 i patrząc dalej to raptem 20 groszy na sztuce.
Reasumując przy powierzchni połaci 100 m2 i rozstawie krokwi co 60 cm do esów np 12,5 cm zamiast 6,5 cm dopłacasz 83 zł.

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Fri 16 Sep, 2011

Dziękuję dwronka za bardzo fachowe podejście do sprawy i wyklarowanie ! :smile:
Kolega rps już mnie trochę zniechęcił nawet do zakupu KNAUFa w Castoramie ale okazuje się, że to wszystko wcale nie wygląda tak potwornie jak mówił :roll:

Na dobrą sprawę biorąc pod uwagę, iż jest to domek letniskowy, w który nie przebywa się codziennie i to przez cały rok, to nie ma co szaleć i sądzę, że nawet ta niższa półka oferowana w Castoramie w zupełności wystarczy!
Wydaje mi się że w tym przypadku ta różnica parametrów nie będzie odczuwalna co z resztą stwierdził znajomy fachowiec, który murował ten budynek...
Pozdrawiam serdecznie

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Sun 18 Sep, 2011

no w przypadku tej wełny knaufa to zgoda, że wełna z billbordu ze słabym lambda jest też ogólnie dostępna na rynku, ale dwronka jakoś nie zdementował tematu gontu matizol... bo w tym przypadku jest to prawda. Gont matizol standard produktowany jest tylko dla castoramy, nie ma modyfikacji elastomerem SBS, ma tylko 10 lat gwarancji a producent nie podaje tego gontu w ofercie na stronie. Oczywiście Castorama ma prawo mieć specjalny produkt dla siebie o obnizonych własciwościach i niskiej cenie. A tadeo jest od początku napalony na eko i knaufa więc co mnie to odcinam się od tematu, w sumie to co mi do tego
rps

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 18 Sep, 2011

Jest prawdą, że supermarkietom bardzo zależy na obniżaniu cen na oferowane produkty, stąd zamawiają u producentów niskiej jakości materiały, co nie znaczy że robione na specjalne zamówienie dla nich. To by się po prostu fabrykom nie opłacało.
Pisząc "niskiej jakości" mam na uwadze materiały o gorszych właściwościach, tj tak jak w tym przypadku - w Castoramie kupisz tanią wełnę o współczynniku λ = 0,044, a nie kupisz lepszej, no i droższej o λ =0,030.
Ale tak jest na całym świecie; do supermarkietów kierowane są towary niższej jakości.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 18 Sep, 2011

Materialy w handlu i tak musza spelniac jakies chociaz minimalne wymagania jakosciowe. Tak ze nawet jesli jakosc materialu w markecie nie jest jakas wyrafinowana to przeciez sa to i tak materialy pelnowartosciowe. A przy czesci materialow z marketow (np. OSB, MFP, Durelis) to watpliwe aby one powstawaly na innych liniach produkcyjnych niz wysylane do innych jednostek handlowych.

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Sun 18 Sep, 2011

roobik66 wrote:Materialy w handlu i tak musza spelniac jakies chociaz minimalne wymagania jakosciowe.
Jeśli chodzi o wymagania jakościowe to z Kanufem sprawa jest jasna bo jako jedyni posiadają certyfikat Indoor Air Comfort Gold Standard.

jurekmroose
Posts: 1
Joined: Tue 20 Sep, 2011

Post by jurekmroose » Tue 20 Sep, 2011

z tego co słyszałem to nie chodzi o to, żeby w marketach były produkty złej jakości, po prostu niektórzy nieznani producenci produkują buble, zamiast dodawać wartościowe surowce , daję wypełniacze, żeby zaoszczędzić. i jak taki materiał ma spełniać swoje zadanie skoro nie posiada niezbędnych składników? dlatego lepiej wydać trochę więcej u markowego i sprawdzonego producenta , bo im zależy na jakości, nie mogą sobie pozwolić na produkowanie nic nie wartego materiału bo za bardzo dbają o reputacje. i dlatego przy wyborze np styropianu najlepiej kierować się rekomendacjami takich instytutów jak ITB, szukać inf w prasie branżowe, na forach, ogólnie w internecie , pytać znajomych i lecieć po kosztach.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 20 Sep, 2011

Rps owszem w tym roku jest w ofercie gont na osnowie mineralnej z 10 letnia gwarancja , wczesniej cały czas był gont na sbs .
Jednakze cena też była by inna i moim zdaniem 20 zł/m2 za gont na osnowie mineralnej klejony na całej powiewrzchni to i tak rewlacyjna cena wiec nie rozumiem skad u Ciebie takie negatywne podejscie do tego materiału?
W porównaniu do konkurencji, która promuje gonty klejone tylko na pasku w cenie 23 zł/m2 brzmi wręcz jak bajka.
Jednakże nie stanowi to żadnego problemu , jeśli komus nie odpowiada gont w takiej technologii mogę mu zamówić innygont producenta ,który wspołpracuje z siecią.
Nikt przecież nie wrzuca Ci do koszyka towaru z grożbą masz to kupić lecz jest to Twój wybór - mam nadzieję ,że świadomy .
Panie Wojtku oczywiscie istnieje możliwość zamówienia wełny o współczynniku 0,030 na zamówienie klienta- wiadomo ,ze nikt nie zamówi jednej rolki gdyż mija się to z celem.
Dla przypomnienia i zapewne zaskoczenia dla większosci forumowiczów w castoramie przez jeden sezon była dostępna wełna steico flex niestety to klienci sami zadecydowali o wycofaniu tej wełny , gdyby wełna sprzedawałaby się byłaby dostępna w ciagłej sprzedaży. Więc materiał gorszej jakosci to tak naprawdę wybór konsumenta a nie wymysł dyrektora czy sprzedawcy to my sami oczekujemy niskich kosztów.
Jak to ładnie napisał jurekmroose "lecieć po kosztach" ;)

tadeo
Posts: 11
Joined: Thu 08 Sep, 2011

Post by tadeo » Sun 20 May, 2012

Odgrzewając temat Knaufa to jak by ktoś chciał to teraz mają promocję na akcjaekoszkola.pl Po wygenerowaniu kuponu na końcu filmiku co dziesiątą rolkę wełny dostaje się gratis :smile:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”