Wełna drzewna

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Wełna drzewna

Post by Espace » Mon 05 Sep, 2011

Witam Wszystkich
Mam pytanie na temat wełny drzewnej .
Czy może miał ktoś styczność z tym materiałem i jakie są jego zalety i wady przy budowie domu szkieletowego.
Rozmawiałem z człowiekiem który handluje płytą i sklejką i on polecał mi wełnę firmy Steico/nie wiem czy poprawnie napisałem/. Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Roman


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 06 Sep, 2011

Material jest zasadniczo bardzo dobry , ma zdolnosc rozpraszania w sobie ew. wilgoci. Natomiast wada jest koszt sporo inny od welen szklanych i mineralnych.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Tue 06 Sep, 2011

Przeanalizowałem ceny wełny skalnej i drzewnej i wyszło mi, że drzewna jest co najmniej dwukrotnie droższa od skalnej. Orientacyjnie licząc, na mój domek wydatek zwiekszyłby się o ok.5.500 do 6.000,-. Jest to jakaś suma którą można wykorzystać na inne cele. Teraz bądę myślał czy ten koszt przekłada się na póżniejszą eksploatację budynku.
Czy warto "przepłacać" ?
Pozdrawiam
Roman
Pozdrawiam
Roman

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Tue 06 Sep, 2011

Izolacja typu wełna drzewna, czy inne pochodzenia roślinnego, nie wymagają stosowania paroizolacji. Proszę przeanalizować sobie jaki jest koszt paroizolacji (mata + robocizna). Proszę również odpowiedzieć sobie na pytanie czy w warunkach budowy fachowcy są w stanie wykonać paroizolację w sposób 100% szczelną oraz czy przy montażu karton gipsów paroizolacja nie zostanie podziurawiona wkrętami. Poważnym problemem jest również uszczelnienie paroizolacji w obrębie wszelkiego typu przejść technologicznych (słynne dmuchające kontakty). Uważam, że stosowanie wełny mineralnej, czy szklanej w zewnętrznej ścianie o konstrukcji szkieletowej jest nieporozumieniem i jest zagrożeniem dla trwałości konstrukcji. W ścianach wewnętrznych natomiast, wełna mineralna jak najbardziej.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Sep, 2011

nydar1957 wrote:Izolacja typu wełna drzewna, czy inne pochodzenia roślinnego, nie wymagają stosowania paroizolacji.
A kto i gdzie pisze, że wełna drzewna "czy inne pochodzenia roślinnego" nie wymagają stosowania folii wiatroizolacyjnej? A co masz na myśli "inne pochodzenia roślinnego"?

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Wed 07 Sep, 2011

"nie wymaga stosowania p a r o i z o l a c j i". Nie wspominam w swoim poście o wiatroizolacji. Pod pojęciem "inne pochodzenia roślinnego" mam na myśli choćby włókna celulozowe. Jeśli chodzi o wiatroizolację, to stosując izolacje termiczne pochodzenia roślinnego można wiatroizolację pominąć. Niezbędne jest wtedy przyklejenie płyt obiciowych OSB do konstrukcji szkieletu przy pomocy kleju poliuretanowego.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 07 Sep, 2011

Przepraszam - to miało być - "A kto i gdzie pisze, że wełna drzewna "czy inne pochodzenia roślinnego" nie wymagają stosowania folii paroizolacyjnej". Dalej ponawiam pytanie.

Stosując przyklejanie zewnętrznych płyt poszyciowych do konstrukcji, faktycznie zabezpieczysz budynek przed przewietrzaniem, ale nie uchronisz płyt poszycia przez działaniem wilgoci z zewnątrz. A tak poza tym takie rozwiązanie możesz robić nie tylko stosując, jak piszesz, "izolacje termiczne pochodzenia roślinnego".

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Wed 07 Sep, 2011

Izolacje pochodzenia roślinnego pod mikroskopem wyglądają jak strzępki grzybni. Porowata budowa o potężnej powierzchni powoduje, że izolacja taka transmituje bezproblemowo wilgoć do i z przegrody. Wełna mineralna natomiast przypomina rozrzucone bezładnie pręty. Poszczególne pręciki nie wchłaniają wilgoci, ponieważ nie są higroskopijne. Wilgoć, która wykropli się w wełnie może być usunięta jedynie przez przewietrzenie, co z kolei obniży parametry izolacyjności. Z budowy i struktury materiałów izolacyjnych wynika potrzeba stosowania lub nie paroizolacji. Dlatego też wełna drzewna, włókna celulozowe, czy inne pochodzenia roślinnego nie wymagają paroizolacji a izolacje mineralne wymagają. Dlatego też stosując izolacje pochodzenia roślinnego można docieplić ścianę zewnętrzną klejąc do OSB styropian, a stosując izolacje mineralne należy szukać droższych rozwiązań. Strony producentów podają parametry izolacji i warunki aplikacji.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 09 Sep, 2011

Materialy na bazie celulozy nie wymagaja stosoawnia paroizolacji ale caly uklad sciany musi to uwzgledniac tzn. po zewn. stronie ( czyli zimnej w naszym klimacie) MUSI byc w tkim przypadku zastosowany material dyfuzyjnie otwarty , typu plyty porowate i elewacja wentylowana.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 09 Sep, 2011

nydar1957 wrote: Strony producentów podają parametry izolacji i warunki aplikacji.
Proponuję zapoznać się np. z zeszytem konstrukcyjnym "Ściany zewnętrzne" firmy Steico. W przedstawionych rozwiązaniach z zastosowaniem wełny "flex" jest pokazana folia paroizolacyjna.
W zeszycie, między innymi jest zapis - "Dla zapewnienia trwałej odporności konstrukcji na wodę, opór przed dyfuzją pary po ciepłej stronie powinien być około 10 razy większy niż po stronie zewnętrznej. Odpowiednie płyty drewnopochodne względnie wyroby papierowe lub foliowe w kombinacji z płytami drewnopochodnymi Steico spełniają to kryterium. Miejsca styków i spoin należy wykonać na stałe."

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sat 10 Sep, 2011

Na początku był las. Potem człowiek w przypływie pomysłowości z drewna z tego lasu zrobił wełnę drzewną a inny ekofiber. Materiałem wyjściowym jednej i drugiej izolacji było drewno. Czy zatem właściwości fizyczne wełny drzewnej, włókien celulozowych (ekofibru) czy chociażby wiórów drzewnych będą się od siebie na tyle różniły, że jedne będą wymagały paroizolacji a inne nie? Czy na ścianę z litego bala będziemy zakładali paroizolację?
Dlaczego producent wełny drzewnej karze stosować paroizolację nie wiem, mogę jedynie się domyślać. Dlaczego producent włókien celulozowych tego nie poleca? Odpowiedź jest jedna - materiały drewnopochodne doskonale transmitują wilgoć do i z przegrody. W warunkach domu mieszkalnego, nawet ze średnio działającą wentylacją wilgotność izolacji nigdy nie przekroczy dopuszczalnych wskażników.

krzychut
Posts: 33
Joined: Thu 01 Apr, 2010
Location: Chojnice
Contact:

Post by krzychut » Fri 16 Sep, 2011

Pamiętam z czasów szkolnych stare przyszkolne warsztaty stolarskie, w których uczyłem się zawodu i czas ich rozbiórki w której jako uczniowie bralismy udział ( ok 87 roku). Budynek wykonany był (po wojnie) w tech szkieletowej dwustronnie obity deską układaną na zakładkę i w całości wypełniony trocinami. Oczywiście żadnych paroizolacji nie było. Drewno i trociny wewnątrz nie miały zadnych śładów zgnilizny ni butwy czy czegoś takiego. Spróchniałe były tylko elementy które były stale narażone na wilgoć (blisko przy gruncie, jakies narozniki przy dziurawych rurach spustowych rynien). Budynek był ogrzewany czyli występowały tam normalne czynniki jak w domu i przez lekko 30 lat mimo braku paroizolacji wszystko z konstrukcją było ok. Także uważam, że przy materiałach izolacyjnych drewnopochodnych nie ma potrzeby stosowania tejże izolacji. Buduję teraz mały drewniany domek (ok 40 m2 pod dachem) i w ścianach jako izolacja będzie wełna drzewna i / lub płyta pilśniwa porowata bez folii od wewnątrz. Za dziesięć lat będą wyniki tego eksperymentu. Zawsze mi to przeszkadzało, że drewnianą chatę pakuje się folie jak termos jakiś. Strzecha na dachu i folia na ścianie -zgroza :wink:

cymatic
Posts: 11
Joined: Tue 04 Oct, 2011
Location: Trójmiasto
Contact:

Post by cymatic » Tue 03 Apr, 2012

interesująca dyskusja (-:
Też mnie zastanawia używanie folii w szkielecie z wełną drzewną lub inne pochodzenia roślinnego np. włókien konopii - marihuana w ścianach :D
Pisałem już na tym forum, że są wykonawcy, którzy budują w systemie Steico i folii nie kładą. Mam tylko nadzieję, że element tak dobierają, że to wszystko ma sens.
Zadałem sobie 'trudu' i wysłałem pytanie do Steico o opinię na ten temat. Zobaczymy co odpowiedzą.

Mariusz J
Posts: 3
Joined: Thu 28 May, 2015

Re: Wełna drzewna

Post by Mariusz J » Thu 28 May, 2015

I jaką dali odpowiedź?

Mariusz J
Posts: 3
Joined: Thu 28 May, 2015

Re: Wełna drzewna

Post by Mariusz J » Thu 04 Jun, 2015

Nie rozmawiałem z firmą Steico, ale wysłałem zapytanie do firmy w Polsce która stawia domy w technologii jak to nazywają "ciężkiego szkieletu" z wełny drzewnej Steico. Ściana zewnętrzna jest zbudowana następująco:
- płyta k-g 12,5 mm
- paroizolacja aktywna (cokolwiek to znaczy)
- płyta OSB 15 mm
- konstrukcja szkieletowa z drewna KVH 60 x 200 mm
-wypełnienie konstrukcji płyta Steico flex 200 mm
- płyta elewacyjna Steico procetc 40 mm
- klej dyfuzyjnie otwarty z siatką tynk silikonowy
U = 0,19 co nie jest jakimś rewelacyjnym wynikiem przy tej grubości w porównaniu z wełna skalną, ale jak zapewnia mnie wykonawca dom taki posiada kilkukrotnie większa akumulacyjność cieplna w porównaniu z "tradycyjnym kanadyjczykiem". Ponad to mówił to co było tu już poruszane że po zamoknięciu wełna drzewna wyschnie a mineralna już nigdy do końca nie będzie tak naprawdę sucha. Ponoć parametry cieplne dla wełny mineralnej podawane są na podstawie badan laboratoryjnych w suchych pomieszczeniach a w praktyce z czasem ta izolacyjność się zmienia co ma niby nie dotyczyć wełny drzewnej. Jeszcze różnicą jest to że wełna ta nie osiada co z czasem dzieje sie z wełną mineralną. Co o tym sadzicie ? Nie jestem jeszcze zdecydowany na konkretna technologie ale brzmi interesująco. Cena tez nie jest powalająca - właściwie porównywalna z niektórymi firmami w Polsce które stawiają w technologi tradycyjnego szkieletu. Dla porównania dostałem wycenę dla domu 102 m piętrowy 233 tys brutto bez fundamentów (we własnym zakresie) , bez drzwi, schodów, instalacji (porobione przepusty na instalacje, zamontowane puszki i peszle elektryczne, dach pokryty dachówką. Czyli trzeba liczyć na wszystko gdzieś 300 tys zł co jest porównywalne z ofertami w wełnie skalnej (przynajmniej na podstawie 3 firm z którymi sie kontaktowałem)
Ale pytanie do fachowców. Co sadzicie o wełnie drzewnej, jak sprawa sie ma po latach eksploatacji? czy jest to na tyle nowy produkt na rynku ze trudno cokolwiek powiedzieć jak faktycznie izolacyjność i inne parametry tych płyt wygląda po 20-30 latach ?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wełna drzewna

Post by toja » Fri 05 Jun, 2015

Wg mnie to materiał tak samo dobry jak każdy inny - jeżeli zostanie właściwie wbudowany. Nie daj sie nabrać, większość ich tłumaczeń to zwykła reklama. To znaczy - nie jest to prawda, ale i nie do końca kłamstwo.
Mariusz J wrote: U = 0,19 co nie jest jakimś rewelacyjnym wynikiem przy tej grubości w porównaniu z wełna skalną, ale jak zapewnia mnie wykonawca dom taki posiada kilkukrotnie większa akumulacyjność cieplna w porównaniu z "tradycyjnym kanadyjczykiem".
Co to jest "tradycyjny kanadyjczyk"? Przy pewnym typie ogrzewania i sposobie uzytkowania pomieszczeń można powiedzieć, że duża akumulacyjność cieplna konstrukcji to jest wada.
Mariusz J wrote: Ponad to mówił to co było tu już poruszane że po zamoknięciu wełna drzewna wyschnie a mineralna już nigdy do końca nie będzie tak naprawdę sucha.
Bzdura - równie dobrze można powiedzieć, że mokra wełna nigdy nie zgnije (to przecież kamień).
Mariusz J wrote: Ponoć parametry cieplne dla wełny mineralnej podawane są na podstawie badan laboratoryjnych w suchych pomieszczeniach a w praktyce z czasem ta izolacyjność się zmienia co ma niby nie dotyczyć wełny drzewnej.
Bzdura - oni muszą w swoich papierch podawać parametry pomierzone wg standardowych procedur (czyj metr jest dłuższy :)? )
Mariusz J wrote: Jeszcze różnicą jest to że wełna ta nie osiada co z czasem dzieje sie z wełną mineralną. Co o tym sadzicie ? Nie jestem jeszcze zdecydowany na konkretna technologie ale brzmi interesująco.
To moze być argument, ale tylko wtedy jeżeli ściany będą źle wykonane. Jeżeli ktoś przytnie niedokładnie te płyty to będą szczeliny (wątpię, że komuś będzie się chciało to wypełniać i czym?), a wełna "sama" się rozpręży.

Mariusz J wrote: Ale pytanie do fachowców. Co sadzicie o wełnie drzewnej, jak sprawa sie ma po latach eksploatacji? czy jest to na tyle nowy produkt na rynku ze trudno cokolwiek powiedzieć jak faktycznie izolacyjność i inne parametry tych płyt wygląda po 20-30 latach ?
To nie jest wcale taki nowy materiał, można to spokojnie porównać do miękkiej płyty pilśniowej.

Mariusz J
Posts: 3
Joined: Thu 28 May, 2015

Re: Wełna drzewna

Post by Mariusz J » Sat 13 Jun, 2015

odnośnie osiadania wełny skalnej to czytałem wiele razy ze tak może się z czasem dziać i nie chodzi tu o o niestaranny montaż. czytałem min. wypowiedź właściciela firmy budujacej domy szkieletowe (skądinąd wiem ze to bardzo porządna firma ale niestety zbyt droga dla mnie) że gdy wybudowała dla siebie dom i po kilku latach zrobiła ta osoba inspekcje kamera termowizyjna to wyszło ze gdzieś tam się szpara pojawiła, ale nie warto tego już teraz naprawiać. Nie sadze żeby ta osoba sama dla siebie budowała dom niestarannie.Bardzo mi się spodobała ta szczera wypowiedź. Czytałem tez wypowiedzi ze wełna skalna jest lepsza pod tym względem od szklanej, ale wiem tez ze są firmy które na ściany używają wełny szklanej i nie widza problemu z rzekomym osiadaniem.
Odnośnie ogrzewania to planuje gazowe nie elektryczne więc akumulacyjnośc raczej nie jest wadą.
Niestety minusem wełny drzewnej jest jednak dużo niższy parametr izolacyjności cieplej i mniejsza odporność na ogień. z tym ze nie wiem czy ma to duże znaczenie jeśli i tak cały szkielet jest zrobiony z drewna, a lepiszcze w wenie skalnej tez nie jest odporne. Z tym ze moje pytanie to jak wełna drzewna zachowuje sie po 20-30 latach, czy faktycznie ma przewagę po tym czasie nad skalna czy szklana jeśli chodzi o osiadanie i zamakanie? czy ktoś pracował przy remontach takich domów np. na zachodzie. bo wszystko co nowe to fajne.
Tak jak pisałem koszt postawienie podobny do wełny skalnej a jeśli ma być lepsza odporność na zamakanie i osiadanie kosztem gorszej izolacyjności cieplej i większej palności to może jednak warto sie na nią zdecydować?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”