Opinia o trwałóść i jakość materiałów

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
ktośka
Posts: 1
Joined: Tue 25 Oct, 2011

Opinia o trwałóść i jakość materiałów

Post by ktośka » Tue 25 Oct, 2011

Witam, chciałam zapytać ludzi którzy wiedzą na ten temat więcej ode mnie czy oferta tej firmy jest atrakcyjna?
Cała konstrukcja domu 15 x 5, 15 x 15, 20 x 8 cm,
Okładka zewnętrzna - płyta MFP 12 mm, styropian ryflowany 100 mm, klej, siatka, klej, grunt, tynk akrylowy kolor do wyboru,
Sufit płyta K-G,
Podłogi parter-piętro z ociepleniem płyta MFP 22 mm,
Ściany ocieplone wełną mineralną 150 mm + 50 mm,
Poddasze ocieplone wełną mineralna 200 mm + 100 mm,
Wiatroizolacja, Paroizolacja,
Okładzina wewnętrzna, boazeria lub płyta K-G,
Konstrukcja impregnowana,
Dach łacony z podbitką,
Dach kryty (blachą dachówkową),

Cała konstrukcja jest czterostronnie strugana i impregnowana. Okładzina zewnętrzna jest wykonana z deski (bala) 45 x 194 mm z świerka syberyjskiego. Dom mieszkalny jest wykonany z drewna świerkowego. Dom jest bardzo dobrze ocieplony wełną mineralną KNAUF, ściany – płyta, poddasze i podłogi wałek. Wnętrze domu jest wykończone drewnem lub płyta karton-gips.
Co o tym myślicie?


Complexpartner
Posts: 4
Joined: Fri 30 Dec, 2011
Contact:

Post by Complexpartner » Tue 03 Jan, 2012

Niestety nie zgadzam się z impregnacją, jednak całe budownictwo szkieletowe opiera się na drewnie surowym. Zgadzam się oczywiście z konstrukcją czterostronnie struganą i nie wspomnianym suszeniem komorowym. Jeśli firma nie suszy elementów konstrukcyjnych to proponowałbym zmienić firmę.
Pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 04 Jan, 2012

Jakim cudem drewno impregnowane jest mniej trwale od nie impregnowaego to zaiste zagadka. Tylko ze struganie sie traktuje jako zabezpieczenie, wiec albo jedno albo drugie.

Complexpartner
Posts: 4
Joined: Fri 30 Dec, 2011
Contact:

Post by Complexpartner » Wed 04 Jan, 2012

Prosiłbym o nie dopisywanie do moich wypowiedzi rzeczy których nie powiedziałem. Nigdy nie twierdziłem, że drewno impregnowane jest mniej trwałe od nieimpregnowanego.
Stwierdzam jedynie, z czym większość forum się zgodzi, że drewna impregnowanego nie używa się do budowy konstrukcji domków szkieletowych.
Zaraz, według ciebie albo struganie, albo impregnacja? Zabezpieczenie drewna powinno być zgodne z jego zastosowaniem.
Twierdzisz, że stawiasz konstrukcje z drewna "szorstkiego". Powiedz mi przynajmniej w jakiej klasie jest drewno i że jest to drewno suszone bo powoli zaczynam tracić wiarę w ludzi.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 05 Jan, 2012

Sprawa wyglada w ten sposob: kazdemu wykonawcy najwygodniej jest budowac z najlepszych a wiec zwykle najdrozszych materialow , ale nie znaczy to ze sie nie da ani nie mozna postawic dobrego i trwalego domu wg starych metod (polecam np. ksiazke reprint, ktora tu na stronie jest reklamowana). Po prostu bardziej trzeba sie poslugiwac mysleniem a mniej nadmiernie publikowanymi sloganami. A w temacie suszenia: oczywiscie ze drewno z dobrej suszarni jest okej, ale jak bys znal literature odnosnie szkieltowcow to bys wiedzial ze materialy kandyjskie na ten temat bez problemu dopuszczaja stosowanie drewna suszonego na wolnym powietrzu.

Complexpartner
Posts: 4
Joined: Fri 30 Dec, 2011
Contact:

Post by Complexpartner » Thu 05 Jan, 2012

Mam pytanie. O reprint której książki ci chodzi? Mam wrażenie, że chodzi ci o przedruk "Cieśla, stolarz, dekarz" I tak się dziwnie składa, że tą książkę znam. I w sumie jeśli ją polecasz to powinieneś wiedzieć co nieco o technologi drewna, o jego właściwościach, wadach, zachowaniu.

A jeśli chodzi o impregnacje to powiedz mi dlaczego coś ma szkodzić tylko i wyłącznie robakom, a na ludzi nie będzie miało żadnego wpływu?

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 05 Jan, 2012

Complexpartner wrote:A jeśli chodzi o impregnacje to powiedz mi dlaczego coś ma szkodzić tylko i wyłącznie robakom, a na ludzi nie będzie miało żadnego wpływu?
Chociaż pytanie nie do mnie, to chętnie odpowiem ...
Większość (praktycznie wszystkie) ze stosowanych preparatów jest nielotna i jedyne zatrucie może nastąpić po zjedzeniu konstrukcji ...
Jeszcze jakieś pytania?
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 05 Jan, 2012

o "solidnych" wymaganiach wzgledem drewna na konstrukcje juz wiele razy bylo na forum:
1. drewno suszone (dowolna metoda) o wilgotnosci ponizej 19%, najlepiej ponizej 16%
2. strugane
3. cisnieniowa impregnacja dotyczy tylko elementow bezposrednio w kontakcie z betonem, gruntem lub narazonych na dzialanie czynnikow zewnetrzych.

Wilgotnosc drewna dostarczonego na budowe lub w trakcie stawiania konstrukcji moze podlegac pewnym wachaniom. Stosowanie impregnacji zanurzeniowej elementow calej konstrukcji wynika raczej z niewiedzy wykonawcy/projektanta co tak naprawde wymaga dom szkieletowy.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”