Czym izolować konstrukcję drewnianą od betonu?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
motoolo
Posts: 29
Joined: Tue 21 Jun, 2011

Czym izolować konstrukcję drewnianą od betonu?

Post by motoolo » Tue 29 Nov, 2011

Witam
Jestem w trakcie budowy domku letniskowego. Wykonany mam już fundament oraz wylaną podłogę. W/g projektu całą powierzchnie (podłoga i fundament) mam pokryć papą termozgrzewalna. Na fundament idzie podwalina a na wylewkę legary na których będzie drewniana podloga. Rozumię sens takiego wykonania jako izolowania drewna od "zaciągana" wilgoci z betonu, ale dziś jeden znajomy powiedział mi że on by nigdy pod całą podłogą nie dał papy bo raz że niezdrowe i dwa będzie delikatnie mówiąc smierdziało w całym domu. Co Wy o tym myślicie? Może pod podwaliną zostawić papę ( bo tak trzeba) ale pod legarami znajdującymi się wewnątrz domu zastosować inną izolację? Dodam że pomiędzy legary ma iść dodatkowa izolacja z wełny mineralnej.
Co można zastosować?


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Wed 30 Nov, 2011

Też kiedyś stałem przed takim dylematem, ostatecznie na płycie z chudziaka dałem 10cm styropianu+6cm wylewki z miksokreta. Ale mocno rozważałem też legary + OSB, a wtedy na chudziaku bym rozłożył warstwę lub dwie grubszej folii budowlanej powiedzmy 0,3-0,5mm i uszczelił połączenia. Trzeba byłoby uważać żeby jej nie uszkodzić przy montażu legarów, bo drobinki betonu czy piasku przydeptane mogą przecierać folię. Papy na całości bym nie dawał, mogłoby smierdzieć
rps

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Thu 01 Dec, 2011

Wg producentow paneli aby gwarancja byla wazna nalezy na betonowe wylewki zawsze dawac folie paroizolacyjna aby panele nie podciagaly wilgoci.
Moze to jest rozwiazanie?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Fri 02 Dec, 2011

motoolo szuka rozwiązania izolacji pod legary i wełnę, więc to musi być coś solidniejszego niż żółta folia paroizolacyjna, która jest dosyć cienka i jak się ja połozy na płycie betonowej i pochodzi po niej chwilę (np aby zamontować legary) to drobinki piasku z betonu wrzynają się w folię i łatwo ja uszkadzają, zatem ja obstaję za grubą folią budowlaną, najlepiej 2 warstwy
rps

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 31 Dec, 2011

DABEKO wrote:Wg producentow paneli aby gwarancja byla wazna nalezy na betonowe wylewki zawsze dawac folie paroizolacyjna aby panele nie podciagaly wilgoci.
Moze to jest rozwiazanie?
w przypadku paneli (podlogi plywajacej) jest to do zrobienia ale w przypadku prawdziwych podlog drewnianych klejonych lub przybijanych do podloza juz nie.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: Czym izolować konstrukcję drewnianą od betonu?

Post by Greg Olchawski » Sat 31 Dec, 2011

motoolo wrote:Witam
Jestem w trakcie budowy domku letniskowego. Wykonany mam już fundament oraz wylaną podłogę. W/g projektu całą powierzchnie (podłoga i fundament) mam pokryć papą termozgrzewalna. Na fundament idzie podwalina a na wylewkę legary na których będzie drewniana podloga. Rozumię sens takiego wykonania jako izolowania drewna od "zaciągana" wilgoci z betonu, ale dziś jeden znajomy powiedział mi że on by nigdy pod całą podłogą nie dał papy bo raz że niezdrowe i dwa będzie delikatnie mówiąc smierdziało w całym domu. Co Wy o tym myślicie? Może pod podwaliną zostawić papę ( bo tak trzeba) ale pod legarami znajdującymi się wewnątrz domu zastosować inną izolację? Dodam że pomiędzy legary ma iść dodatkowa izolacja z wełny mineralnej.
Co można zastosować?
Zabezpiecznie przeciw-wilgociowe winno byc zastosowane przez wykonaniem fundamentow/plyty podlowgowej. Na takiej powierzchi bez problemow mozna instalowac podwaliny impregnowane cisnieniowo. Co do podlog drewnianych to stosowanie legarow na betonowej wylewce zdaje sie bezcelowe. Podlogi plywajace instaluje sie na wczesniej ulozonej folii. Deski drewniane mozna instalowac bezposrednio do betonowej posadzki po owczesnie wykonanym tescie wilgotnosci powierzchni.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”