OSB + wełna a fermacell + styropian

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

OSB + wełna a fermacell + styropian

Post by Tomek1702 » Fri 06 Jan, 2012

Witam. Niedługo zaczyna sie budowa mojego szkieletowca i zastanawiam sie nad zmiana poszycia. Powód (posiadam styropian 14 cm na cała elewację ale nie jestem zwolennikiem szczeliny wentylacyjnej pod nim).
Wersja dotychczasowa wygladala od srodka tak:
- podwójna płyta g-k
- folia paroizolacyjna
- konstrukcja wypełniona wełną
- płyta mfp 12mm
- wiatroizolacja
- wełna fasadowa 15 cm mocowana na kołki
- klej +tynk

Po zmianach tak:
- podwójna płyta g-k
- folia paroizolacyjna
- konstrukcja wypełniona wełną
- płyta fermacell
- styropian 14 cm klejony do poszycia klejem poliuretanowym
- klej + tynk

Moje pytania to :
Czy druga wersja jest ok? Czy nie stracę na jakości domku? Na co zwracać uwagę podczas montażu fermacella? Czy trzeba stosować specjalne uszczelnienia przy oknach?
Dodam że domek będzie miał wentylację mechaniczną.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 06 Jan, 2012

Rozwiązanie jest najbardziej prawidłowe.
Tylko dlaczego dajesz podwójną płytę gipsowo-kartonową?
Domek na pewno nie straci na jakości, a raczej prost przeciwnie. Jest to system powszechnie stosowany na rynku niemieckim, a i w naszym kraju niektóre firmy tak budują. Co do techniki montażu skontaktuj się z przedstawicielem Fermacell'a w Twoim rejonie. Służą zawsze pomocą, a nawet przeprowadzają szkolenia na budowach. Uszczelki wokół okien nie zaszkodzą, a raczej zapewnią szczelność przed ewentualną migracją wody pod warstwę elewacyjną.
Powodzenia.

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Fri 06 Jan, 2012

Dziękuje za odpowiedz. Podwójna g-k choć wiem że nie jest wymagana bedzie zastosowana w celu zwiększenia izolacji akustycznej oraz ochrony ogniowej nie duzym kosztem (to taki mały dodatek ode mnie)

eco
Posts: 6
Joined: Fri 27 Jan, 2012
Contact:

Post by eco » Fri 27 Jan, 2012

Teoretycznie plyte g-k nalezy stosować podwójnie jednak my polacy wiemy lepiej ;) Cel jednak mamy taki sam aby nie było zarysowań ;)
Inaczej to wyglada w budynkach gospodarczych, jak stawiamy przedszkole to dajemy podwojnie GKF. ;) Inne normy nas obowiązują. Na rynku niemieckim to jest standard jak powiedział już Pan Wojtek, Niemcowi się w głowie nie zmieści że można kłaść pojedyńczo.
Pozdrawiam

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Fri 20 Jul, 2012

Często piszecie, że zaletą konstrukcji szkieletowych jest to, że ściana oddycha. Przy takim rozwiązaniu (płyta farmacell przybita bezpośrednio do konstrukcji a na niej styropian) ściana nie oddycha. Pytanie, co jest lepsze:
1. Lepsza izolacyjność cieplna przy takim rozwiązaniu jak w nawiasie?
2. Zastosowanie na konstrukcji wiatroizolacji i cienkiej listwy dystansowej i dopiero płyta fermacell ze stryropianem oczywiście?

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Sun 22 Jul, 2012

Mój domek już stoi a wybrałem wersje z wełną, jest dobrze ocieplony i paroprzepuszczalny (styropian sprzedam na jakiegoś murowańca)

technolog1
Posts: 3
Joined: Thu 26 Jul, 2012

Post by technolog1 » Thu 26 Jul, 2012

A ja proponuje w twojej sytuacji:11mm płyta magnezowa+styropian Fs100 15cm +11mm płyta magnezowa. Całość klejona klejem poliuretanowym. Konstrukcja nośna nie jest wymagana.
Pozdrawiam T1

jackobi28
Posts: 2
Joined: Fri 28 Sep, 2012

Post by jackobi28 » Fri 28 Sep, 2012

PŁYTĄ FEMACELL poto jest stosowana żeby nie stosować przerwy powietrznej a płytą sama w sobie oddech.... także JEDNO I DRUGIE ROZWIĄZANIE JEST OK i Z pewnością nie wpłynie na jakość domu i jego funkcjonalność ... Po DRUGIE DLACZEGO stosują 2x plasterboardy bo są to ściany zewnętrzne i dlatego , co jeszcze to pierwsza warstwa powinna być z folią ns tyle płyty a druga normalną ale że względów finansowych ludzie kładą obuwie bez folii

caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Post by caro777 » Wed 28 Nov, 2012

Dlaczego do plyty fermacell można bezpośrednio przyklejać styropian, a do płyty OSB3 już nie? W końcu zwykły styropian (nieryflowany), nie pozwoli na usunięcie wilgoci z wnętrza ściany bez względu na rodzaj poszycia konstrukcji. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie wełny mineralnej zamiast styropianu. Nie rozumiem tylko czemu taki układ warstw ze styropianem uznaje się za prawidłowy.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Post by Martin5 » Sun 16 Feb, 2014

^^ Też nie rozumiem. Czy ktoś zna odpowiedź?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”