Nadproże

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
kosawo
Posts: 7
Joined: Mon 24 Oct, 2011
Location: dąbrówno

Nadproże

Post by kosawo » Sun 19 Feb, 2012

Może ktoś mi wyjaśnić jak jest wykonane nadproże nad oknem? bo u mnie w projekcie jak bym nie liczył to zawsze wychodzą dwie deski zbite razem. Czy to tak powinno wyglądać ?


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 19 Feb, 2012

To zależy gdzie leży, jak leży jak długi leży :wink: Tak poważniej to: generalnie zawsze wychodzi dwie, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: nadproże

Post by kozi_rocks » Sun 19 Feb, 2012

kosawo wrote:może ktoś mi wyjaśnić jak jest wykonane nadproże nad oknem? bo u mnie w projekcie jak bym nie liczył to zawsze wychodzą dwie deski zbite razem czy to tak powinno wyglądać ?
Pewnie przeczytałeś już to: http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... an.&id=150
Standartem są dwa prostokątne profile ustawione na słupkach, które przenoszą obciążenia w dół. Dodatkowo zbite jest to słupkami pełnej wysokości (zawsze przynajmniej po jednym na stronę). Oczywiście nie zawsze musi tak być, to sugerowane rozwiązanie mające na celu standaryzację.
Niejednokrotnie górna, pozioma listwa zamykająca panel wraz z przybitym do niej oczepem (niektórzy nazywają to podwójny oczep) przeniosą obciążenia, pod warunkiem zwiększenia liczby słupków w punktach obciążenia.
Jeśli podłoga nie jest mocowana na wieszakach do paneli, a położona na (podwójnym) oczepie, to zamyka się ją listwą brzegową biegnącą dookoła budynku. Wtedy można rozważyć użycie tej listwy, jako nadproża.
To tak w skrócie ;)

kosawo
Posts: 7
Joined: Mon 24 Oct, 2011
Location: dąbrówno

Post by kosawo » Sun 19 Feb, 2012

To jak byście zrobili nadproże w pomieszczeniu o wysokości 2,4 m i oknie 1,2 m szerokie i 1,14 m wysokie (wymiary otworu) posadowione 1,1m od poziomu posadzki (konstrukcja 4 x 16 cm)?
Bo mi wychodzi nad oknem dwie deski na płasko + podwójny oczep. I czy coś takiego może być?

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sun 19 Feb, 2012

kosawo wrote:To jak byście zrobili nadproże w pomieszczeniu o wysokości 2,4 m i oknie 1,2 m szerokie i 1,14 m wysokie (wymiary otworu) posadowione 1,1 m od poziomu posadzki (konstrukcja 4 x 16cm)?
Bo mi wychodzi nad oknem dwie deski na płasko + podwójny oczep. I czy coś takiego może być
Z tego co piszesz zakładam, że nie masz obliczeń wytrzymałościowych tego nadproża i po prostu masz 80 mm przestrzeni nad oknem...?
Możliwe jest wstawienie nawet nadproża wysokiego na 160 mm (przerywasz wtedy oczep) lub pobróbować z innym drewnem (może klejonym) ewentualnie z profilem stalowym.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: nadproże

Post by Greg Olchawski » Sun 19 Feb, 2012

kozi_rocks wrote:Standartem są dwa prostokątne profile ustawione na słupkach, które przenoszą obciążenia w dół. Dodatkowo zbite jest to słupkami pełnej wysokości (zawsze przynajmniej po jednym na stronę). Oczywiście nie zawsze musi tak być, to sugerowane rozwiązanie mające na celu standaryzację.
Niejednokrotnie górna, pozioma listwa zamykająca panel wraz z przybitym do niej oczepem (niektórzy nazywają to podwójny oczep) przeniosą obciążenia, pod warunkiem zwiększenia liczby słupków w punktach obciążenia.
Jeśli podłoga nie jest mocowana na wieszakach do paneli, a położona na (podwójnym) oczepie, to zamyka się ją listwą brzegową biegnącą dookoła budynku. Wtedy można rozważyć użycie tej listwy, jako nadproża.
To tak w skrócie ;)
jakie prostokątne profile? jaka podłoga mocowana do paneli i jakie panele?
nie listwa brzegowa tylko belka obwodowa. Aby mogła być nadprożem, musi być tak zaprojektowana a nie ot tak sobie może nim być.

Bez obrazy, ale jeśli pomaga się w sprawach strukturalnych to trzeba mieć o tym pojęcie. Nie wystarczy poczytać "zeszyty Wojtka" aby móc udzielać rad dotyczących konstrukcji nośnych. Przydałoby się też trochę lepiej tłumaczyć.
to jak byście zrobili nadproże w pomieszczeniu o wysokości 2,4 m i oknie 1,2 m szerokie i 1,14 m wysokie (wymiary otworu) posadowione 1,1 m od poziomu posadzki (konstrukcja 4 x 16 cm)?
Bo mi wychodzi nad oknem dwie deski na płasko + podwójny oczep. I czy coś takiego może być
takie bzdety jak podwójne nadproże ustawione na płasko to częste "cukiereczki" w polskich projektach i/lub na budowach.
Rowiązanie Twojego problemu jest dość banalne: dlaczego postanowiłeś sobie obliczyć posadowienie okna "od poziomu posadzki" :?:
Jako zasada, poziomuje się linię nadproży, a reszta jest już pochodną tego oraz rozmiaru okna :!:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kosawo
Posts: 7
Joined: Mon 24 Oct, 2011
Location: dąbrówno

Post by kosawo » Sun 19 Feb, 2012

no właśnie w projekcie nic nie widzę a można przecinać oczep gdzieś czytałem ze najlepiej jak by był zrobiony z jednego kawałka. Pozatym na oczepie leży strop poddasza więc raczej nie mogę go przeciąć.

kosawo
Posts: 7
Joined: Mon 24 Oct, 2011
Location: dąbrówno

Re: nadproże

Post by kosawo » Sun 19 Feb, 2012

Rowiązanie Twojego problemu jest dość banalne: dlaczego postanowiłeś sobie obliczyć posadowienie okna "od poziomu posadzki" :?:
Jako zasada, poziomuje się linię nadproży, a reszta jest już pochodną tego oraz rozmiaru okna :!:
Mam z zestawieniu stolarki podaną wysokość od posadzki.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: nadproże

Post by kozi_rocks » Sun 19 Feb, 2012

Greg,
Przekrój poprzeczny drewna: prostokąt. Może źle się wyraziłem pisząc 'profil' - zwracam honor ;)
Panel ścienny, ściana. Jak Ty nazywasz podwalinę, wraz z słupkami, oczepem? Po prostu ścianą?
Belka obwodowa - inaczej ją nazywam, ale brak standaryzacji o czym była już wielokrotnie mowa - napisałem o 'rozważeniu użycia', a nie 'daj pan spokój z nadprożem, użyj pan belki obwodowej'.

Greg: ja się nie obrażam, nie obraź się też Ty, ale masz tendencję do nadinterpretacji słowa pisanego i swoistej rodzaju negacji innych rozwiązań. W którymś poście specjalnie pogrubiłem słowo doświadczenie. Ty masz inne, ja mam inne. Spotykamy się na platformie wymiany takowego, żeby się uczyć i porównywać (przynajmniej ja). Nieuważam za fair, naskakiwanie na mnie, nie znając mnie osobiście, czy tego, co robię zawodowo.
P.S. Nie czytałem zeszytów p. Wojtka.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Re: nadproże

Post by kozi_rocks » Sun 19 Feb, 2012

kosawo wrote:mam z zestawieniu stolarki podaną wysokość od posadzki
Usytuowanie okna podaje się od poziomu posadzki, żeby wiedzieć na jakiej wysokości będzie górna część ościeży, przez co i ościeżnicy. Ergo, na jakiej relacji wysokościowej będzie ono położone w stosunku do człowieka.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: nadproże

Post by Greg Olchawski » Mon 20 Feb, 2012

kozi_rocks wrote:
kosawo wrote:mam z zestawieniu stolarki podaną wysokość od posadzki
Usytuowanie okna podaje się od poziomu posadzki, żeby wiedzieć na jakiej wysokości będzie górna część ościeży, przez co i ościeżnicy. Ergo, na jakiej relacji wysokościowej będzie ono położone w stosunku do człowieka.
kozi_rocks,
wnioskuje że nadal nie rozumiesz o czym napisałem (patrz kolejny post), a Twoje wyjaśnienie nie pomagai autorowi postu.

co do reszty: zwykle nie czepiam się słownictwa bowiem samemu mam duże problemy z polskim nazewnictwem elementów konstrukcji (preferuje ang). Jednak dyskutując o częściach nośnych budynku, nie mam miejsca na domysły lub nieporozumienia. To tyle.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Re: nadproże

Post by Greg Olchawski » Mon 20 Feb, 2012

kosawo wrote:Mam z zestawieniu stolarki podaną wysokość od posadzki.
Pomijam co jest w Twoim projekcie. Zasada jest taka jak opisałem. Tak, mierzy się od posadzki, ale wspólną linie nadproży okiennych. Dopiero od tej wysokości, po odjęciu wysokości danego okna, będziesz miał wysokość belki parapetu dla danego okna. Innymi słowy robisz tak jakbyś nie wiedział jaka będzie wysokość parapetu. Najpierw nadproża, na końcu parapety. Mam nadzieję, że wyjaśniłem to wystarczająco jasno :wink:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

kosawo
Posts: 7
Joined: Mon 24 Oct, 2011
Location: dąbrówno

Post by kosawo » Mon 20 Feb, 2012

I już wszystko jasne. Dzięki wielkie.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Mon 20 Feb, 2012

Greg Olchawski, priv



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”