Kratka wentylacyjna do przestrzeni podpodłogowej.

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
aksik
Posts: 9
Joined: Tue 16 Aug, 2011

Kratka wentylacyjna do przestrzeni podpodłogowej.

Post by aksik » Mon 28 May, 2012

Buduję domek letniskowy w technologii szkieletowej na fundamencie z przestrzenią podpodłogową.
W związku z tym mam pytanie dotyczące typu kratki jaka powinna być zainstalowana do wentylacji tej przestrzeni. Nie chodzi mi o sposób obliczania powierzchni i ilości kratek ale o typ (rodzaj) ewentualnie producenta.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 29 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Kratka wentylacyjna do przestrzeni podpodłogowej.

Post by Wojciech Nitka » Tue 29 May, 2012

aksik wrote: Nie chodzi mi o sposób obliczania powierzchni i ilości kratek ale o typ (rodzaj) ewentualnie producenta.
Kratka powinna mieć moskitierę i możliwość zamykania na okres zimowy. Poszukaj - http://www.google.pl/search?hl=pl&q=%22 ... sgbpsJmmAw

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 29 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Golden84
Posts: 35
Joined: Thu 29 Mar, 2012

Post by Golden84 » Wed 30 May, 2012

crawl space?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 30 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

aksik
Posts: 9
Joined: Tue 16 Aug, 2011

Post by aksik » Tue 05 Jun, 2012

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Do TERMIT:
budowanie z tzw. crawl space jest nieco archaiczne w dobie energooszczednosci
Dlaczego tak uważasz?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 05 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

aksik
Posts: 9
Joined: Tue 16 Aug, 2011

Post by aksik » Tue 05 Jun, 2012

Nie chcę się wymądrzać ani czepiać, ale wydaje mi się że nie masz racji.
TERMIT wrote:sporo ludzi ktorzy zaizolowali wloty (brak wentylacji) zauwazyli spore oszczednosci ( do 30%) kosztow ogrzewania
Takie stwierdzenie oznacza tylko tyle, że zauważyli oszczędności w stosunku do tego co było.
Nie można natomiast wyciągać wniosku, że wcześniej było gorzej niż w przypadku np. budowania na gruncie.
TERMIT wrote:tzw.efekt cieplej podlogi bardzo czesto pozwala obnizyc tem pomieszczen o 1-2 C przy zachowaniu komfortu
Możliwość obniżenia temperatury w całym domu o 1..2 C to też znaczna oszczędność.
TERMIT wrote:budujac bezposrednio na gruncie, z biegiem czasu wykorzystujemy powierzchnie pod domem jako kolektor ciepla, zakladajac odpowiednie ocieplenie fundamentow i podlogi
Jak taka izolacja miała by wyglądać?
W mojej opinii aby to miało sens trzeba by zaizolować i ocieplić całą przestrzeń pod podłogą włącznie dnem wykopu i dopiero wypełniać tak powstałą przestrzeń. W przeciwnym wypadku cała energia dostarczona do tego "kolektora" ucieknie do gruntu.

Poza tym przestrzeń podpodłogowa wprowadza mniej mostków termicznych - wszystko powyżej podwaliny jest od izolowane od gruntu a powietrze pod podłogą jest dużo gorszym przewodnikiem ciepła niż beton.
Przestrzeń podpodłogowa daje możliwość wykonania instalacji po postawieniu budynku - w przypadku płyty musi to być wykonane w podłodze.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 05 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 05 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”