Wiatroizolacja Tyvek Housewrap

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Wiatroizolacja Tyvek Housewrap

Post by kulmar » Thu 21 Jun, 2012

Witam,
Czy ktoś miał do czynienia z wiatroizolacją Tyvek Housewrap?
Pytam ponieważ otrzymałem właśnie dostawę i się nieco przeraziłem. Nie wiem czy dostałem jakąś podróbę czy tak powinni być. Folia wyglądem i w dotyku przypomina zwykły papier. Tak samo z wytrzymałością. Generalnie do d... Grubość folii to zaledwie 0,15 mm. Byłbym wdzięczny za informację bo głupio by było mieć teraz tyle papieru do zawijania kanapek :twisted: Folię brałem z tej strony: http://folnet.pl/towar/wiatroizolacja-tyvek-housewrap
Pozdrawiam
Marcin K.


Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Thu 21 Jun, 2012

Cześć. Tyveka kupowałem tam gdzie ty, wygląd też mnie zszokował ale ja byłem na to przygotowany. Co do wytrzymałości to mojej nie dało się rozerwać. Pozdrawiam.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Tue 31 Jul, 2012

Kulmar, śpij spokojnie. To naprawdę dobry i sprawdzony towar. Pozdrawiam

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Tue 07 Aug, 2012

zastanawiam się na tym tyvekiem. na stronach (nie polskich) procucenta widac dwa rodzaje folii - z napisami czerwonymi i niebieskimi. ta z napisami czerwonymi jest na dachu, a ta z napisami niebieskimi i napisem housewrap jest na ściany.
u nas na sciany sprzedaje sie z napisami czerwonymi, a czy jest na niej hociaz napis housewrap? czy moze polski tyvek wciska nam kit?

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Tue 07 Aug, 2012

To że nie ma na nim napisu to nie znaczy że jest podróbką. Tu masz zdjęcie tego samego produktu w norwegii.
http://www.isola.no/produkter/vegg/vind ... indsperre/
Tak samo jak produkt sprzedawany w polsce, nie jest za gruba ale widocznie dobra wiatroizolacja nie musi byc gruba jak jeans. Jest chyba najczęsciej używaną wiatroizolacją w norwegii.
Pozdrawiam

kulmar
Posts: 96
Joined: Mon 14 Mar, 2011
Location: B-stok

Post by kulmar » Wed 08 Aug, 2012

Na folii nie ma żadnego napisu jest za to etykieta z nazwą Housewrap. A na niej najśmieszniejsze jset to, że większość tekstu mówi o ograniczeniu odpowiedzialności firmy DuPont za zastosowanie folii niezgodnie z przeznaczeniem po czym jest wzmianka o membranie na dach, oraz instrukcja montażu folii na ścianę.
Myślę, że Tveek przesadził z marketingiem swojego produktu. Tak czy siak jest to wiatroizolacja do stosowania na ściany.
Poza tym może być tak, że na niektóre rynki sprzedaję się membranę i wiatroizolację pod jedną nazwą i rozróżnia się ją przez inny kolor napisów a na niektóre przez inną nazwę (np. wiatroizolacja Housewrap i membrana Tyvek Solid).

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Thu 09 Aug, 2012

Tyvek również ma rynek większościowy w UK i IE dla szkieletów
Polska strona producenta wyraźnie wskazuje, że Housewrap jest na ściany szkieletu: http://www2.dupont.com/Tyvek_Constructi ... index.html
Teksty o scedowaniu odpowiedzialności są zwykłą normą, którą można znaleźć nawet w gwarancji przy kupnie nowych butów ;)

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Tue 04 Sep, 2012

Witam
Czy aby na pewno ta folia jest wiatroizolacyna? Wg informacji jakie znalazłam to taka folia powinna
" Wiatroizolacja posiada właściwości przepuszczania pary wodnej w granicach 120 - 160 g/m2/24g
- na wiatroizolację nie nadają się folie polietylenowe, o małej przepuszczalności pary, ani folie dachowe o przepuszczalności od 1000 g/m2/24g wzwyż.

" a ta ma 3000
Dane techniczne:
- Skład: 100% HDPE – Polietylen
- Wymiary rolki: 1,5 m x 100 m lub 2,8 m x 100 m
Ciężar rolki: 11 kg lub 20 kg
Powierzchnia rolki: 150 m2 lub 280 m2
Paroprzepuszczalność: 3000 g/m2/24h (przy 38°C i wilg.90%)- Grubość warstwy funkcjonalnej: 175 μn
- Współczynnik Sd: 0,01 m
– Ekspozycja na promienie UV: 4 miesiące
– Certyfikat CE (Norma EN 13859-2)
- Dostępne w wymiarach 1,5 m x 100 m 150 i 2,8 m x 100 m 280 (szerokość, długość, powierzchnia rolki)

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Fri 07 Sep, 2012

Sd = 0,01 [m]

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Fri 07 Sep, 2012

kozi_rocks wrote:Sd = 0,01 [m]
Czy to jakaś odpowiedz :?: Jak tak to proszę trochę jaśniej :grin:

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sat 08 Sep, 2012

http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/por ... ka_sd.html
"Jak z tego wynika podając warunki dla membran w [ g/m² 24 h ] nie można precyzyjnie określić dla nich wymaganych cech dotyczących ich paro-przepuszczalności (dyfuzyjności)."
"Stwarza to konkretne problemy na budowach. Lepszy i „legalny" jest współczynnik Sd."
...i odeślij proszę Twojego projektanta do działu technicznego dowolnego producenta membran ;)

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Tue 11 Sep, 2012

kozi_rocks Dzięki :smile:
Niestety ze względów ekonomicznych mój mąż jest od budowy czyt. robót fiz. a ja zajmuję się szukaniem materiałów :wink: więc nie bardzo mam kogo wysłać.
Ta folia też nadaje się na wiatroizolację? http://folnet.pl/towar/wiatroizolacja-corovin Wolałabym coś dobrego i taniego :lol: bezpośrednio na wiatroizolacje będzie przykręcana wełna kamienna.
Wzoruję się trochę na domach budowanych przez INEZ i tam używają folii Tyvek i wełny Paroc Fas3 może znasz jakieś tańsze zamienniki :grin:

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Tue 11 Sep, 2012

Margox wrote: Wolałabym coś dobrego i taniego
czy myslisz ze jedno i drugie idzie w parze? A rozwazalas folie wiatroizolacyjna firmy Proktor? - www.proktor.com.pl - jak pisza folia nagradzana jako uznany material dla budownictwa szkieletowego.

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Tue 11 Sep, 2012

Raczej nie ale nie zawsze co drogie jest najlepsze, są materiały w średniej cenie tyle że nie reklamowane i też dobre.
Co do Proktora to zdecydowanie za droga :???:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Sep, 2012

Margox
W domach szkieletowych, dla zachowania trwałości, jednymi z najważniejszych elementów budynku, są: folia wiatroizolacyjna i folia paroizolacyjna. Obie chronią konstrukcję budynku i izolację cieplną przed zbytnim zawilgoceniem. Nadmierna wilgoć może zaszkodzić tak konstrukcji budynku jak i izolacji cieplnej.
Na Twoim miejscu nie próbowałbym na oszczędzaniu na tych materiałach. Ile w końcu tej folii wychodzi na dom? 150 - 200 metrów kwadratowych?
Jeżeli chcesz mieć dom na lata - nie oszczędzaj na elementach, które wpływają na trwałość budynku.

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 12 Sep, 2012

Margox wrote:kozi_rocks Dzięki :smile:
Niestety ze względów ekonomicznych mój mąż jest od budowy czyt. robót fiz. a ja zajmuję się szukaniem materiałów :wink: więc nie bardzo mam kogo wysłać.
Wystarczy samemu zadzwonić i ich wymęczyć. ;)
Margox wrote:Ta folia też nadaje się na wiatroizolację?
Na wiatroizolację do szkieletu nadaje się folia, która spełnia określone warunki. Ty je już znasz, więc jedynie dopytałbym się w dziale technicznym danego producenta o szczegóły, detale i preferowane taśmy łączeniowe i podobne. Miło by było, gdyby ich produkt był już wykorzystywany do szkieletu i zebrał jakieś opinie.
Margox wrote:może znasz jakieś tańsze zamienniki :grin:
niestety nie orientuję się w rynku :/

Po wyborze, a przed zamontowaniem na budynku, przestudiuj dobrze wszelkie aspekty montażu takiej folii tutaj na forum - szczególnie w dziale 'jak tego nie robić', czyli błędy w wykonastwie ;)

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Wed 12 Sep, 2012

Cytat z Dziesięć przykazań Wojciecha Nitki dla budownictwa szkieletowego:
„Cechą charakteryzującą folie wiatroizolacyjne jest jej przepuszczalność wilgoci w granicach 120-180 g/m2/24 godz. Dostępne na rynku folie spełniające wymagania stawiane wiatroizolacji to: Wiatrostop firmy Gullfiber-Isover, Pink Wrap firmy Owens Corning i Tyvek firmy Du Pont. Inne folie nie spełniają wymagań wiatroizolacji „

Co sądzicie o tej wiatroizolacji??? - http://www.icmarket.pl/griltex-8211-wia ... 18598.html

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Thu 13 Sep, 2012

Margox wrote:Cytat z Dziesięć przykazań Wojciecha Nitki dla budownictwa szkieletowego:
„Cechą charakteryzującą folie wiatroizolacyjne jest jej przepuszczalność wilgoci w granicach 120-180 g/m2/24 godz. Dostępne na rynku folie spełniające wymagania stawiane wiatroizolacji to: Wiatrostop firmy Gullfiber-Isover, Pink Wrap firmy Owens Corning i Tyvek firmy Du Pont. Inne folie nie spełniają wymagań wiatroizolacji l
Ciężko monitować cały czas rynek i pojawiające się produkty ;)
Margox wrote:Co sądzicie o tej wiatroizolacji??? - http://www.icmarket.pl/griltex-8211-wia ... 18598.html
http://www.navimper.com/assets/files/fi ... _1060B.PDF - http://www.navimper.com/assets/files/fichas/tyvek/
Wydrukuj sobie podobne arkusze dla wszystkich membran dostępnych w Polsce, a potem drogą eliminacji (najpierw parametry paroprzepuszczalności, a potem wytrzymałość na rozciąganie/rozrywanie/cena - w zależności na którym z nich najbardziej Tobie zależy) zawęż swój wybór. To nie jest kwestia 'co my sądzimy', tylko jakie parametry laboratoryjnie uzyskano dla poszczególnych membran ;)

Zakładam również, że po zainstalowaniu membrany na budynek w krótkim czasie pojawi się na niej izolacja termiczna lub wykończenie elewacyjne. Jeśli nie - sprawdź 'UV resistance' w tabelach.

Margox
Posts: 8
Joined: Sun 02 Sep, 2012

Post by Margox » Fri 14 Sep, 2012

Hej :smile:
Mam okazję kupić bardzo tanio folię wiatroizolacyjną Gulfiber czy jakoś tak.
Z tego co wiem już jej nie produkuja jakiś czas, zastanawiam się czy jeżeli była ona dobrze przechowywana to nadaje się jeszcze do montaż :?: :?: :?:

olo_82
Posts: 11
Joined: Sun 21 Aug, 2011
Location: Kraków

Post by olo_82 » Wed 26 Jun, 2013

Właśnie i jak to jest z tą paroprzepuszczalnością wiatroizolacji...? Czy wiatroizolacja może być wysokoparoprzepuszczalna? Jeśli nie to dlaczego?
Na rynku jest coraz więcej producentów, którzy oferują membrany o tak wysokiej przepuszczalności pary.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”