ocieplenie wełną

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
blade
Posts: 9
Joined: Thu 19 Apr, 2012

ocieplenie wełną

Post by blade » Sat 22 Sep, 2012

Wiem ze moze powtarzam temat, ale chce byc troszke uswiadomiony co do zastosowania odpowiednich materiałow. Mianowicie, mam postawiony szkielet, grubosc scian 15 cm i oz zew płyta OSB 12mm. W projekcie nie mam dokladnie opisaego docieplenia zewnetrzengo (jest tylko opisane ze zastosowac styropian 10 cm), chce to zmienic i byc tradycjonalistą co do zastosowania wełny mineralnej. Prosze o porade jak to nalezy fachowo zrobic i jakie materiały zastosowac (tez grubości) Moja propozycja co do wykonania jest taka: do płyty OSB przytwierdzam wiatroizolacje (jeszcz nie mam pojecia jaka), potem na same wkręty przykręcam płyty wełny mineralnej 15 cm (nie wiem jeszcze jaką i o jakich parametrach - lambda itp.) na to potem siatka i tynk mineralny. Dodatkowo mam do wykonania szalówke pomiedzy oknami (tak aby sie licowalo z tynkiem mineralnym i zamoerzam połozyc wełną o grubości 10 cm z miejscami na listwowanie do szalówki (z zastosowaniem szczeliny na oddychanie drewna).
czy jest to dobry pomysł czy za bogato co do zastosowania grubości wełny?
poprosze o fachowa porade.


Grzegorz G.
Posts: 10
Joined: Thu 08 Feb, 2007
Contact:

Post by Grzegorz G. » Sun 25 Nov, 2012

Witam
Podpinam się pod temat ja z kolei mam ściankę 200 mm, ale czy konieczna jest taka ściana czy nie lepiej 150 mm i zewn. ocieplenie ?
Jaka wełna żeby się nie zsuwała ?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 26 Nov, 2012

Mając do wyboru ściankę 200 i 150, wybrałbym 200 i cieńszą warstwę elewacyjną. Wyjaśnienie - najlepiej wykonana warstwa elewacyjna jest narażona na uszkodzenia i wilgoć, cieńszą łatwiej naprawiać.
Oczywiście powyższy pogląd nie uwzględnia aspektu ekonomicznego, który może dać odwrotna odpowiedź (w ścianę 200 wejdzie 30% więcej drewna).
Jeżeli boisz się zsuwania to zastosuj wełnę szklaną, nie skalną - jest bardziej elastyczna i dla wysokości ściany do 3 m nie powinno być problemu.

-----------------
edit: właściwie powinienem napisać sprężysta, elastyczna to niewłaściwe słowo, przepraszam

Grzegorz G.
Posts: 10
Joined: Thu 08 Feb, 2007
Contact:

Post by Grzegorz G. » Mon 26 Nov, 2012

Dzieki bardzo za odpowiedź a czy są jakieś dodatkowe zabezpieczenia przeciw obsuwaniu ?
Z góry dzięki za odpowiedź

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Mon 26 Nov, 2012

Przed obsuwaniem to powstrzymać grawitację by wypadało.To jedyny skuteczny sposób.Z tą wełną szklaną to bym uważał,bo w niej konwekcyjne prądy lubią gościć.I to co w domu nagrzejesz to skutecznie na dwór wynoszą.

Grzegorz G.
Posts: 10
Joined: Thu 08 Feb, 2007
Contact:

Post by Grzegorz G. » Mon 26 Nov, 2012

czyli co ? niema możliwości zbudowania domu szkieletowego bez obsuwającej się wełny w środku ?
Koledzy i koleżanki zamierzam w przyszłym roku rozpocząć budowe własnego szkieletu i chciałbym zrobić to jak najlepiej chciałbym dowiedzieć się przed budową niż później poprawiać

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Mon 26 Nov, 2012

Oczywiście że jest!
Brać pod uwagę należy gęstość wełny. Nie stosować wełny z rolki oraz takiej, która po otwarciu opakowania zwiększa swoją objętość. Taka wełna z biegiem lat zmniejszy swoją objętość i zacznie w ścianach opadać.
Co do wełny elewacyjnej: różnica w cenach zakupu wełny fasadowej 50mm a 100 mm nie występuje praktycznie- są w podobnej cenie.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 26 Nov, 2012

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę o prądach konwekcyjnych w wełnie mineralnej, dotychczas kierowałem się lambdą i właściwym oznaczeniem CE, które dopuszcza określony materiał budowlany do konkretnego zastosowania, ale człowiek uczy się całe życie.
nydar1957 czy możesz skierować na jakieś konkretne informacje na ten temat ?
Grzegorz G. Co do osuwania się wełny w ścianie - rozumiem Twoje wątpliwości, strzeżonego ... - możesz zrobić przewiązki ze sznurka, są też takie długie zszywki, którymi można przymocować wełnę do płyty.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 26 Nov, 2012

niedal wrote:Nie stosować wełny z rolki oraz takiej, która po otwarciu opakowania zwiększa swoją objętość. Taka wełna z biegiem lat zmniejszy swoją objętość i zacznie w ścianach opadać.
Możesz podać informacje na podstawie których się wypowiadasz. Znam inne, autorytatywne badania, które mówią zupełnie coś innego. Zatem zapraszam - przedstaw dokumenty potwierdzające Twoją wypowiedź.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Mon 26 Nov, 2012

Zapewne zaraz będzie spór o to która prawda jest moja a która mojsza.
Nie mam autorytatywnych wyników badań, a autorytatywne zdjęcia po kilku latach z odkrytej ściany, gdzie stosowana była wełna z rolki.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 26 Nov, 2012

Nie masz autorytatywnych wyników - więc nie pisz.
A to co było ileś tam lat temu to nie musi i nie dotyczy dzisiejszych wełen.
Poza tym jakość wykonanej izolacji zależy od tych którzy ją układają. Zatem nie można wypowiadać się autorytatywnie nie mają ku temu wyników badań.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Mon 26 Nov, 2012

Proszę więc o ujawnienie autorytatywnych wyników badań, jeśli to nie wiedza tajemna.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 27 Nov, 2012

Artykuł "Osiadanie wełny mineralnej w ścianach działowych – mit czy rzeczywistość?" opublikowany w miesięczniku Materiały Budowlane, sierpień 2006
Jednym z wielu mitów powtarzanych często przez wykonawców ścian działowych jest stwierdzenie, że wełna mineralna (szklana czy skalna) osiada w nich, przez co pogarszają się w czasie ich właściwości akustyczne i przeciwogniowe. SAINT-GOBAIN ISOVER POLSKA zwraca ogromną uwagę na wiarygodność publikowanych danych, a jednocześnie dba o to, aby klienci mogli otrzymać rzetelną odpowiedź na każde z pytań. W związku z tym firma zdecydowała się przeprowadzić specjalne badanie w Zakładzie Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń ITB w celu ustalenia długości okresu osiadania wełny mineralnej (szklanej i skalnej) pod wpływem ciężaru własnego, oraz oznaczenia wielkości tego osiadania w funkcji czasu.
Osiadanie, czyli zmianę wysokości próbek, stanowiących wypełnienie ścian działowych, sprawdzano w ciągu 6 miesięcy (181 dni). Wyniki badań przedstawiono na rysunku. Wysokość mierzonych próbek wynosiła 2000 mm, każdy z wyrobów badany był na dwóch stanowiskach badawczych.
W ciągu pierwszych 5 tygodni pomiary wykonywano codziennie, a następnie raz w tygodniu.
Badaniu zostały poddane następujące wyroby SAINT-GOBAIN ISOVER POLSKA:
Aku-Płyta – wełna mineralna szklana w płycie – gęstość zmierzona 15 kg/m3;
Aku-Mata – wełna mineralna szklana w rolce pokryta welonem szklanym – gęstość zmierzona 13 kg/m3;
Polterm Uni – wełna mineralna skalna w płycie – gęstość zmierzona 42 kg/m3.

Warto zwrócić uwagę, że samo osiadanie wełny bez względu na produkt jest znikome. Wynosi ono odpowiednio:
0,3 promila (0,0003%) – dla Aku-Płyty;
0,4 promila – dla Aku-Maty;
0,5 promila – dla Poltermu Uni.
Z analizy wykresu można wysnuć następujące wnioski (zawarte w opracowaniu NL-3314/P/05):
􀂃 od 22 do 26 tygodnia nie było żadnych zmian wysokości obu badanych próbek Aku-Płyty, można więc przyjąć, że proces osiadania wełny został zakończony;
􀂃 w przypadku Aku-Maty i Poltermu Uni po 26 tygodniach proces osiadania jeszcze się nie zakończył, choć zmiany są coraz mniejsze.
Na podstawie wyników badań w laboratorium ITB można więc jednoznacznie stwierdzić, że osiadanie wełny mineralnej wypełniającej ściany działowe to mit. Wielkość osiadania jest znikoma, co więcej, stabilizuje się ona dość szybko (w przypadku Aku-Płyty, produktu z wełny szklanej, już po 22 tygodniach!).
Biorąc zatem pod uwagę te wnioski, można śmiało rekomendować wełnę mineralną szklaną jako doskonałe wypełnienie ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych nie tylko pod względem akustycznym i przeciwogniowym, lecz także mechanicznym.
mgr inż. Henryk Kwapisz

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Tue 27 Nov, 2012

Budynek funkcjonuje nie przez kilka miesięcy, tylko przez kilkadziesiąt lat. Z tej perspektywy, każdy "puszysty" materiał izolacyjny osiądzie, nawet moja ulubiona celuloza. Tłumaczenia typu "to nie ta wełna co przed laty" będzie aktualne za kilka lat, czy kilkanaście, mimo coraz lepszych technologii.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Fri 30 Nov, 2012

Opracowanie jest z 2006 roku i obejmuje okres testowy pół roku. Ile wielokrotności czasu testowego upłynęło od daty publikacji tego opracowania? Dlaczego podpiera się Pan akurat publikacją firmy która jest w SDD?
Autorytatywna opinia była by wtedy, gdyby została sporządzona przez zagraniczną niezależną i niepodlegającą wpływom i lobby producentów (o ile takie są) instytucję, porównując wyroby podobnego stosowania kilku producentów.

Prosty przykład.
Jeżeli mamy dwa opakowania wełny do wypełnienia przestrzeni między słupami konstrukcji i stanę na jedną i na drugą i jedna podda się pod moim ciężarem o 70% a druga o 20% to która szybciej będzie osiadała pod własnym ciężarem?

Spółka Stollux
Posts: 19
Joined: Wed 25 Jul, 2012
Contact:

Re: ocieplenie wełną

Post by Spółka Stollux » Tue 29 Jan, 2013

blade wrote:zamoerzam połozyc wełną o grubości 10 cm z miejscami na listwowanie do szalówki (z zastosowaniem szczeliny na oddychanie drewna).
czy jest to dobry pomysł czy za bogato co do zastosowania grubości wełny?
poprosze o fachowa porade.
Proszę rozważyć zastosowanie docieplenia sprężystą matą STEICO flex( lamba= 0,038 W/m*K)
+otwarta dyfuzyjnie izolacja elewacji z włókna drzewnego STEICO protect( lamba= 0,048 W/m*K)
+ tynk.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”