Przekrój ściany do oceny ???

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
sebolxx
Posts: 7
Joined: Fri 08 Feb, 2013
Location: Łódź

Przekrój ściany do oceny ???

Post by sebolxx » Fri 08 Feb, 2013

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem tego forum. W drugiej połowie tego roku zamierzam rozpocząć budowę domu szkieletowego i w związku z tym chciałbym poddać Państwa ocenie następujący przekrój ściany zewnętrznej.

Przekrój od środka:
1.płyta KG
2.Folia paroizolacyjna
3.Konstrukcja ściany 45mmx145mm (tarcica oczywiście strugana i suszona komorowo)
4.Wewnątrz konstrukcji wełna 150mm
5.Płyta MFP lub OSB3 15mm
6.Wiatroizolacja najprawdopodobniej Tyvek
7.I teraz najważniejsze- Płyta z polistyrenu ekstrudowanego XPS grubości 3cm lub 5 cm zamocowana na kołki
8.Elewacja z sidingu winylowego lub PCV jak kto woli.

Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich fanów szkieletorów.


Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 13 Feb, 2013

na poszycie wystarczy 12mm sklejka lub OSB (nie eksperymentuj z innymi płytami), poza tym OK
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

sebolxx
Posts: 7
Joined: Fri 08 Feb, 2013
Location: Łódź

Post by sebolxx » Wed 20 Feb, 2013

Dzięki Greg za odpowiedź.Głównie chodziło mi o te płyty z polistyrenu ekstrudowanego jako ocieplenie zewnętrzne czy się nadają i czy muszę pomiedzy tymi płytami a wiatroizolacją zastosować szeroko omawianą na tym forum szczeline dylatacyjną. Co sadzisz ogólnie o tych płytach i czy to rozwiązanie ma sens ???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 20 Feb, 2013

Co do kwestii plyt to sie z Gregiem nie zgodze ze nadaja sie tylko osb lub sklejka. Owszem NA DACH i STROP (jesli nie ma dachu)TYLKO te dwa rodzaje poniewaz maja ukierunkowane warstwy i po mocnym zmoknieciu zachowuja sie jak tektura tzn deformuja trwale. Ale na sciany nadaje sie kazdy rodzaj plyty wodopornej. A co do tych kombinacji z polistyrenem ekstrudowanym to nie panimaju sensu. Jest sprawdzona metoda ruszt , plus do tego sa odpowiednie welny. Zastosowanie styropianu ekstrudowanego nie dosc ze grubo drozsze psuje podstawowa zasade ze po stronie zimnej pzroprzepusczalnosc powinnna byc wieksza niz po cieplej i tym samym powowduje ryzyko zawilgocenia sciany.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 20 Feb, 2013

Errata, mialo byc : "nie zachowuja sie jak tektura"

sebolxx
Posts: 7
Joined: Fri 08 Feb, 2013
Location: Łódź

Post by sebolxx » Fri 22 Feb, 2013

Zadałem pytanie odnośnie tych płyt z poliestyrenu ponieważ zastanawiam sie nad rozwiązanie podpatrzonym w USA czyli:
na płytę poszycia z OSB mocowane są takie płyty grubości ok 1 cala, na to montują wiatroizolacje i na to elewacja z sidingu. Czyli nie ma żadnej pustki powietrznej. Nie wiem czy to jest dobrze czy źle dlatego pytam na forum. Ale z drugiej strony czy to możliwe aby tysiące domów szkieletowych w USA było źle zrobionych ???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 22 Feb, 2013

Tu moze niech sie Greg wypowie, z tego co wiem ja to sie stosuje plyty z pianki poliuretanowej , i nie na osb lecz jako jedyne poszycie. Ale czy pianka czy styropian i czy na osb ,to wcale nie znaczy ze jest idelane rozwiazanie. Podstawowa zasada w zimnym klimacie (jak nie chcesz zeby sciana sie zawilgocila) to taka aby warstwy w kierunku zewn. mialy mniejsza paroprzepuszczalnosc niz po wewn.. Po zatym z tego co wiem montaz sidingu nie do materialu drewnianego lub drewnopochodnego nie najbardziej sie sprawdza.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 23 Feb, 2013

Specjalnie sie zainteresowalem jak to z ta pianka/styroipanem. Wiec tak (choc zdania nie zaczyna sie od wiec) :na slupki daje sie styropian 1.5 cala tj ok.3.8 cm, na to plyte pilsniowa twarda 1/4 cala (w polskich warunkach to 6mm ma tylko MDF) , na to housewrap (wiatroizolacje) i na to siding. Plyty styropianu musza miec wymiar dopasowany do modulu (sa dl. 1.2m w PL) , plyta pilsniowa musi byc przybita przez plyte izolacyjna do slupkow. Istotne jest aby bardzo starannie wykonac paroizolacje. Ta metode stosuje sie zasadniczo do scian 4 - calowych tj slupka 89mm. I czy ma wielki sens ja stosowac do slupkow 6 -calowych to niewiem. Specjalnie nie.

jacob374
Posts: 1
Joined: Mon 28 Oct, 2013

Post by jacob374 » Mon 28 Oct, 2013

Thanks Greg for odpowiedź.Głównie I was concerned about the plates of extruded polystyrene foam as insulation or a suitable external, and if I need between the plates and wind insulation used extensively discussed on this forum expansion gap. What do you think in general about the discs and whether this solution makes sense?
We offer best quality ccnp pass4sure test papers and wikipedia dumps materials. You can get our 100% guaranteed University of California, Berkeley questions & MICROSOFT to help you in passing the real exam of server+ training.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”