ekologiczne ocieplenia - burza mózgów

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
carpinus
Posts: 4
Joined: Tue 12 Feb, 2013

ekologiczne ocieplenia - burza mózgów

Post by carpinus » Tue 05 Mar, 2013

witam
jako osoba interesująca się rozwiązaniami ekologicznymi i niekonwencjonalnymi zarzucę wątek: proponuję burzę mózgów na temat tego co można włożyć w ściany zamiast wełny mineralnej - liczy się kreatywność :)

osoby znające się na tych wszystkich współczynnikach przenikania ciepła / lambdach / oporach cieplnych / otwartości dyfuzyjnej/ pojemności cieplnej/ itp (ja do takich nie należę) mogą też podawać przybliżone współczynniki do zaproponowanych materiałów
jeżeli ktoś ma pojęcie o cenach, źródłach pozyskiwania, oryginalnych sposobach aplikacji (jak to upchnąć żeby nie opadało), producentach - niech pisze.
na początek oczywiście coś zarzucę:
- wełna drzewna - płyty - lambda 0,038
- płyta pilśniowa porowata - 0 04 - karta techniczna - http://www.koniecpol.com.pl/doc/produkt ... ikacja.pdf
- włókno konopne - nie znam parametrów.....
- wióry / trociny j.w.
- sieczka ze słomy j.w.
- ekofiber
- włókno lniane
- wełna drzewna luzem
- owcze runo - gdzieś przeczytałem że nawet robią płyty z tego( laminowane folią alu lub włókniną)
jak znacie parametry tych materiałów/ wady zalety / macie inne oryginalne pomysły - piszcie :)
pozdrawiam


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 05 Mar, 2013

Jak nie interesuja pana welny mineralne (ktore sa dobrym wynalazkiem [ i przewaznie tanim]) , a izolacja ma byc ekologiczna i tania to nie trzeba nic wyjmyslac nowego , lecz siegnac do starych rozwiozan. Wielkorotnie widzialem w Norwegii (no znow musialem do tego kraju nawiazac [niestety]) , izolacje w starych domach : trociny z wapnem , poszycia zewn. nie bylo, lecz gruba tektura z rolki (nie falista), dalej zewn. laty i elewacja drewniana, wewn. rowniez najpierw tektura ,nastepnie boazeria, lub tynk wapienny na dranicach. I stoja takie obiekty ho ho lat.

carpinus
Posts: 4
Joined: Tue 12 Feb, 2013

Post by carpinus » Sat 09 Mar, 2013

witam
pogrzebałem w necie odnośnie wełny celulozowej i jej odporności na ogień - i jestem w szoku! miłego oglądania: http://www.youtube.com/watch?v=s9iQoXvr ... e=youtu.be
pozdrawiam

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 10 Mar, 2013

Faktycznie pokaz jest ciekawy. Jednakze izolacja celulozowa wymaga aplikacji przez autoryzowana firme. A druga sprawa , ze w kazdym polu miedzyslupkowym wierca otwor w scianie co ma nie wiele wspolnego z zachowaniem szczelnosci paroizolacji, jesli taka jest wymagana.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Tue 12 Mar, 2013

Myślę, że nie będzie dużym błędem jak przyjmie się dla izolacji pochodzenia roślinnego lambdę od 0,04-0,05. Czym bardziej "puszysta" tym cieplejsza.
Izolacje te nie wymagają paroizolacji. Korzystne jest zaprojektowanie ściany w ten sposób aby pkt. rosy był poza warstwą tej izolacji. Ja zastosowałem ekofiber 15 cm i styropian 15 cm.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 13 Mar, 2013

Nydar, to twoje rozwiazanie nie ma nic wspolnego z podstawowa zasada w szkielecie zapewniajaca trwalosc budynkow, czyli ekranowaniem przeciwdzeszczowym polegajacym na tym ze miedzy elewacja a poszyciem jest warstwa powietrzna, drenowana i nie pozwalajaca na zawilgacanie scian deszczem.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Wed 13 Mar, 2013

Pytanie brzmiało "co można w ściany zamiast wełny mineralnej". Odpowiedziałem przedstawiając co zrobiłem. Z tego co wiem to nie jestem wynalazcą tego systemu i jest to system stosowany przez innych. O jego przydatności do stosowania świadczy niska wilgotność konstrukcji ścian zewnętrznych. Jedyny wymóg jaki stawia to prawidłowa wentylacja utrzymująca wilgotność względną powietrza. Zimą na poziomie 35-40%.
Zresztą prawidłowa wentylacja jest podstawą w dobrym funkcjonowaniu domu szkieletowego.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 14 Mar, 2013

Owszem odeszlem nieco od tematu, ale tylko troche bo wszystko sie ze wszystkim wiaze. A co styropianu to twoj dom , twoja sprawa. Jednakze polecam wycieczke do Danii czy Norwegii, raczej nawet nie wiedza co to styropian, , deszcze sa bardzo czeste i zacinajace, a domy sa w eksploatacji i po 200 lat. Bo stosuje sie zasdae ekranowania przeciwdzeszczowego przewaznie nawet nieswiadomie. Chodzi o to ze ta warstwa powietrza w trakcie naporu wiatru z desczem wyrownuje cisnienie i nie nastepuje wtalczanie wody w nieszczelnosci sciany.

niedal
Posts: 54
Joined: Thu 26 Nov, 2009
Location: BP

Post by niedal » Sat 16 Mar, 2013

roobik66 wrote:Faktycznie pokaz jest ciekawy. Jednakze izolacja celulozowa wymaga aplikacji przez autoryzowana firme. A druga sprawa , ze w kazdym polu miedzyslupkowym wierca otwor w scianie co ma nie wiele wspolnego z zachowaniem szczelnosci paroizolacji, jesli taka jest wymagana.
I pomimo takiego wiercenia i wdmuchiwania izolacji można otrzymać budynek bardzo ciepły oraz szczelny.
Próba szczelności (pierwsza i jedyna) zakończona na poziomie 0,51. Dwa miejsca nieszczelności to drzwi wejściowe pasywne :grin: oraz jeszcze bardziej pasywne okno PVC :lol:. Robione były pomiary kamerą termowizyjną i poza stolarką otworową wyszło doskonale :mrgreen: Dla niewierzących mogę zamieścić raporty.
W kwietniu w Warszawie będzie można zobaczyć na żywo pokaz palności materiałów izolacyjnych

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sat 16 Mar, 2013

chyba jestem niedowiarek,
przy welnie z celulozy podobno nie stosuje sie zoltej folii, tej paroizolacyjnej,
jak, bez folii udalo ci sie zdobyc dobry wynik przy badaniu szczelnosci?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 17 Mar, 2013

Niedal , ale ja jestem fanem tej wdmuchiwanej izolacji. Jednakze jakbys zobaczyl projekt wymagajacy superszczelnego wykonania paroizolacji , do tego stopnia ze zakazuje sie stosowania zszywek i kaza folie dwustronnieklejaca. To trudno zakladac ze przy przewierceniu paroizolacji zachowa sie wtedy jej szczelnosc.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sun 17 Mar, 2013

Jeżeli stosujemy izolację która nie wymaga paroizolacji to szczelność można uzyskać na płycie obiciowej zewnętrznej, klejąc taśmą styki płyt.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”