Płyty budowlane a ochrona przeciwpożarowa

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Koloryt
Posts: 6
Joined: Thu 07 Mar, 2013

Płyty budowlane a ochrona przeciwpożarowa

Post by Koloryt » Tue 19 Mar, 2013

Jako dystrybutor płyt budowlanych, między innymi również tych niepalnych często spotykamy się z problemem rozbieżności pomiędzy projektem i wymaganymi w nim materiałami, a budżetem i wymaganymi terminami. Dlatego chcąc Państwu pomóc i doradzić co nieco piszę ten tekst.
Zatem drodzy inwestorzy i wykonawcy. Pamiętajcie proszę, że płyty niepalne są produktem nieco droższym niż zwykłe płyty budowlane. Zdarza się też, że płyty te są sprowadzane pod zamówienie klienta i w związku z tym terminy realizacji są nieco dłuższe - nawet do 14-21 dni roboczych. Warto o tym pamiętać, żeby potem nie mieć problemów z terminami i budżetem.
Drodzy projektanci - przed wpisaniem produktu do projektu warto sprawdzić dostępność produktu na rynku. Obecnie mamy spory wybór materiałów niepalnych. Mamy drewnopochodne płyty SF-B, płyty magnezowe MgO i płyty cementowo-wiórowe Cetris i Betonyp.

Zawsze staramy się pomóc naszym Klientom, coś doradzić, ale jeśli nie ma produktu na rynku, to już nic nie możemy zrobić...Wymagań przeskoczyć się nie da. Podstawowym kryterium dopuszczenia obiektu budowlanego (szczególnie budynków użyteczności publicznej) do użytkowania jest zapewnienie w nim warunków bezpieczeństwa pożarowego, którego miarą jest zgodność wykonania budynku z podanymi w przepisach wymaganiami. Podstawowym aktem prawnym regulującym przepisy budowlane w zakresie bezpieczeństwa pożarowego jest Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Ustawa ta wielokrotnie była nowelizowana, a zawarte w niej przepisy zaostrzane między innymi ze względu na wymagania Unii Europejskiej. Aktualnie obowiązująca treść opublikowana została w Dzienniku Ustaw z 2010 r. Ustawa zobowiązuje autorów dokumentacji projektowej do zapewnienia jej zgodności z wymogami ochrony przeciwpożarowej, a spełnienie wszystkich przepisów pozwala założyć, że jest on prawidłowo zabezpieczony przed pożarem lub miejscowym zagrożeniem.
Pozdrawiam wszystkich i w razie pytań proszę o kontakt.


User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Mon 29 Apr, 2013

Witam,
z całym szacunkiem nie ta ustawa reguluje te kwestie, czyli ppoż budynków i nie ona je określa ale blisko.
Nie to żebym się czepiał, ale to w kwestii sprostowania.
Materiały ewentualnie ze względu na zagrożenie muszą spełniać: R, S, I, W, M, S - w budynkach ZL i PM, konkretyzując EN 13501-1:2002”Klasyfilacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków". a więc jakie to wymagania, których nie możecie spełnić ...?
Napiszcie, niemożliwe rzeczy posiadam od ręki cuda do 21dni.
pozdrawiam.

Koloryt
Posts: 6
Joined: Thu 07 Mar, 2013

Post by Koloryt » Mon 27 May, 2013

Dziękuję za uwagi. Co do ustawy, to taką informację otrzymaliśmy od doradców technicznych...
Obawiam się jednak, że nie do końca zrozumiał Pan przesłanie... Formalności są ważne swoją drogą. Nam jednak chodzi raczej o praktyczną radę w sprawie 'wpisywania' w projekt i zakupu materiałów budowlanych spełniających wymagania niepalności.

Po pierwsze chodzi o fakt, że niektóre produkty, jak np. wspomniana już wcześniej niezapalna płyta SF-B, produkowane są partiami. Jest to produkt drogi i na prawdę niewielu dystrybutorów trzyma tę płytę na stanie. W związku z tym czas realizacji takiego zamówienia może się nieco wydłużyć (trzeba to sprowadzić z fabryki na magazyn, trzeba to przeładować i wysłać do klienta), a dodatkowo jeśli wyczerpie się zapas u producenta, to przykro mi, ale płyty nie wyczarujemy. Często spotykamy się z opinią, że terminy realizacji z naszej strony są zbyt długie i jak to się dzieje, że produktu nie ma na rynku, skoro inwestor go potrzebuje. No niestety zdarza się, że produktu nie ma i nic na to nie poradzimy.

W przypadku innych produktów okazują się one po prostu za drogie. I to jest drugi problem w przypadku tych materiałów, że wykonawcy nie biorą pod uwagę wyższych cen wynikających z jakości i parametrów materiału.

Warto przy takich inwestycjach brać różne okoliczności pod uwagę, a w projektach wpisywać możliwość zastosowania alternatywnych produktów. Jako handlowcy bowiem nie możemy zadecydować, że w projekcie płyty SF-B można sobie zastąpić płytą Cetris. Muszą być płyty niepalne/niezapalne, ale jakie? Taką decyzję może podjąć tylko projektant.

julitka
Posts: 2
Joined: Thu 21 Aug, 2014

Re: Płyty budowlane a ochrona przeciwpożarowa

Post by julitka » Thu 21 Aug, 2014

Odnośnie ochrony przeciwpożarowej to polecam firmę alfa-system. W ofercie ma systemy oddymiania, drzwi i bramy pożarowe, klapy, zawory itd. Wydaje mi się, że jest to najlepsza dostępna firma zajmująca się tą kwestią

Majkel
Posts: 8
Joined: Mon 20 Feb, 2017

Re: Płyty budowlane a ochrona przeciwpożarowa

Post by Majkel » Sun 10 Sep, 2017

Julitka, a jeśli chodzi o zawory, to kulowe również mają? - nie wiem, czy wiesz o co mi chodzi dokładnie.. Zawsze się w tym sklepie zaopatrywałem, natomiast jeśli znajdę gdzieś równie ciekawą ofertę, to chętnie sprawdzę. ;)



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”