Płyty Budowlane MFP

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Koloryt
Posts: 6
Joined: Thu 07 Mar, 2013

Płyty Budowlane MFP

Post by Koloryt » Mon 27 May, 2013

W ostatnim czasie pojawiają się problemy z dostępnością drewnopochodnej płyty budowlanej OSB. Czym ją zastąpić? Można w ich miejsce użyć płyt MFP. Nie będę oceniać w kategoriach lepsze gorsze. To decyzja inwestora. Ale dobrze wiedzieć, że płyty OSB nie są niezastąpione.
Płyta budowlana MFP jest płytą drewnopochodną produkowaną z drobnych wiórów ułożonych w różnych kierunkach. Do produkcji używane są najwyższej jakości żywice z melaniną, dzięki czemu płyty te uzyskały klasyfikację E1, co oznacza, że właściwie nie wydzielają substancji szkodliwych dla zdrowia.
Dzięki zwartej strukturze płyty MFP są bardziej odporne na działanie wilgoci. Pozwala to na stosowanie tych płyt również w łazienkach. Płyty te nie rozwarstwiają się ani nie odkształcają pod wpływem wilgoci.
Niewątpliwą zaletą płyt MFP jest jej gładka, estetyczna powierzchnia zewnętrzna. Dzięki temu z powodzeniem używana jest na wystawy i stoiska sklepowe i targowe, opakowania, a także jako element dekoracyjny.
Płyty MFP mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Są wykorzystywane w budownictwie szkieletowym i tradycyjnym, od podłogi, przez ściany, aż po dach. Płyta ta jest bardzo wytrzymała, nie łamie się i nie ugina. W płytach MFP można bezpiecznie i stabilnie mocować haki oraz wkręcać śruby i wbijać gwoździe nawet już 8 mm od krawędzi.
Płyty MFP mają wszelkie niezbędne atesty i spełniają europejskie normy budowlane.
Ważne! Płyty MFP są bardziej odporne na działanie wilgoci. Nie zmienia to jednak faktu, że są materiałem drewnopochodnym i muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wody.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 27 May, 2013

Czy nie przecholowałeś z tym chwaleniem płyty MFP?
Po pierwsze - nie prawdą jest że "właściwie nie wydzielają substancji szkodliwych dla zdrowia". Płyty MFP mają ograniczenie w stosowaniu - nie więcej niż 1 m2 płyty na 1 m3 pomieszczenia i to z powodu wydzielania formaldehydu.
Po drugie - nie prawdą jest że płyty MFP "nie rozwarstwiają się ani nie odkształcają pod wpływem wilgoci". Poczytaj folder dotyczący płyty MFP - "Płyta MFPŸ jest bardziej odporna na wilgoć niż klasyczne produkty drewnopochodne! Jej współczynnik spęcznienia jest korzystniejszy niż w przypadku innych materiałów drewnopochodnych stosowanych w budownictwie." Wynosi 10% po 24 godzinnym zanurzeniu w wodzie.

Zatem jeżeli chcesz coś autorytatywnie pisać - to najpierw sprawdź.

TomaszFabrowicz
Posts: 2
Joined: Mon 05 Aug, 2013

Post by TomaszFabrowicz » Mon 05 Aug, 2013

Witam!
Oczywiscie piszę w temacie płyty MFP.
Wykonawca zaproponował płytę MFP (prawdopodobnie firmy Pfleiderer), która ma być w ścianach zewnętrznych (15 mm) - na pewno od zewnątrz, a co do wewnątrz to mogę się jeszcze zastanowić) + jednostronnie na szkielecie ścian działowych (wewnętrznych) + 22mm na belkach stropowych (czyli jako podkład pod podłogę na poddaszu).
Czytałem o tym, że płyty OSB zawierają różne związki z Formaldehydem, który przeciez jest szkodliwy i uznany za substancje kancerogenną.
Panie Wojciechu - to Pan podawał kilka lat temu (i widze że nadal Pan podaje) normy, że maksymalnie na 1 m2 płyty OSB musi przypadać 1m3 pomieszczenia - wtedy normy nie sa przekroczone.
Czy to nie jest tak, że jeśli płyta ma emisje E1, to nie ma potrzeby zachowania powyższych norm?
Czy jesli upłynęło juz kilka ładnych lat - czy nie produkuje się teraz bardziej eko (chodzi mi o wpływ na zdrowie) ?
Czy mogę mieć absolutną pewność, że poprzez mieszkanie w takim domu nikt nie zachoruje np. na raka czy też nie bedzie miał żadnych dolegliwości?
Proszę więc o odpowiedź, jak to właściwie jest ? Czy mogę zaufać wykonawcy, producentowi płyt MFP, normom które podaje producent ? Czy faktycznie będzie to dom "zdrowy" i nie będzie mieć szkodliwego wpływu na zdrowie mojej rodziny?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 05 Aug, 2013

Prawda jest taka bez wzgledu na swiadectwa itp. , ze roznego rodzaju materialy drewnopchodne (z wyjatkiem plyt pilsniowych miekkich) sa klejone niezbyt zdrowymi klejami. Jak chce sie miec absolutna pewnosc to nalezy unikac takich materialow wewnatrz. Slepa podloge mozna z powodzeniem zrobic zw zwyklej deski calowki. Albo zrobi baloon framing i ulozyc deski podlogowe bezposrednio na belkach.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 05 Aug, 2013

Płyty drewnopochodne podzielono pod względem emisji formaldehydu na różne klasy- E1 - E3. Klasa higieny E1 oznacza, że emisja formaldehydu jest mniejsza niż 0,1 mg/m3.

"Ze względu na swój ostry zapach formaldehyd jest wyczuwalny w pomieszczeniach w koncentracji od około 0,1 miligrama na metr sześcienny. Przy stężeniu większym niż 1 miligram na metr sześcienny dochodzi do podrażnienia górnych dróg oddechowych oraz śluzówki oczu, nosa i gardła. Przy wyższej koncentracji dochodzi ból głowy, duszności, nudności i łzawienia oczu. Wrażliwość na formaldehyd może jednak być subiektywnie bardzo różna. Objawy znikają od razu po usunięciu formaldehydu. Formaldehyd jest alergenem kontaktowym, to znaczy, że przy częstszym kontakcie ze skórą mogą wystąpić reakcje alergiczne."
To ze strony - http://www.allum.pl/zagrozenia-i-alergeny/formaldehyd

TomaszFabrowicz
Posts: 2
Joined: Mon 05 Aug, 2013

Post by TomaszFabrowicz » Tue 06 Aug, 2013

robik66 - radzisz na strop dać np. deske calówkę zamiast płyt MFP - ok, tylko nie wiem jak z kosztami takiego rozwiązania (???);
MFP wychodzi dużo (!) taniej w stosunku do płyt cementowo-drzazgowych (producenci na literę "C" i "F"), i dzięki temu zastosowanie MFP wydawało sie dla mnie zbawienne.
Mówią (piszą) że MFP ma klasę E1 - co ponoć znaczy... no właśnie, raz nawet czytałem że "prawie nie wydziela formaldehydu" - jeśli faktycznie "prawie nie" to i tak: co to znaczy? Może jest / będzie ok i po prostu strach ma wielkie oczy, a może... niestety pewne rzeczy wyjdą po latach dopiero (jeśli wyjdą).
No a co ze ścianami działowymi ? Mi firma mówi że radzi dać płyty MFP na ściany bo to też wzmacnia konstrukcję - więc co proponujesz na te ściany wewnątrz ?
*
Wojciech - radzisz... co? wąchać płyty po zamontowaniu ? I jeśli nie śmierdzi - to ma E1? To MFP które mam mieć w domu ma podobno E1 = więc czy ta świadomość powinna mnie uspokoić? A jeśli Robik66 pisze coś w stylu że wszelkie świadectwa to tylko papiery (a może mieć rację bo wiemy przecież jak ten świat jest urządzony... ) A nikt nie chce chorować - to oczywiste!!! Stąd robię tyle zamieszania w temacie.
Nie liczyłem dokładnie, tylko na szybko i wydaje mi się, że u mnie może wyjść zła proporcja m2 płyty do m3 pomieszczenia - więc: co robić ?!

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 07 Aug, 2013

Musisz przyjąć obostrzenia stosowania płyty drewnopochodnych w pomieszczeniach - mniej niż 1 m2 płyty na 1 m3 pomieszczenia. To dotyczy tak samo płyty MFP czy też płyty OSB/3. I tyle. Z tym nie ma co dyskutować.
A w końcu nikt nie zmusza Cię do stosowania płyty zawierających formaldehyd. Są inne rozwiązania - np. płyta włóknowo-gipsowa Fermacell, czy też płyta OSB bezformaldehydowa. Są też i inne płyty produkcji Steico czy Kronopol'u.
Mi firma mówi że radzi dać płyty MFP na ściany bo to też wzmacnia konstrukcję
Co to za firma? Powiedz im by nie przesadzali. Chyba że robią to tylko dla zwiększenie swojego przerobu.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”