Płyta Steico phaltex na poszycie ścian lub dachu

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
caro777
Posts: 26
Joined: Wed 18 Jul, 2012
Location: Kaszuby

Płyta Steico phaltex na poszycie ścian lub dachu

Post by caro777 » Tue 27 Aug, 2013

Witam,
Wykonawca poleca mi na poszycie płytę steico phaltex (pilśniowa, bituminowana), wcześniej pracował w Norwegii i twierdzi, że tak się tam najczęściej robi. Tzn. nie miał na myśli dokładnie tej płyty, ale domyślam się, że o tą mu właśnie chodzi.
Pytanie czy można tą płytę traktować jako zamiennik OSB3 i te same grubości będą odpowiednie. Nie mogłem w sieci znaleźć wytrzymałości na zginanie tej płyty.


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 01 Sep, 2013

To nie jest zamiennik plyty osb. Plyta osb jest konstrukcyjna, czyli sztywna, a plyta pilsniowa bitumowana sluzy jako poszycie nie konstrukcyjne. Taka plyta juz nie wymaga stosowania wiatroizolacji.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Mon 16 Sep, 2013

Robik ma racje. Jedna płyta drugiej nie równa. Prawdą jest że w norwegii stosuje się prawie tylko taka płytę na poszycie. Można ją z powodzeniem zastosować zamiast osb ale trzeba pamiętać o zapewnieniu sztywności konstrukcji. W typowym budynku norweskim wystarczającą sztywność ścian zapewnia deska elewacyjna i poszycie wewnętrzne. Wiec jeśli na elewacji ma się pojawić styropian lub cieniutka "deseczka" elewacyjna to raczej osb.

mariober
Posts: 28
Joined: Sat 03 Jan, 2015
Location: Norwegia

Re:

Post by mariober » Sat 03 Jan, 2015

roobik66 wrote:To nie jest zamiennik plyty osb. Plyta osb jest konstrukcyjna, czyli sztywna, a plyta pilsniowa bitumowana sluzy jako poszycie nie konstrukcyjne. Taka plyta juz nie wymaga stosowania wiatroizolacji.
Ta płyta Wymaga wiatroizolacji !!!
Płytą pokrywamy dachy, ściany służy jako poszycie między izolacją a szczeliną wentylacyjną, można kłaść w deszczowe dni ale nie jest wodoszczelna -dłuższe narażenie jej na wodę zmiękcza ją!
wypowiadam się tylko gdy wiem o czym mówię !


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”