Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
afelonka
Posts: 1
Joined: Fri 20 Sep, 2013

Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by afelonka » Fri 20 Sep, 2013

Witam, forum szkieletu czytam od prawie roku, kiedy to doszlismy z zona do wniosku, ze to juz ten czas na przeprowadzke z mieszkania do domu, mamy pozwolenie na budowe, dzialke oraz to co najwazniejsze, troche ciezko uzbieranych i zaoszczedzonych pieniedzy, nastal wiec czas aby je madrze wydac :)
Dotychczas interesowalem sie wylacznie domami szkieletowymi, z racji ze przez pewien okres mieszkania w takowym w Szwecji bylem bardzo zadowolony, niedawno jednak spotkalem sie z technologia paneli SIP, ktora nie powiem bardzo sie zainteresowalem.
I tu moje pytanie, jako ze w Polsce nie jest to zbyt popularna technologia czy znajdzie sie jakas pomoc gdzie szukac rozsadnego wykonawcy/producenta ?
Dotychczas w internecie znalazlem 3 firmy ktore wogole mi odpowiedzialy na zapytanie o ceny, terminy realizacji itp. i sprawa wyglada tak:
1. LS Tech Homes - plyty z paneli MGO wypelnione styropianem EPS, ciezko dodzwonic sie do firmy a jeszcze ciezej uzyskac informacje, ale ze do latwo zbywajacych nie naleze dowiedzialem sie, ze koszt stanu deweloperskiego to od 1850 do 2200 netto za m2, bez instalacji i fundamentow za to z systemem ogrzewania nawiewnego Miller, wartosc U dla sciany to 0,15.
2. Prefwood Sp. z o.o. to ta sama firma co DOMYSIP.pl , dodzwonilem sie, dostalem wycene, wlasciwie elastycznie i na pewno wiecej informacji, koszt paneli sciennych z plyty OSB i wkladem EPS to 145 zl/m2 panela netto, a dachowych 165 zl/m2 panela U=0,16.Mozna kupic same panele albo panele z montazem, jestem, umowiony pod koniec wrzesnia na spotkanie bede wiedzial cos wiecej. Jak sie dowiedzialem firma najpierw importowala panele z Ukrainy teraz produkuja je sami. Wartosc U dla samego panela 0,22 przy dodatkowym ociepleniu 10cm U= 0,14 a 15 cm U=0,12
3. Solcraft- panele z plyty osb w wkladem pur, wartosc U rozne w zaleznosci od grubosci panela
100 mm - 153 zm/m2 U=0,21
140 mm - 182 zl/m2 U=0,15
180 mm- 218 zl/m2 U= 0,12
Solcraft jest jedynie fabryka, a montaz wykonuja firmy wspolpracojace, ale wlasciwie kontakt z nimi taki troche utrudniony i troche przestraszeni jak sie o tej technologii z nimi rozmawia.

Tak wiec moje pytanie, czy warto sie wlasciwie pakowac w technologie SIP czy dac sobie spokoj i wybrac tradycyjny szkielet. Z tych trzech firm jedynie w drugiej otrzymalem informacje o jakie prosilem oraz zdjecia z montazy, Solcraft podobno buduje jakies osiedle w Warszawie, dostalem rowniez zdjecia ale wykonczonych wnetrz, konstrukcji jako tako nie widac, a LS TECH mnie wlasciwie...olal, nie odpowiadajac na maila odnosnie specyfikacji stanu deweloperskiego, sam juz nie wiem co myslec...czas ucieka a na budowie fundamenty juz stoja.


kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Sat 21 Sep, 2013

Jak sam sprawdziłeś, ten rynek jest w Polsce rozwijający się.
Z powyższych trzech wspomnianych przez Ciebie firm, styczność miałem tylko z LS Tech Homes (byłem na szkoleniu i zwiedzaniu fabryki) i chyba z Prefwood (kiedy rozpoczynali własną produkcję). Wrażenia mam takie jak Ty.
Swojego czasu panele SIP chciał wprowadzić do Polski Kingspan (TEK) - http://www.tek.kingspan.com/uk/index.htm
Odpowiedzialny na Polskę był (nie wiem czy jeszcze jest): http://www.budownictwo-nowatorskie.pl/
Ceny były jednak 'europejskie'.
Daj znać po spotkaniu w Prewood, na pewno posłuży ta informacja innym zainteresowanym.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Thu 24 Oct, 2013

Sam chętnie bym się czegoś więcej na ten temat dowiedział.

papatkiole
Posts: 15
Joined: Fri 28 Mar, 2008

Post by papatkiole » Sat 21 Dec, 2013

odświeżę temat
czy ktoś znalazł jakąś firmę konkurującą z solacraft?
zadałem nawet pytanie na oferteo i jak na razie cisza.
znalazłem firmy produkujące sip, ale środek był styropianowy i koszty były prawie takie same przy gorszych parametrach izolacyjnych styropianu.
Ceny za wykonanie dobijające, chyba sam będę składał, bo 1,2 tyś/m2 za ułożenie płyt to duża przesada.
Zastanawiam się mocno czy nie sprowadzić z zagranicy, może ktoś ma namiary na firmy zachodnie lub wschodnie, będę wdzięczny.
Cóż człowiek, nawet światło się załamuje.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 21 Dec, 2013

Zobacz też tutaj - http://mgo-green.pl/panel.php

papatkiole
Posts: 15
Joined: Fri 28 Mar, 2008

Post by papatkiole » Sat 21 Dec, 2013

właśnie o nic myślałem pisząc o gorszych właściwościach i podobnej, nawet niekiedy wyższej cenie ;)
aczkolwiek dzięki za zainteresowanie tematem

moze napiszę dlaczego sip, bo łatwość składania elementów i mniejsze prawdopodobieństwo zrobienia błędów konstrukcyjnych oraz w moim mniemaniu solidniejsze i wytrzymalsze od zwykłego szkieletowego przemawia na korzyśc tej technologii. Szkielet dobry postawić jest niezłą sztuką, sip trochę przypomina klocki. Lepsze parametry izolacyjne, mniejsze mostki termiczne, stabilniejsza konstrukcja, mniej pracy przy budowie. Ceny na razie nie porównuję bo tutaj powinni wypowiedzieć się specjaliści od szkieletu ile kosztuje m2 ściany o podobnych właściwościach w szkielecie, sip z rdzeniem piany poliuretanowej 0,15 W/m2K kosztuje 182 netto, standardowy cennik dla detalicznych, ale jakoś słabo chcą negocjować ;)
Wojceichu, firma o której piszesz ceny podała mi takie
Panel ścienny (U=0,22) W17M-M 172mm 1220x3050 3,00m2 - cena 170 netto zł/m2 czyli panel za 510 zł netto,


Ogólnie krucho z informacjami na temat technologii, projektów jak na lekarstwo.
Znalazłem jeszcze dwie firmy z okolic Częstochowy robiących w tej technologii, ale dziwny marketing i kiepskie opinie wykluczają ich jako godne uwagi źródło informacji. Nawet byłem w domu ich wykonania i właściciel mówiąc delikatnie był niezadowolony.

Jeżeli ktoś ma jakieś info na temat tej technologii, jakiś linki będę wdzięczny, można słać na pw ;)

Pytanie do obeznanych w szkielecie, jakie koszty wykonania ściany o podobnych parametrach sa obecnie na rynku?

Czy ktoś robił szkielet z wypełnieniem pur? Bo widziałem gdzieś filmiki na ten temat, ciekawe jak kosztowo to wychodzi.
Pozdrawiam
Cóż człowiek, nawet światło się załamuje.

maciek8204
Posts: 1
Joined: Sun 12 Jan, 2014

Post by maciek8204 » Sun 12 Jan, 2014

Witam
Podłącze się do tematu, Wydaje mi sie że jeszcze jakąś inną firmę widziałem w którymś z katalogów z gotowymi projektami domów. (chyba że jest to któraś z powyższych firm po zmianie nazwy)
Niestety nie pamiętam jaki to był katalog, ale wejdę dziś na strych i poszperam może odnajdę, to podeślę namiary.

SIPdesigner
Posts: 1
Joined: Wed 16 Dec, 2015

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by SIPdesigner » Wed 16 Dec, 2015

Post dosc stary. I SIP w polsce dopiero raczkuje. Szczerze odradzam komukoliwek realizacje w tej technologii na produktach krajowych. (brak certyfikatow i badan oraz kontroli jakosci produkcji - czyli tego co wychodzi z fabryki. Szczegolnie omijac szerokim lukiem LSTech ktory w ciemno kupuje plyty magenzytowe w Chinach...
Obecnie jedyna firma ktora produkuje dobrej jakosci panele SIP w EU niestety znajduje sie w Wielkiej Brytanii. Firma nazywa sie Kingspan a ich panele SIP nazywaja sie KingspanTEK.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by pecoalsw » Mon 21 Dec, 2015

Witam, interesujaca technologia. Aczkolwiek z ekologia i budownictwem drewnianym nie ma to jednak duzo wspolnego.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by Wojciech Nitka » Tue 22 Dec, 2015

Zainteresowanych tematem zapraszam - http://www.sips.org/

ksojka
Posts: 1
Joined: Tue 22 Dec, 2015

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by ksojka » Tue 22 Dec, 2015

Witam,
Zainteresowanych tematem zapraszam do obejrzenia filmu Ministerstwa Środowiska https://www.youtube.com/watch?v=rjaJ8u3 ... p&index=23 , aby przekonać się, że SIP w Polsce już nie raczkuje, lecz wstał i zaczyna chodzić, a niedługo będzie biegał :)

MysterM
Posts: 1
Joined: Mon 27 Jun, 2016

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by MysterM » Mon 27 Jun, 2016

Witam .
Szukając w internecie informacji na temat technologii SIP trafiłem na ten wątek . Chcemy... tzn ja z żonką wybudowac dom energooszczędny 115m2 bazujący na drewnie i stoimy przed wyborem technologii oraz firmy wykonującej . Ostatnio coraz częsciej przyglądam sie nowoczesnym technologiom . Równoczesnie szukam jakichkolwiek opini , recenzji lub referencji potwierdzających tę metodę budownictwa . Do tej pory kontaktowałem sie z firmą Solcraft produkującą panele h-block z rdzeniem pur obitym płytą osb oraz firmą LSTech posiadającą panele z rdzeniem styropianowym obitym płytami magnezowymi . Kazda z firm wiadomo chwali swoje rozwiązania przedstawiając je jako najlepsze . I tu moje pytanie . Czy ktos z forumowiczów posiada jakies dodatkowe informacje co do tych firm i ich technologii? Moze ktos widział na zywo taki dom lub wie jak sie sprawuje po kilku latach ? Czy warto sobie wogóle zawracać głowe tymi panelami czy lepiej pojsc w kierunku tradycyjnego szkieleciaka ?


marina
Posts: 12
Joined: Tue 29 Aug, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by marina » Tue 29 Aug, 2017

Czy jest opłacalne? No cóż, przede wszystkim trzeba byłoby się w pierwszej kolejności lepiej zapoznać z tematem i dopiero wtedy ocenić czy jest to opłacalne czy nie. A jak zostało wspomniane wyżej, ta technologia w Polsce nie jest zbyt popularna i powszechna, więc poszukiwania mogą nie być takie łatwe, zwłaszcza jeżeli chodzi o materiały. W razie czego zawsze można też pomyśleć o innych możliwościach, jakie daje budownictwo, jak w przypadku popularności domów energooszczędnych, o których pewnie niejedna osoba czytała - w Necie wiele informacji na ten temat, ale w przypadku domów drewnianych pewnie nie do końca ma to jakieś sensowne odniesienie, chyba że jednak nie chce się budować z drewna, to już jednak kwestia mocno indywidualna.

michalnalepa
Posts: 1
Joined: Fri 01 Sep, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by michalnalepa » Fri 01 Sep, 2017

Jeżeli chodzi o technologie to koszty robocizny są podobne sam miałem przyjemność kilka razy robić dom z paneli SIP jedynie z tego co wiem koszty materiałów są większe i trudno dostępne.
Jestem wieloletnim pracownikiem budowlanym w budimexie w wolnych chwilach tworze konstrukcje z desek kompozycyjnych i tarasowych

jacol3500
Posts: 3
Joined: Tue 12 Aug, 2014

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by jacol3500 » Wed 08 Nov, 2017

Może trochę odkopie temat. Ktoś budował, swój dom w tej technologii? Chodzi mi po głowie pomysł budowy małego domku 35mkw bez pozwolenia na budowe. Zastanawiam się czy iść w zwykły szkielet czy jednak spróbować budowy z SIP.
Dom będę stawiał samodzielnie i wydaje mi się, że panele będą wygodniejszą opcją. Jednak cena 180zł za mkw wydaje się dość duża.
A gdyby tak zrobić panele samodzielnie? Rdzeń ze styropianu 15cm, przyklejony do płyt osb 3 klejem poliuretanowym? Ma to jakiś sens?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by zbiegusek » Wed 08 Nov, 2017

Są ludzie, którzy tak robili. Są na Yutubie filmy, jak prawie seryjnie produkują sobie panele w garażu.
Po swoich ostatnich doświadczeniach z budową szkieletora uważam jednak, że możesz spokojnie przyjąć opcję budowy w systemie szkieletowym. Jak wszystko dobrze rozmierzysz, to klocki możesz poprzycinać w przysłowiowym garażu, a później stawianie ścian, to mgnienie oka. I praktycznie wszystko możesz zrobić sam jeden, tylko od czasu do czasu potrzebując czyjejś pomocy na dosłownie pięć minut. W tym cztery minuty gadki o pogodzie. ;)

jacol3500
Posts: 3
Joined: Tue 12 Aug, 2014

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by jacol3500 » Wed 08 Nov, 2017

Ogólnie nie boję się, budowy w systemie szkieletowym. Od małego robiłem z ojcem dachy :) bardziej chodzi o walory ekonomiczne. Dom chce zbudować jak najbardziej po kosztach ponieważ chcemy z narzeczoną uniknąć kredytu. Pomęczyć się trochę (myślę, że nie będzie tak źle, obecnie mieszkamy w mieszkaniu 37mkw), i rozbudować dom za kilka lat. Zaciekawił mnie projekt, w którym facet opisuję budowe domu 35mkw, jako budynku gospodarczego tak by uniknąć opłat za projekt, kierownika budowy itd. Późniejsze przekształcenie go na budynek mieszkalny i rozbudowa do 70mkw. Ponoć też bez zezwolenia. Dobrze myślę, że to kolejny budynek gospodarczy dzielący ścianę z poprzednim przekształconym na dom?
Wracając do technologi budowy. Własnoręcznie robiony SIP z rdzeniem 15cm to w zależności od styropianu użytego na rdzeń, (liczyłem taki z przewodnością cieplną 0,32) jakieś 90-100zł za mkw (trochę zawyżyłem cenę). Wydaję mi się, że tradycyjny szkielet będzie droższy.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by zbiegusek » Thu 09 Nov, 2017

Nie wiem, nie robiłem kosztorysu. Opieram się tylko na przeczuciu, a to może być mylne. Sam musisz _dokładnie_ policzyć.
Co do mieszkania w 35m^2, to jest to zupełnie inny poziom życia aniżeli w mieszkaniu o takim samym metrażu. Przede wszystkim dwór/pole (niewłaściwe skreślić w zależności od regionu kraju) jest traktowany jako dodatkowe pomieszczenie, w którym spędza się większość czasu.
A jak już się ma do mieszkalny, to można do niego dobudować ganek o powierzchni 35m^2. I tym sposobem masz dom 70m^kw.
Właśnie taki buduję i jest to olbrzym. :)

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Mon 20 Nov, 2017

jacol3500 wrote:Może trochę odkopie temat. Ktoś budował, swój dom w tej technologii? Chodzi mi po głowie pomysł budowy małego domku 35mkw bez pozwolenia na budowe. Zastanawiam się czy iść w zwykły szkielet czy jednak spróbować budowy z SIP.
Dom będę stawiał samodzielnie i wydaje mi się, że panele będą wygodniejszą opcją. Jednak cena 180zł za mkw wydaje się dość duża.
A gdyby tak zrobić panele samodzielnie? Rdzeń ze styropianu 15cm, przyklejony do płyt osb 3 klejem poliuretanowym? Ma to jakiś sens?
Ja właśnie się przymierzam do tego by zrobić sobie takie panele i z nich dom. Z tego co do tej pory wiem to do klejenia trzeba użyć specjalny klej, który się nada. Taki odpowiedni klej wymaga też odpowiedniej siły nacisku między 2 a 4kg/cm2 powierzchni. Przy płycie osb najlepszy nacisk da łącznie jakieś 80ton. To co można znaleźć na YT pokazują prasy o nacisku 2tony i jest to tylko pokazanie że tak mniej więcej się to robi. Ja osobiście bym nie zaryzykował robienia paneli w taki sposób do swojego domku. Najwyżej budę dla psa bym tak mógł zrobić lub kurnik. To musi być porządnie sprasowane a nie tak na sztukę. Klej też musi być dobry by sklejenie wytrzymało cały okres użytkowania domu czyli min.100lat.
Aby sobie samemu zrobić takie panele to trzeba mieć prasę która da te 80ton. Kupno takiej prasy to min.26k i sposób na to aby ją umieścić tam gdzie by się chciało wykonywać panele. Do garażu może być ciężko wjechać no chyba, że ma się garaż z wysoką bramą do której wjedzie się ciężkim sprzętem. Nawet jak teoretycznie byłoby to możliwe to jest zupełnie bez sensu wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotówek by kupić prasę do robienia paneli na które części składowe i tak trzeba wydać kolne złotówki. Jednym słowem problemem jest odpowiednia prasa. Najlepiej byłoby zrobić sobie taką samemu. Ja taką wymyśliłem https://www.youtube.com/watch?v=-kr0T-ozKpI można prasę zrobić z profili prostokątnych, a na siłowniki użyć 4 podnośniki samochodowe 20tonowe. Konstrukcję główną można skręcić na grubym pręcie gwintowanym przykładowo m22 bo dzięki temu elementy można łatwo przenieść i poskręcać w miejscu w którym by się robiło panele.
Ale prasa to jedno, a potem są potrzebne komponenty do zrobienia paneli więc styropian, osb i klej. OSB ma wymiary 125x250cm. Standardowy styropian w płytach ma 50x100cm czyli nijak nie pasuje pod panele. Zostaje zamówić styro o odpowiednim formacie u producenta. Ale jaki to jest ten odpowiedni format? To już trzeba wiedzieć jak łączyć ze sobą panele SIP. Ja bym to robił kantówką o grubości 6cm, więc dzieląc to na pół daje nam 3cm. Tyle właśnie styropian musi być schowany w OSB na jednej stronie. Czyli szerokość osb 125cm minus 6cm daje nam 119cm i taką właśnie szerokość musi mieć format. Trzeba więc szukać takiej formy która robi blok styropianowy o szerokości min.119cm. Formy do styro maja szerokość 100cm lub 120cm więc wiadomo że potrzebna jest forma 120cm. Jest to o centymetr za szeroko ale najwyżej się to odetnie i pójdzie na straty. Forma ma długość 600cm a wysokość 100cm. Trzeba więc patrzyć jakiej grubości maja pociąć nam plastry styropianowe. Jak się potnie na 15cm to z 100cm zrobi się ich 6sztuk przez co zostanie 10cm które będą odpadem w tym przypadku za który trzeba i tak zapłacić. Bo producent to zrobi ale odpady nam policzy. Trzeba więc robic tak aby nie było odpadów albo by były możliwie jak najmniejsze. Patrząc na to pod tym względem najlepiej jak sie potnie styro na 14cm gdyż wtedy wytnie się 7 plastrów i odpadu zostanie raptem niecałe 2cm co jest do przyjęcia. Przy grubości styro 14cm do łączenia paneli SIP będą potrzebne kantówki 6x14cm. Oczywiście musi to być drewno KVH. Ale jaki styro do tego użyć? W końcu jest ich wiele różnych rodzai a każdy by chciał najcieplejszy. To już zależy jaki rodzaj styro w tej formie robi producent bo przykładowo taki elewacyjny to robi tylko w formie o szerokości 100cm więc o to trzeba pytać. Ja jakbym to robił to brałbym do tego jakiś styro o wytrzymałości na ściskanie min.150kPa czyli takie dach/podłoga/parking bo to jednak musi być element konstrukcyjny i musi być w miarę mocne tym bardziej przy prasowaniu. Można też zrobić grubszy styropian, ale wydaje mi się że to byłoby bez sensu gdyż i tak z zewnątrz trzeba dać styro, więc szkoda iść w większą grubość całego panelu. Teraz zostaje wybór osb. Nie jest on za duży a najczęściej się stosuje o gr.15mm i z styro o gr.14cm da grubość panelu 17cm i to wystarczy na element konstrukcyjny. Wewnętrzne ściany można zrobić z typowego szkieletu lub też z SIP ale z styro o gr.10cm gdyż to wystarczy. Ja osobiście tylko nośne bym robił z SIP a zwykłe działowe potem z płyt gk i profili. Tak bym robił bo i tak trzeba potem na SIP robić jakąś przestrzeń na instalacje i wtedy ściana grubnie a tego przy działówkach bym nie chciał. Dodatkowo styropian nie tłumi dźwięków tak jak wełna więc temu działówek bym z tego nie robił. Klej do tego użyć trzeba poliuretanowy dwuskładnikowy który ma aprobatę że nadaje się do elementów konstrukcyjnych. Nie ma co patrzeć na filmiki na YT od ruskich bo oni z byle czego by zrobili a pianka do klejenia styro na elewacji nie jest konstrukcyjna w taki sposób aby na tym mogło się coś spierać temu się to nie nadaje. Panel SIP jest elementem mimo że ociepleniowym to i konstrukcyjnym więc klej musi być też nadający się do elementów konstrukcyjnych.
Trochę się tam rozpisałem, ale jakby kto chciał się w tym temacie wymienić poglądami i wiedzą to zapraszam do merytorycznej rozmowy./

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by zbiegusek » Tue 21 Nov, 2017

No... toś zaszalał. :)
Budowanie browaru, żeby się małego piwa napić, to trochę khm... nieekonomiczne jest. :)
Jeżeli ktoś chce sam zbudować mały dom, to zwykle wynika to z kombinacji kilku motywów, z których bardzo ważnym jest motyw ekonomiczny. IMO szkoda kasy i czasu na budowanie instalacji do produkcji paneli. A zwłaszcza wymyślanie pancernych rozwiązań.
Po kiego diabła drewno KVH do łączenia paneli?
Jak przeczytałem twoje zamiary, to stwierdziłem, że chcesz mieć pancerny bunkier w technologii quasi drewnianej. Po co?
Naprawdę uważam, że najlepszą technologią prowadzenia budowy sposobem gospodarczym (czyli DIY) jest szkieletor. Proste, lekkie, łatwe. No i trwałe. :)

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Tue 21 Nov, 2017

zbiegusek wrote:No... toś zaszalał. :)
Budowanie browaru, żeby się małego piwa napić, to trochę khm... nieekonomiczne jest. :)
Jeżeli ktoś chce sam zbudować mały dom, to zwykle wynika to z kombinacji kilku motywów, z których bardzo ważnym jest motyw ekonomiczny. IMO szkoda kasy i czasu na budowanie instalacji do produkcji paneli. A zwłaszcza wymyślanie pancernych rozwiązań.
Po kiego diabła drewno KVH do łączenia paneli?
Jak przeczytałem twoje zamiary, to stwierdziłem, że chcesz mieć pancerny bunkier w technologii quasi drewnianej. Po co?
Naprawdę uważam, że najlepszą technologią prowadzenia budowy sposobem gospodarczym (czyli DIY) jest szkieletor. Proste, lekkie, łatwe. No i trwałe. :)
Kantówka KVH 6x14cm co 125cm to pancerna konstrukcja? Czymś trzeba te panele łączyć. Można też byłoby zrobić łącznik SIP ale wtedy łącznik by musiał mieć grubość 14cm co po odliczeniu osb dałoby grubość styropianu w łączniku 11cm. Też łącznik musiałby mieć długość 12cm przez co w panelu ściennym styropian tez by musiał mieć inny wymiar przez co byłoby za dużo odpadów styropianu a przez to cena ich większa. Temu właśnie lepiej za łącznik zastosować kantówkę KVH. Przy okazji bardziej wzmocni się cała konstrukcja.
Prasa do zrobienia paneli by wyszła mnie ok.5k a to i tak dużo taniej niż kupować gotowe panele u jakiegoś producenta.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Tue 21 Nov, 2017

zbiegusek wrote: Naprawdę uważam, że najlepszą technologią prowadzenia budowy sposobem gospodarczym (czyli DIY) jest szkieletor. Proste, lekkie, łatwe. No i trwałe. :)
Też myślałem i ciągle mam na oku konstrukcję szkieletową domku. Tej opcji nie wykluczam, ale technologia SIP jakoś mnie zauroczyła i bardziej podoba od zwykłego szkieletu.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by zbiegusek » Wed 22 Nov, 2017

To widać, żeś zauroczony. Czyli zakochany. A miłość, jak wiadomo, zaślepia. ;)
Za 5 tysięcy złociszy obkupisz się w narzędzia ręczne i elektronarzędzia niezbędne a nawet tylko te przydatne do budowy szkieletora. W tym gwoździarkę. I może nawet uda się coś zaoszczędzić. :)
A te panele? Naśladowanie przemysłowej technologii do niczego dobrego nie prowadzi - nie zostaniesz fabryką i już. Tak, jak fabryka nie zostanie samodzielnym cieślą.
Zacznijmy od tego, co planujesz - wtedy określimy, czego naprawdę potrzebujesz. :)

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Wed 22 Nov, 2017

Wykonanie prasy i paneli porównuje do zakupu paneli u jakiegoś producenta. Po wykonaniu prasy bez problemu będzie można ja potem komuś odsprzedać. Jak będzie dobra i się spodoba to na pewno znajdą się chętni którzy też będą chcieli sobie sami zrobić panele SIP. Oczywiście nie nadaje się to na masową produkcje, ale do własnego użytku już tak. Popołudniu po pracy można wykonać 4-6 paneli. Więc można sobie na spokojnie robić panele a potem budować. Przykładowo załatwia się formalności itp i można już robić sobie panele SIP. Później jak będzie czas budowy to się tylko zmontuje panele na budowie. Ja oczywiście planuję prosty domek o podstawie prostokąta w którym długości ścian są wielokrotnością długości panelu czyli szerokość to 750cm a długość 875cm. Domek z pełnym piętrem i prostym dwuspadowym dachem. W bardziej skomplikowaną bryłę bym nie szedł z panelami. Jeszcze stropy z SIP bym zrobił.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Sun 03 Dec, 2017

Jest jeszcze jedna rzecz która bardziej przemawia na korzyść paneli SIP czyli redukcja mostków cieplnych w porównaniu do typowego szkieletu, bo będzie użyta mniejsza ilość drewna. Więc teoretycznie ściany będą cieplejsze.


kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Thu 21 Dec, 2017

panie Wojciechu, jest pan chyba najbardziej zorientowany w przepisach z nas wszystkich więc proszę Pana o poradę w trudnej sprawie. Chciałbym postawić sobie domek z paneli SIP ale własnej produkcji. Zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych to takie wyroby muszą mieć certyfikaty a bez tego nikt nie zaprojektuje mi domu z paneli bez certyfikatów. Z tym że w tej ustawie jest też art.10
< Dopuszczone do jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym są wyroby
budowlane wykonane według indywidualnej dokumentacji technicznej
, sporządzonej
przez projektanta obiektu lub z nim uzgodnionej, dla których producent
wydał oświadczenie, że zapewniono zgodność wyrobu budowlanego z tą
dokumentacją oraz z przepisami.> czy ten punkt nie daje przypadkiem takiej jakby furtki co do tego że nie potrzeba certyfikatu jeżeli projektant zrobi indywidualną dokumentacje techniczną? Ja to rozumiem na zasadzie takiej jak jest choćby z stropem monolitycznym robionym na budowie. Do tego też jest projekt na podstawie którego stosując odpowiednie komponenty robi się strop. Na wykonanie projektu do paneli SIP byłoby jeszcze szybciej i łatwiej bo to przecież sklejony styropian z osb obustronnie. Oczywiście cały projekt domu nie składa się tylko z samych paneli ale to jest już inny temat bo czy ja je sam zrobię czy kupię to i tak na całą konstrukcję muszę mieć projekt. Widzi Pan w tym temacie jakieś światełko w tunelu czy raczej na pewno muszę odpuścić bo się tak nie da?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by toja » Thu 21 Dec, 2017

Co za ściema? Czego Ty chcesz?
Nikogo nie obchodzi skąd weźmiesz te swoje sipy.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Thu 21 Dec, 2017

toja wrote:Co za ściema? Czego Ty chcesz?
Nikogo nie obchodzi skąd weźmiesz te swoje sipy.
Tak jak pisałem, to ustawa o wyrobach budowlanych mówi o tym że materiały konstrukcyjne muszą mieć certyfikaty aby mogły zostać użyte. Ponoć nawet bloczków betonowych nawet sobie samemu nie można zrobić jakby kto chciał na fundament. Nawet architekt mi pisał że produkt musi mieć papiery na dopuszczenie. Od was próbuję się dowiedzieć czy art.10 który przytoczyłem daje na to lukę czy nie i jak to mam wykorzystać.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by toja » Fri 22 Dec, 2017

Żeby zostały wprowadzone do obrotu - o tym pisze art. 10.
Ty sobie możesz robić co chcesz. Jedyną przeszkodą może być kierownik budowy, ale wystarczy że napiszesz oświadczenie, że są to materiały konstrukcyjne i spełniają założenia projektowe.
Problem będziesz miał dopiero jak nie spełnią i ktoś zginie.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Fri 22 Dec, 2017

toja wrote:Żeby zostały wprowadzone do obrotu - o tym pisze art. 10.
Ty sobie możesz robić co chcesz. Jedyną przeszkodą może być kierownik budowy, ale wystarczy że napiszesz oświadczenie, że są to materiały konstrukcyjne i spełniają założenia projektowe.
Problem będziesz miał dopiero jak nie spełnią i ktoś zginie.
Nie masz racji, bo nic nie piszą o wprowadzeniu do obrotu tylko do dopuszczeniu do jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym.
Ogólnie ustawa o wyrobach budowlanych mówi o tym że poszczególne komponenty konstrukcyjne muszę mieć certyfikat i dopuszczenie aby można było je stosować do budowy. Jednym słowem nie można przykładowo samemu zrobić sobie bloczków fundamentowych mimo że to trudne nie jest. Nie można nawet jak się ma swój użyć z niego drzewa na konstrukcję dachu bo nie ma to dopuszczenia. Nieważne że tak kiedyś robili ale już od 5lat nie wolno. Kiedyś to cieśla sam sobie drewno załatwiał, wiedział jakie i miał też swoje sprawdzone miejsca i sposoby a teraz wszystko kupuje się w tartaku i pewnie między innymi dla dobra ludzi wprowadzili takie a nie inne zasady by mieć pewność że dany produkt na pewno będzie dobry. A tak naprawdę to oni mają z tych certyfikatów kasę i pewnie w głównej mierze o to chodziło. Jak dla mnie bez sensu jest że przykładowo do budowy domu trzeba mieć fachowy projekt od architekta na każdy domek. Obecnie wszystko buduje się w jakimś systemie i stosuje systemowe rozwiązania. Można z ytonga murować i u nich dostaniesz wszystko i nawet pokażą Ci jak to robić (za odpowiednią opłatą którą i tak dużo ludzi bierze) więc po co mi projekt od architekta? W domach szkieletowych tez buduje się w jakimś systemie. Stosuje się odpowiednie rozstawy słupków ściennych, przekroje w zależności od typu konstrukcji i tyle. Przykładowo w niedużym domku z poddaszem użytkowym wystarczą słupki 40x140mm co 626mm. Więc po co do tego jest mi konstruktor? Wystarczy stosować się do zaleceń i po sprawie. Takie domki nieduże do 150m2 nie powinny być obwarowane wymogiem projektanta. Mogłaby być jakaś stronka czy program do pobrania w którym wrzuca się rzuty, lokalizacje i na tej podstawie w zależności gdzie się mieszka program by pokazał jaka to ma być konstrukcja itd. Oczywiście jakby ktoś chciał to mógłby iść do architekta ale to nie powinien być obowiązek. Takie jest moje zdanie i tyle.
Mimo to mamy przepisy jakie mamy i zgodnie z nimi nie można na swoją rękę robić elementów konstrukcyjnych temu właśnie pytam jak mógłbym przekonać swojego architekta do tego abym sam zrobił sobie panele na posrawie dokumentacji którą by przygotował?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by toja » Fri 22 Dec, 2017

Mylisz się. Bloczki Ytonga to tzw. elementy murowe, a nie żaden system, konstrukcje szkieletowe oblicza się jak każdą inną, to nie jest żaden system. Jeżeli potrafisz to sam możesz (na swoje potrzeby) dokonać klasyfikacji drewna, wyprodukować bloczki betonowe. Tylko musisz to umieć i posiadać odpowiednie kwalifikacje. A skoro nie umiesz i nie masz ku temu kwalifikacji to musisz zapłacić.
I tak w sumie wyjdzie Ci taniej.

kamilb1987b
Posts: 19
Joined: Thu 13 Apr, 2017

Re: Dom z paneli SIP - czy to się opłaca, gdzie kupić ?

Post by kamilb1987b » Fri 22 Dec, 2017

toja wrote:Mylisz się. Bloczki Ytonga to tzw. elementy murowe, a nie żaden system, konstrukcje szkieletowe oblicza się jak każdą inną, to nie jest żaden system. Jeżeli potrafisz to sam możesz (na swoje potrzeby) dokonać klasyfikacji drewna, wyprodukować bloczki betonowe. Tylko musisz to umieć i posiadać odpowiednie kwalifikacje. A skoro nie umiesz i nie masz ku temu kwalifikacji to musisz zapłacić.
I tak w sumie wyjdzie Ci taniej.
Ustawa o wyrobach budowlanych nie mówi o tym czy ty to umiesz czy nie tylko że dany produkt musi mieć certyfikat i dopuszczenia. Ja przykładowo sam sobie będę umiał zrobić panele SIP ale czy jak je sam zrobię to czy będę je mógł użyć do budowy domku? Czy kierbud będzie się pytał o papiery na to? Będę się musiał w razie czego o to jakiegoś zapytać.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”