podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
widi
Posts: 1
Joined: Sun 22 Dec, 2013

podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Post by widi » Sun 22 Dec, 2013

Witam Sznaownych Forumowiczow.

Jestem informatykiem, z budowa domow czy to drewnianych czy murowanych mialem niewiele wspolnego.
Chcemy postawic dom drewniany, jestesmy na etapie wyboru wykonawcy. Wstepnie wybralismy ekipe budowlana, ale podczas kolejnej rozmowy uslyszalem troche sprzeczne informacje i pozwole sobie zadac pytania tu na forum.
Jak wyglada sprawa z drewnem na konstrukcje - góral ktory ma postawic konstrukcje wspomnial, ze ma swoj las i zetnie/przygotuje drewno (jeszcze teraz - zima - chcemy wystartowac wiosna - pewnie pozna wiosna). Przy rozmowie z geodeta, ten wspomnial, ze mial okazje rozmawiac z roznymi wykonawcami przy okazji swojej pracy i ze drewno na konstrukcje powinno byc kilka lat suszone. Nie znalazlem nigdzie szczegolowych informacji o czasie suszenia, wyczytalem jedynie, ze drewno powinno miec 18-19% wilgotnosci w momencie przywiezienia na budowe. Czy to normalne, ze uzywa do budowy domu uzywa sie drewna scietego kilka miesiecy wczesniej ?
Fachowcy wykonujacy fundamenty byli zaskoczeni, gdy wspomnialem o zrobieniu ogrzewania podlogowego juz na etapie wykonywania fundamentow. Wyczytalem tu na forum, jak i innych stronach, ze tak wlasnie sie robi. Fachowcy stwierdzili, ze ogrzewanie podlogowe dopiero na koniec, bo w trakcie budowy mogloby sie cos zniszczyc. Jak to faktycznie jest ?

Pozdrawiam
Widi


User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Post by Aneta1980 » Wed 24 Jan, 2018

Jakich rur najlepiej używać do podłogowego ogrzewania Czytałem w czasopiśmie budowlanym, że rury stalowe są do tego najodpowiedniejsze, ale słyszałem też, że nieraz nie zawsze się sprawdzą. Wydaje wam się, że przy ogrzewaniu podłogowym dobre będą rury stalowe, czy z tworzywa albo miedziane?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Post by zbiegusek » Wed 24 Jan, 2018

Be-ze-du-ra. Okrrrutna! :)
W życiu nie słyszałem o systemie ogrzewania podłogowego z rurami stalowymi.
Chociaż nie... Czytałem kiedyś. W książce Joanny Chmielewskiej "Duch". Z serii z Tereską i Okrętką. Polecam! :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Jan, 2018

Rury stalowe do ogrzewania podłogowego - no chyba że w jakiś bunkrach ....
Zapraszam - http://sandersystem.pl/systemy-suche/ - system nawet do samodzielnego montażu ...

prettyfly
Posts: 8
Joined: Wed 14 Feb, 2018
Contact:

Re: podskawowe pytania - suszenie drewna, ogrzewanie poglowode

Post by prettyfly » Thu 01 Mar, 2018

Wiezbie dachowa robi sie ze swiezego materialu zeby dosychala sobie juz na dachu jako konstrukcja, wtedy niby ma zachowac ksztalt i sie nie odksztalcic.
Nie wiem jak wyglada sprawa bali ale tyle moglem dodac od siebie.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”