Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
gumis1984
Posts: 5
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by gumis1984 » Fri 03 Jan, 2014

Witam na początku pozdrawiam i wszystkim wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku
Szukając decydujących zdań na temat Wełna czy styropian niestety nie znalazłem ostatecznego zdania.
Co wybrać ? i jak zrobić żeby za 5 czy 10 lat nie budować nowego domu bo ten zgnił.
Chcę wybudować dom prostokąt 120m2 dach 2spadowy i mam dylemat styropian bo tańszy tylko jak go dobrze wykonać z pustką i jaką jak mocować go wtedy do płyty osb ? jaki gruby ? czy stosować wiatroizolację skoro całą ją podziurawię przybijając listwy dystansowe ?
W końcu wełna i te same pytania chociaż wiadomo że droższa ale jedni piszą z pustką inni bez jedni że jedyne rozwiązanie inni że tynk który trzeba zastosować na wełnie przy długotrwałym deszczu na ścinę przekaże wilgoć do wełny, czy przy wełnie stosować wiatroizolację no i jaka przede wszystkim ma być wełna jakaś podpowiedź firmy sprawdzonej no i tak samo jak ją montować do płyt osb.
I czy płyty osb zewnętrzne wystarczy grubość 15mm ? lub czy zamiast osb można zastosować MFP
Wszystkim z góry dziękuję za pomoc w temacie


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 05 Jan, 2014

Najtrwalsze sa klasyczne domy drewniane np. typu skandynawskiego, poszycie jest tylko oslonowe z tektury, lub plyty pilsniowej miekkiej, elewacja jest z desek pion/poziom zabitych na łatach. Jest wtedy pod elewacja pustka drenazowa, i tzw. ekranowanie przeciwdzeszczowe, tj. warstwa ktora przy naporze wiatru z deszczem wyrownujw cisnienie i zapobiega zawilgacaniu scian. Sama elewacja choc malowana na olejno jest w znacznym stopniu paroprzepuszczalna gdyz na zlaczach desek zawsze sa jakies tam miejsca ktorymi para wodna moze swobodnie uchodzic. Natomiast jak chcesz sie przekonac jak "paroprzepuszczalny" jest styropian to wez deske mokra zakryj nawet na sloncu kawalkiem styropianu i zobaczysz ze jak byla mokra tak bedzie. A jesli koniecznie ma byc tynk to sa rozwiazania solidne pod wzgledem mecachanicznym i dobre pod wzgledem paroprzepusczalnosci i zabezpieczenia przed zawilgoceniem. Jest system nosnika tynku Stuccanet. Znam tez firme ktora po prostu obmurowuje suporexem 12 cm i daje tynk z agregatu, to w sumie niedrogie i bardzo solidne rozwiazanie.

gumis1984
Posts: 5
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Post by gumis1984 » Sun 05 Jan, 2014

moja elewacja będzie mieszana część z deskami ale reszta bez i chciałbym wykonać to dobrze żeby nie mieć problemów

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Post by jakuboski » Sun 05 Jan, 2014

zastosuj wiatroizolacje na to styropian ryflowany na listwie startowej styropian wykoncz tynkiem i po sprawie. a co do plyty mfp lub osb 3 sam sie nad tym zastanawiam ktora lepsza

Karaś
Posts: 23
Joined: Tue 18 Feb, 2014

Post by Karaś » Wed 26 Feb, 2014

Jestem zwolennikiem styropianu, przynajmniej fachowcy nie popełnią tylu błędów, co przy układaniu wełny.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 27 Feb, 2014

Jak chcesz mieć dom na pokolenia to styropian sam z siebie jest wielkim błedem. Dom czy drewniany czy murowany, mimo że nie płuc to musi być tak zrobiony żeby oddychał, żeby wilgoć która w sposób nieunikniony zawsze jakaś się znajdzie w przegrodach , mogła sobie swobodnie odparować w słoncu i upale w lato. Ja mieszkam na terenie powodziowym , niestety 2x za mojej kadencji na tym terenie, już były motywy a la powodz w Anglii, i nie ma siły żeby wtedy nie było ogromnego zawilgocenia. Przyszedł upał, potem farba zwewn. i wewn. i dom jest nówka. A obok "wielka" technika z Climaporu obklejonego styropianem i jak wszedł grzyb to żadne środki i spraye ludzio nie pomagają.

monika73
Posts: 9
Joined: Thu 29 Aug, 2013
Location: Łódź i okolice
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by monika73 » Wed 30 Jul, 2014

czy możecie mi odradzić, jakie są ceny za wełnę do izolacji drewnianego domu, będę ocieplać dom o powierzchni około 82 m kw.
znalazłam tutaj aukcje, gdzie można kupić, tylko nie orientuje się jakie mogą być ceny i czy to jest opłacalne [url] https://aleo.pl/pl/produkty-i-uslugi/bu ... e/izolacja [url]
pozdrawiam z łódzkiego :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Jul, 2014

Opłacalne czy nie opłacalne. Wełna jest lepszym rozwiązaniem od styropianu, choć ... droższym.
Jednak kupując wełnę zwróć uwagę na jej współczynnik izolacyjności cieplnej "lambda". Im niższy tym wełna "cieplejsza". Dobra wełna ma współczynnik na poziomie 0,35 W/mK lub mniej; gorsza - powyżej 0,40 W/mK.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by woomaa » Wed 30 Jul, 2014

Na dom 117m2 za wełnę zapłaciłem właśnie ~29tysięcy. Ściany zewnętrzne 200mm 0,034, wewnętrzne standardowa 100mm 0,037, fasada 0,036 150mm.

andrzej60
Posts: 2
Joined: Wed 06 Aug, 2014
Location: Bielsko-Biała
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by andrzej60 » Thu 07 Aug, 2014

Witam serdecznie. Ja mam styropian i sobie chwalę. :?:

Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Kasior » Sat 09 Aug, 2014

Czy jest różnica między wełnami . Czy taka sama idzie na stropy ,ściany i ocieplenie poddasza . Czy muszę być różne.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Wojciech Nitka » Sat 09 Aug, 2014

Proponuję wejść na stronę np. Isover'a - www.isover.pl - i zapoznać się z ofertą.
Wtedy będziesz wiedział jaki są wełny i z jakim przeznaczeniem.

IsoverOE
Posts: 4
Joined: Mon 11 Aug, 2014

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by IsoverOE » Mon 11 Aug, 2014

Dzień dobry,

oczywiście poszczególne wełny się od siebie różnią, zarówno parametrami technicznymi, właściwościami, przeznaczeniem. Jeżeli chce Pan dobrać odpowiednią wełnę do przegrody, proszę rozwinąć pytanie a z przyjemnością na nie odpowiem i doradzę.
Tymczasem proponuję zapozanać się z ofertą marki Isover na stronie: http://www.isover.pl/Nasza-oferta

Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by woomaa » Mon 11 Aug, 2014

Zamówiłem Paroc - taka o współczynniku 0,034 miała najlepszy stosunek cena/jakość.

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by jakuboski » Wed 13 Aug, 2014

Widzę że rozmowa przeszła na temat wełny. Ja chciałbym się dowiedzieć czy przykręcając pierwszą od dołu warstwę wełny mogę ją postawić bezpośrednio na styropianie którym już ociepliłem fundament. Jak wiadomo ścianę stawia się na równo ze ścianą fundamentu. Teraz fundament ociepliłem już styropianem gr.5 cm i zaciągnąłem go klejem z siatką. Styropian utworzył mi taki cokolik i teraz nie wiem czy wełną zacząć ocieplać bez żadnego odstępu od styropianu? proszę o podpowiedź.

Druga sprawa to sama wełna. Znalazłem wełnę ROCKWOOL FRONTROCK MAX E czy zna ktoś jakiś jej odpowiednik innych firm? np producentów isover paroc knauf ursa climcool ?

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by woomaa » Thu 14 Aug, 2014

Paroc linio 10. Ten sam współczynnik, też twarda pod tynk.

Co do mocowania wełny, to jako laik nie pomogę fachowo, ale u mnie będzie jednak metalowa listwa startowa choćby po to, aby mi dołem szkodniki nie wlazły w ścianę.

jakuboski
Posts: 15
Joined: Tue 24 Dec, 2013

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by jakuboski » Sun 17 Aug, 2014

Myślę że jak zabezpieczysz klejem wystającą wełnę od spodu to nic ci tam nie wejdzie. kupiłem listwy startowe bo miałem stosować styropian i chyba je oddam bo poszło ponad 400zl

JakubAnd
Posts: 5
Joined: Fri 11 Mar, 2016

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by JakubAnd » Fri 01 Apr, 2016

Odświeżę wątek. Czy wełnę mocuje się bezpośrednio do wiatroizolacji czy robi się pustkę???

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Wojciech Nitka » Fri 01 Apr, 2016

Wełnę mineralną, jako materiał przepuszczający parę wodną, montuje się na kołki, bezpośrednio na folię wiatroizolacyjną.
Ważny jest ten tynki - przepuszczający wilgoć.

HirotatoGouda
Posts: 5
Joined: Mon 04 Apr, 2016
Location: Białystok

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by HirotatoGouda » Mon 04 Apr, 2016

Ja tam też mam styropian i sobie chwalę.
Nie ukrywam, że jeśli się go dobrze położy, nie będzie problemów z wilgocią - żadnych, gwarantuję, gdyż taki materiał mam zarówno w domu jak i w firmie i wiem, że jeśli wszystko się dobrze zgra, to nie ma prawa być żadnych problemów.

tamud
Posts: 3
Joined: Mon 16 May, 2016

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by tamud » Mon 16 May, 2016

Ja także jestem zdania, że styropian to odpowiedni materiał.
Jeśli weźmie się pod uwagę jego jakość w stosunku do ceny, to proporcje są w pełni zachowane. Ja nie tak dawno rozmawiałem z grupą kamieniarzy, która poza swoimi kamieniarskimi usługami, zajmuje się także montażem ocieplenia i sami stwierdzili, że to dobry i praktyczny materiał.

kk001
Posts: 4
Joined: Fri 06 Jul, 2018

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by kk001 » Tue 21 Aug, 2018

Ostatecznie wygrywa styropian ! Nie wyobrażam sobie nic innego,niż styropian. Jak wiadomo wełna jest łatwopalna a przy drewnianej konstrukcji trzeba się tego wystrzegać

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by majek85 » Tue 21 Aug, 2018

kk001 wrote:Ostatecznie wygrywa styropian ! Nie wyobrażam sobie nic innego,niż styropian. Jak wiadomo wełna jest łatwopalna a przy drewnianej konstrukcji trzeba się tego wystrzegać
ciekawe rzeczy opowiadasz :shock:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Wojciech Nitka » Wed 13 Mar, 2019

kk001 wrote:
Tue 21 Aug, 2018
Ostatecznie wygrywa styropian ! Nie wyobrażam sobie nic innego,niż styropian. Jak wiadomo wełna jest łatwopalna a przy drewnianej konstrukcji trzeba się tego wystrzegać
Czy jeszcze w dzisiejszych czasach można pisać coś takiego ???
Może warto byś udowodnił jak bardzo wełna jest łatwopalna. Gdzieś to wyczytał ??? Bo jaj wiem że jest zupełnie odwrotnie.

Krzychu0123
Posts: 1
Joined: Sun 31 May, 2020

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by Krzychu0123 » Sun 31 May, 2020

Wełna jest niepalna, styropian jest palny, ale jak się kładzie odpowiednim systemem, to w razie pożaru ogień nie będzie się rozprzestrzeniał.
Koszy ocieplenia styropianem są tańsze o 30-40 procent.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Wełna czy Styropian ostateczne starcie

Post by roobik66 » Fri 05 Jun, 2020

Wełna jest droższa od styropianu tylko w kilku określonych przypadkach (nawet nie wiem czy te kilka przypadków dałoby się naliczyć) , głownie chodzi o droższy system ociepleń lekkich mokrych z zastosowaniem wełny. A tak stosując standartowe wełny szklane czy nawet skalne z rolek, to styropian jest 2-3 krotnie droższy. Weżmy np. temat wykonania ocieplenia podłogi, wykonując to polskimi metodami już pomijając kosztowne podsypki i chudziak , to sam styropian odpowiedniej jakości i do tego przeznaczony kosztuje min. 45zł/m2 przy grubości 20 cm, podczas gdy wełna szklana z rolki do podłogi w systemie crawl space gr. 20 cm kosztuje 15zł /m2. Ze ścianami przy rozwiązaniu metoda lekka sucha z wełną a styropian z metodą lekką mokrą to materiały styropianowe i tak kosztują 2- krotnie więcej. Same te metody lekkie mokre staly sie ostatnio potwornie drogie, za drogie jak za delikatne wykonczenie.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”