Kupię drewno do budowy domu.

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Kupię drewno do budowy domu.

Post by woomaa » Thu 17 Apr, 2014

Drewno lite, czterostronnie strugane, suszone komorowo, fazowane krawędzie.
38x100x5300 - 120 sztuk,
38x200x6900 - 180 sztuk - w tym 6 sztuk impregnowanych ciśnieniowo jeśli to możliwe
38x235x4800 - 60 sztuk,
38x340x5300 - 65 sztuk
Nie interesuje mnie KVH ani BSH tylko drewno lite. I tylko te wymiary. Jeśli będzie z transportem tym bardziej się ucieszę :)
Aby nie robić tu bazaru ewentualne oferty proszę słać na: woomaa1@gmail.com


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 17 Apr, 2014

Nie podałeś - wiejski organisto - najistotniejszej informacji - klasy wytrzymałościowej. Ciekawy jestem jak wygląda Twój projekt konstrukcji :).
W związku z tym interesująca jest również rozpiętość cen dla tak sformułowanego głoszenia.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Thu 17 Apr, 2014

Klasa C24. Faktycznie się mi nie wkleiło. A projekt mam prawidłowy.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 18 Apr, 2014

Nie wiem kto ci projektował dom ,ale jak juz wymyslił belki wys. 340 mm to mógł to zrobić z belek dwuteowych, bo 235 mm 5-metrowe już tak od ręki nie robią, raz potrzebowałem 285mm nawet nie 10 sztuk i był problem. A takie 340mm to byś musiał chyba szukać gdzieś w górach gdzie mają jakieś wiielkie świerki na płazy .

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 18 Apr, 2014

Pisalem o projekcie, bo te wymiary wygladaja jak dla drewna LVL - tak bezkrytycznie przyjete - a Ty nie chciales drewna klejonego.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Fri 18 Apr, 2014

Nie wiem - to mój pierwszy dom w życiu do wybudowania, i prawdopodobnie ostatni. W każdym razie kilka ofert wpłynęło i nikt nie pisze że 340 to problem. 340 ze względów energooszczędnych, projektant stwierdził że i 235 by starczyło, ale trzeba by kombinować z wełną - mam crawl space.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 18 Apr, 2014

To możesz tych oferentów spokojnie sobie odpuścić.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 18 Apr, 2014

Zdradz mi tą tajemnice o co chodzi z tymi 340mm i energoosczędnością bo nie za bardzo mogę się domyślić.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Post by Martin5 » Fri 18 Apr, 2014

Ja za to chętnie się dowiem, czemu toja każe odpuścić oferentów, którzy złożyli ofertę i kupić u tych, którzy nie złożyli.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 18 Apr, 2014

@Martin5
Ponieważ wydaje mi się, że mało prawdopodobne, że ktoś w logicznej cenie oferuje certyfikowane drewno klasy C24 w rozmiarze 38x340x5300. Takie rozmiary są trudno osiągalne, a jak już to bardzo łatwo się paczą, wykręcają itd nienadając się na matriał konstrukcyjny - dlatego wymyslono przekroje klejone.
Ale świat ogólnie potrafi zaskoczyć, więc odszczekam jeżeli wooma poda namiary na oferenta, co umożliwi weryfikację.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Post by Martin5 » Sat 19 Apr, 2014

Toja.
To nie będzie wina oferenta, że klient chce drewno trudne do zastosowania. Chce takie - to się mu takie sprzeda.
Sam nie jestem oferentem. Pytam z czystej ciekawości. A w ogóle, to czemu autor wątku nie chce drewna klejonego? Przecież podobno jest wytrzymalsze od litego.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 19 Apr, 2014

@Martin5
Wg mnie to jednak będzie wina oferenta. On (do spółki z projektantem - w tym konkretnym przypadku) jest profesjonalistą i dobrze wie jaka jest sytuacja na rynku.
Drewno klejone nie jest "wytrzymalsze" od drewna litego w odpowiadającej sobie klasie (np. C24 - GL24). O zaletach drewna klejonego już tu na forum pisano ( a też wspominałem nawet tu) - np. gabaryty trudno osiągalne w drewnie naturalnym litym.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Sat 19 Apr, 2014

340 mm wełny to więcej niż 235 czy 285. O to chodzi z energooszczędnością. No i łatwiej włożyć wełnę pomiędzy belki wyższe niż kombinować z niższymi i jakimś rusztem - przynajmniej jeśli chodzi o crawl space.
Pisałem o tych belkach już tu na forum, przy pytaniu o podłogę. Nikt się nie odezwał więc założyłem, że nic w nich dziwnego nie ma.
Skoro doradzacie jednak albo mniejsze przekroje albo drewno klejone to będę musiał dopytać oferentów jak to jest z tym drewnem w ich przypadku. Nie jestem aż takim idiotą, aby kłócić się z bardziej obeznanymi w temacie. Wolę zrezygnować z kawałka izolacji niż rwać włosy z głowy bo drewno nadaje sie tylko na opał.

Klejonki nie chce bo: z wszelkich informacji jakie udało mi się zebrać nie jest ani lepsze ani gorsze od litego a jest droższa. Nie chcę oszczędzać na konstrukcji ale nie mam tle kasy żeby dopłacać do "podobno" lepszego materiału.

Strop mam 8,2 na 10,2 belki 340 mm o długości 4,1 m w rozstawie co 600 mm. Policzyłem, że najprościej bedzie zamówić belki 5300 bo z nich wytnę sobie przewiązki i stężenia. Pisałem do projektanta i odpisał ze mogę dać 285. Wg książek, które mam nawet 235 by starczyło jeśli dam stężenia - płyty MFP 22 mm będę kleił do belek.
To mój strop - pogrubienia to wina programu sketchup:
Image

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 19 Apr, 2014

To jest własnie problem z internetem - porady na problemy wyrwane z kontekstu.
Nie ma nic dziwnego w grubości stropu pod parterem 360 i więcej. Dzisiaj, w dobie fundamentalizmu energooszczędnościowego, o grubości elementów konstrukcyjnych przegród zewnętrznych decyduje nie wytrzymałość, lecz grubość warstwy ocieplenia.
Tylko, że dla takiego właśnie zastosowania wymyślono drewno klejone i ono będzie najtańsze.
Ale to też tylko jeden z aspektów - piszesz o klejeniu poszycia do belek, czyli o utworzeniu przekroju złożonego - strasznie ciekaw jestem jakich referencji będziesz wymagał od wykonawcy takiego połączenia.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Post by woomaa » Tue 22 Apr, 2014

Poczytałem o tym drewnie LVL, faktycznie może być to rozwiązanie na takie belki. Popisałem też do oferentow czy nie będzie problemów z taką wysokością belki i czekam na odpowiedzi.
Wykonawca to ja plus dwóch szwagrów budujących szkielety od lat w Norwegii.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 25 Apr, 2014

No nie , te klejone , czy nawet dwuteowe, to już zacznie się robić absurd finansowy. 20 cm to naprawdę dobre ocieplenie. Więcej ma tylko znaczenie wizulane, a nie realne. A co do stropu , to sztywność bez zarzutu zapewni , 235 co 40 lub 285 co 60 z jednym rzędem przewiązek na przęsle. W drugim wypadku wejdzie bez najmniejszego problemu 20 + 10 cm wełny. I podbić wiatrolizolacją , ale z oczywistych względów wiatroizolację łatwiej założyć przed montażem instalacji.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”