Czym pomalować na zewnątrz domek drewniany?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
kamosia
Posts: 2
Joined: Tue 11 Apr, 2006

Czym pomalować na zewnątrz domek drewniany?

Post by kamosia » Tue 11 Apr, 2006

Witam. Mam pytanie do doświadczonych budowlańców :) Czym najlepiej pomalować na zewnątrz domek drewniany, aby farba nie "odłaziła" płatami, jak to często ma miejsce, niestety? Dobrze by było, aby farba (czy inny środek) chroniła tekże drewno przed czynnikami atmosferycznymi, grzybem, ogniem, itd (czy jest to wogóle możliwe?). Będę wdzięczna za szybkie i sprawdzone porady.


pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Wed 12 Apr, 2006

jaki kolor?

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Fri 28 Apr, 2006

Kolor jest bardzo wazny (i oczywiscie jakie drewno).
1) Najlepsza Farba jaka do tej pory poznalem to farba na bazie acrylatu: szwedzka, 2 x pomalowac (Farba jak powielajaca powloka). Jesli zainteresowanie, to moge przyslac blizsze dane. Mam klienta (od niego otrzymalem namiary na ta farbe) ktory przed 14 laty pomalowal fasade swojego domu (zolty kolor), modrzew. Fasada wyglada po tylu latach bombowo.
2) Druga farba jest na bazie garbnikowej, mila do stosowania - http://www.schwedischer-farbenhandel.de/ albo http://www.schwedenrot.de Tu znajdziesz nazwe farby.

Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 04 May, 2006

pecoalsw,
jesteś pewien że te farby dostępne są na polskim rynku?

Osobiście polecam firby i impregnaty fińskiej firmy Tikkurilla - jak np. http://www.tikkurila.stenpol.com.pl - farby dostępne na polskim rynku.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Fri 05 May, 2006

Dlaczego musza byc dostepne na polskim rynku?
1) Producent szwedzkiej farby zostal wykupiony przez firme Caparol, ale dostepna jest ona bezposrednio tylko na rynku szwedzkim. Sciagniecie jej kosztuje pare euro co spowodowane jest przede wszystkim jej transportem (farba "samozapalna"= ryzyko explozji.) Wczesniej stosowano ja przy produkcji okien. Farba potrafi sie zapalic w stanie mokrym przy dodatku mgly wodnej (reakcja chemiczna).
Farba warta jest jej ceny.
2) Ta druga Farba jest dostepna w Skandynawii i Niemczech. Wysylki do Polski takze funkcjonuja.

Panie Wojtku, jednego sie nauczylem w zyciu.
Materialy stosowane na zachodzie i skandynawii nie sa niestety zawsze te same co w Polsce. Zaczynajac od proszku do prania Ariel, Kawie onko, pascie do zebow colgate...
konczac na welnie mineralnej isover g+h, dachowkach
Jestem bardzo skeptyczny w tej sprawie...jesli ta farba bylaby w Polsce przepakowywana.
Ale jestem tez pewien ze byle czego Pan by nie polecal (ta finska farba jest z pewnoscia super).

Mysle ze jednak ogolnie wyrastamy w Polsce z problemow dostepnosci dobrych materialow na rynku.

Pozdrawiam serdecznie

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 05 May, 2006

Mogę się z Tobą zgodzić, że dziś, w świecie Uni i dobie internetu, wszystko jest dostępne i ... prawie pod rąką. Sam robie niektóre zakupy (książki, płyty) przez internet.
Ale spójrz na zapytania przyszłych inwestorów o firmy wykonawcze - większość pyta o tanie firmy wykonawcze. Wątpię zatem by, Ci pytający o tanie firmy, byli zainteresowani ściąganiem kilku czy kilkunastu litrów farby z Niemiec czy Skandynawi.

To fakt, ciągle jeszcze, choć uważam że coraz mniejszy, mamy problem z dostępem do tych najlepszych materiałów. Stąd musimy korzystać z tych lepszych, ale dostępnych na naszym rynku.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sat 06 May, 2006

Jesli inwestorzy pytaja o tanie firmy wykonawcze (tanie i dobre sa rzadko spotykane :wink: ) to musze Ci wyrazic respekt jesli polecasz firmy wykonawcze, wprawdzie tylko na poczte prywatna, ale jednak zawsze z odrobina ryzyka.

Branza fachowa i materialowa na zachodzie (zwlaszcza Niemcy) odkrywa coraz bardziej rynek polski i oczekuje wkrotce eksplozje rynku budownictwa drewnianego w Polsce.
Ceny materialow w Niemczech i Polsce sa bardzo zblizone z tendencja uzyskania w Polsce lepszych cen.
Najatraktywniejsza zostanie wprawdzie Rosja, ale nie kazdy ma Putina, ktory na pomoc dla budownictwa drewnianego w Rosji, przeznaczyl w 2005 roku cale 20 mld $...



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”