Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Colt
Posts: 2
Joined: Tue 04 Oct, 2016

Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Post by Colt » Tue 04 Oct, 2016

Witam wszystkich :)

Szukałem jakichś przykładów lub kogoś kto tak zrobił, ale niestety nic nie znalazłem,
zastanawiam się na budową domu szkieletowego, przeczytałem wiele na temat problemów z odprowadzeniem wilgoci pomiędzy ociepleniem z wełny i elewacją ze styropianu chyba ze zastosuje sporą szczelinę wentylacyjną, ta niestety praktycznie pozbawia styropian na elewacji swoich właściwości ciepłochronnych. Jest logiczne ze ta szczelina musi być ponieważ wełna "oddycha" i przepuszcza wilgoć pod styropian ten z kolei praktycznie nie przepuszcza wilgoci .
Wełna niestety ciągle jest stosunkowo droga w porównaniu do styropianu...
...i tu zaczęła mi się kłębić pewna myśl po głowie, gdyby użyć tylko i wyłącznie styropianu? Między belkami przycinać go na wymiar ok 1-2 cm mniejszy i tą szczelinę wypełnić pianką poliuretanową zamknięto komórkową aby pozbyć się ewentualnych mostków.
Teoretycznie taka przegroda powinna być praktycznie nie paro przepuszczalna i bez problemów można ją docieplić dodatkowo elewacją również ze styropianu bez zadnych przegród wentylacyjnych.
Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wewnątrz i myśle ze nie powinno być problemów z mikroklimatem.

Dobrze kombinuje?


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Post by majek85 » Wed 05 Oct, 2016

na forum już tak ktoś kombinował i ten pomysł się nie sprawdził (poszukaj w starszych tematach). Przy zachowaniu pewnych warunków można kłaść styropian bez tej szczeliny (mam tak u siebie), masz to opisane w innych wątkach

Colt
Posts: 2
Joined: Tue 04 Oct, 2016

Re: Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Post by Colt » Wed 05 Oct, 2016

Domyślam się,że piszesz o płycie fermacell, dość kosztowana.
Planuje zbudować dom max 100m2 po najniższych kosztach i to dosłownie bo nawet drewno które planuje będzie najzwyklejsze zabezpieczone od pędzla , dom na kilka możne kilkanaście lat, własnoręcznie wykonany. Zastanawiam się nawet o usunięciu tradycyjnego dachu i wykonaniu stropodachu. Zalezy mi aby był tani w utrzymaniu, ale nie wyglądał też jak stara szopka ;)

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Post by majek85 » Wed 05 Oct, 2016

OSB i na to styropian, sprawdź archiwalne wypowiedzi na tym forum a znajdziesz wszystkie informacje;) Ale skoro budujesz na kilka lat to jest sens dawania ocieplenia zewnętrznego? daj dobrą wełne w szkielet, ewentualnie 5cm szkielet wewnątrz, a wydaje mi się że koszt ogrzewania przez pare lat nie przewyższy kosztów zakupu styropianu, siatki, kleju itp. Najwięcej ciepła ucieka dachem i oknami

guzik
Posts: 1
Joined: Tue 29 Aug, 2017

Re: Dom szkieletowy ocieplony wyłącznie styropianem ?

Post by guzik » Tue 29 Aug, 2017

Jak zamontuje styropian biały to nie jest to znowu jakiś koszt - może to ocieplenie jednak jest warte zachodu? Styropian to jednak tani i dobry (efektywny) materiał.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”