Instalacja elektryczna w domach szkieletowych

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
ROBERT JAGIELSKI
Posts: 1
Joined: Sun 21 May, 2006
Location: POLSKA ,OLSZTYN

Instalacja elektryczna w domach szkieletowych

Post by ROBERT JAGIELSKI » Sun 21 May, 2006

Wróciłem z USA 2 lata temu gdzie prowadząc własną firmę przez 14 lat wybudowałem wiele domów w tej technologii,a teraz zaczynam budowę własnego w kraju.Co do materiałów to już orięntuję się co i gdzie kupić tylko mam jeden problem może banalny ,ale chciałbym prosić o pomoc,chodzi mi o puszki do kontaktów i gniazdek elektrycznych, nigdzie nie spotkałem takich jak tam przybijanych do belki drewnianej(studs).


Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Sun 21 May, 2006

Drogi Robercie!
W Polsce stosujemy puszki specjalnie przystosowane do suchej zabudowy. Są one mocowane do płyty gipsowej po wywierceniu w niej otworu o odpowiedniej średnicy. Sprzedawca w sklepie elektrycznym powinien umieć udzielić informacji na ten temat.
Sucha zabudowa jest na tyle powszechna, że puszki elektryczne do niej nie są żadną tajemnicą.
Pozdrawiam.

martiner
Posts: 6
Joined: Tue 22 Feb, 2011
Location: Łódź/ Sieradz

Instalacje elektryczne w osłonie metalowej

Post by martiner » Tue 22 Feb, 2011

Witam wszystkich na forum. Właśnie popełniam mój pierwszy post ;)
Odświeżę stary temat instalacji elektrycznych. Podobnie jak kolega Robert miałem kontakt z budownictwem USA. Pamiętam że tamte instalacje elektryczne prowadzone były przy pomocy pojedynczych kabli w metalowych rurkach. zakończonych metalowymi puszkami, wszystko łączone było dość szczelnymi mufkami. Wydawało się to być dobrą izolacja ogniową a także mechaniczną. Co dziwne z podobnym systemem spotkałem się wymieniając starą instalację w powojennym domu dziadka.
Czy nie uważacie, że plastikowa perforowana peszla to niezbyt dobra ochrona? Czy naprawdę nie stosuję się u nas lepszej ochrony przed ogniem, pamiętajmy z czego zbudowane są te domy?

Jeśli chodzi o poruszany na forum temat ochrony przed gryzoniami, u mojego sąsiada pomógł ultradźwiękowy odstraszacz z allegro. Na mieszkano gryzonie wybrały sobie węłnę mineralną w izolacji poddasza.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 22 Feb, 2011

Peszle plastikowe sa bardzo dobrym rozwiazaniem ja rowniez stosuje pojedyncze przewody ktore sa wprowadzane na samym koncu budowy i nie uwazam by zagrazaly bespieczenstwu domu.

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sun 29 May, 2011

Szkoda tylko że niedostępne są w Polosce puszki "współpracujące" z peszlami np: http://www.bauhaus.se/apparatdosa-gron-e-gips.html Zwykła puszka do suchej zabudowy nie spełnia do końca swojej roli ponieważ jej słabym punktem jest połączenie z peszlem.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”