klasa drewna konstrukcyjnego

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
monika72
Posts: 8
Joined: Thu 08 Jun, 2006

klasa drewna konstrukcyjnego

Post by monika72 » Mon 12 Jun, 2006

Panie Wojciechu, jeden z wykonawców, u których wyceniam Szypra dr podał mi klasę drewna konstrukcyjnego C30. Co to jest za klasa? będe wdzięczna za info.
monika72


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 14 Jun, 2006

Klasa C30 - to europejskie oznaczenie klasy drewna. To drewno konstrukcyjne dobrej jakości. Nie ma jeszcze dokładnych odnośników do naszych starych krajowych oznaczeń, ale przyjmuje się że odpowiada drewnu o starej nomenklaturze K24 - K27.

DanaM
Posts: 6
Joined: Fri 09 Feb, 2007
Location: Szczecin

peknięcia drewna

Post by DanaM » Mon 12 Feb, 2007

"dopuszczalne są naturalne, wzdłużne pęknięcia drewna; " to cytat ze strony internetowej jednego z wykonawcow domow drewnianych.
Z tego co zdążyłam się dowiedzieć na temat technologii, peknięcia nie sa dopuszczalne - osłabiają konstrukcję.

No to jak to jest?

dana

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Feb, 2007

Jak zawsze należy rozróżnić "pęknięcia" od "pęknięć". Drobne pęknięcia są możliwe do zaakceptowania.

Proponuję - http://www.szkielet.pl/problemy.php?show=20_tarcica

DanaM
Posts: 6
Joined: Fri 09 Feb, 2007
Location: Szczecin

pęknięcia c.d.

Post by DanaM » Tue 13 Feb, 2007

Bardzo dziękuję, przejrzałam link ale z zainteresowaniem przeczytam jeszcze raz i zachowam.

Byłam wczoraj na spotkaniu z przywołaną wyżej firmą i poprosiłam o wyjaśnienie problemu.
Teoretycznie konstrukcja podczas stawiania szkieletu nie ma pęknięć, dopuszczalne jest natomiast ich pojawienie się w okresie użytkowania ( drewno pracuje). Aby całkowiecie wyeliminować pęknięcia należaloby stosować drewno klejone warstwowo.

pozdrawiam
dana



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”